zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Moonshine v Národním divadle

Moonshine

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Jedním z nejdůležitějších momentů baletního podzimu je bezesporu premiéra komponovaného večera s názvem MOONSHINE, která se uskuteční 16. listopadu 2011 na Nové scéně.
Jedná se o triptych z dílny britského choreografa a režiséra Christophera Bruce, který patří do stejné slavné generace žijících legend, podobně jako Jiří Kylián nebo Mats Ek, jejichž díla se na repertoáru baletu Národního divadla již objevila. Reprízy 19. a 22.11., 1., 6. a 7. 12. 2011.

Ač jsou všichni tito tři zmiňovaní umělci v rámci svého tvůrčího slovníku velice odlišní, přesto existuje něco těžko definovatelného, ale zároveň čistého a jasného, co mají společné. Geniální smysl pro dynamiku a muzikalitu, divadelnost, která bez špetky patosu vždy nese hlubokou vnitřní výpověď, svérázný a elegantní humor v neposlední řadě.
Christopher Bruce vytvořil mnoho desítek baletů pro pěknou řádku předních světových souborů. Jeho jméno je však především spjato se slavným londýnským Ballet Rambert, jemuž v minulosti, jako dlouholetý umělecký šéf, vtiskl nezaměnitelný charakter a tvář.
Osobnost jednoho tvůrce však není jediným pojítkem večera. Hlavním leitmotivem je, dá se říci, retro pop-folk-rocková hudební scéna. Hudba pro všechny tři balety vznikla v druhé polovině 20. století. Mnohé z těchto skladeb však mají svůj základ v několik století staré lidové hudbě, která také představuje téma spojující všechna tři díla.
Album skupiny The Waterboys Universal Hall je jasným sloučením keltské lidové a rockové hudby, zatímco série Bootleg Boba Dylana je téměř celá ryze folková. Pokud jde o Rolling Stones, jejich styl byl výrazně ovlivněn americkým blues, jehož strhující a emotivní zvuk je přítomen v mnoha jejich nahrávkách.

Představení otvírá skotsko-irská skupina The Waterboys v opusu nazvaném Dance At The Crossroads. Inspirací pro tento kus je příběh blíže neurčené ženy a jejího životního osudu, který se jí vrací ve vzpomínkách a rozechvívá již dávno mlčící struny.
Druhá část Moonshine patří Bobu Dylanovi. Čtveřice věčných harcovníků-umělců-kejklířů- komediantů…tanečníků. Skupina lidí patřících k sobě, s mozaikou rozličných vzájemných vztahů a osobních emocí a výpovědí.
Rooster – závěr večera je vytvořen na legendární Rolling Stones. Energetická bomba s esencí napomádovaných vlasů je o frajeřině a machovství, flirtování a svádění, ale i o tišších intimnějších momentech. Přináší dotek času více než čtyři desítky let zpátky. „Celé je to tak trochu o době mého mládí“, říká Christopher.

24.10.2011 00:10:54 HelKo | rubrika - Ze zlaté kapličky

Časopis 44 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hráči (Činoherní klub)

Časopis 44 - sekce

HUDBA

Bert & Friends vydávají debutovou desku

Bert and Friends (Foto: Šima Müllerová)

Kapela Bert & Friends vydává své první velké album pojmenované České moře. Dosud Bert & Friends v čele s Alber celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Hovory s TGM

Hovory s TGM

Hovory s TGM
Jedno neobyčejné setkání dvou ikon první republiky – podle knihy Karla Čapka (2018). V r celý článek

další články...