zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Festival 4+4 dny v pohybu se zabydlí v bývalém Federálním shromáždění

Tanečnice Kettly Noël

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Oživování netradičních míst uměním bylo vždy specifikem a mottem progresivního divadelního festivalu 4+4 dny v pohybu. 14. ročník této mezinárodní přehlídky pohybového divadla, která se uskuteční od 9. do 16. října 2009, jde letos opět o kus dál a tentokrát vdechne nový život širší veřejnosti dlouhá léta nepřístupné budově bývalého Federálního shromáždění v Praze. Tento objekt, který je dnes již součástí Národního muzea, ožije na podzim sérií odvážných uměleckých akcí.

„V letošním programu jsme se zaměřili především na mimoevropské soubory, které se ve své tvorbě zabývají pohybem a jeho vizualizací pomocí nejrůznějších moderních technologií i klasických výtvarných a scénografických prvků,“ vysvětluje Pavel Štorek, umělecký ředitel prestižního festivalu 4+4 dny v pohybu. „Poprvé v historii našeho festivalu se diváci budou moci seznámit se současnou uměleckou tvorbou z Austrálie, Nového Zélandu, Izraele, Mali nebo Jihoafrické republiky,“ dodává. Z programu lze vyzdvihnout například popovou operu belgické divadelní společnosti Needcompany, světelnou choreografickou esej australského souboru Chunky Move nebo představení Singular Sensation významnými cenami ověnčené izraelské choreografky Yasmeen Godder.

Bývalé Federální shromáždění, tato památkově chráněná ukázka architektury 60. let 20. století a po léta symbol izolace establishmentu, poskytne prostor například unikátnímu site specific projektu s názvem MÍSTA ČINU. Budou je tvořit výtvarné a video instalace českých umělců, performance a architektonické přednášky. Diváci se budou moci s touto pozoruhodnou budovou seznámit formou komentovaných prohlídek vedených předními českými odborníky. Interaktivní streetartový projekt HERE WHILST WE WALK brazilského umělce Gustava Ciríaca a německé performerky Andrei Sonnenberg pro změnu netradiční formou provede návštěvníky po okolí Federálního shromáždění. Dvě významné osobnosti slovenské architektury přiblíží přednášky v rámci cyklu nazvaném MATADOŘI /MATADORKY. Dalším stěžejním prvkem festivalu se stane Parlament budoucnosti - kulturní fórum na téma „proměny" současného světa a procesů s touto transformací spojených. „Chybět nemohou ani oblíbená hudební vystoupení. Za všechny jmenujme například jednu z nejznámějších českých indie kapel Please the Trees,“ dodává Markéta Černá z občanského sdružení Čtyři dny, které je organizátorem festivalu.
Dvě desítky představení, koncertů a unikátních projektů proběhnou také již tradičně v divadlech Archa a Alfred ve dvoře, v holešovických postindustriálních prostorách Hala ALTA a v rámci 5. bienále Industriální stopy v holešovické La Fabrice.
Vedle již zmiňovaných umělců se diváci mohou těšit také na novozélandskou performerku a choreografku Simone Aughterlony, jeden z mezinárodně nejproslulejších polských divadelních souborů Teatr Cinema, africké tanečnice Kettly Noël a Nelisiwe Xaba či andaluskou tanečnici a choreografku Judith Mata.

17.8.2009 21:08:35 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Festivaly

Rodinný festival Nuselské dvorky 2024

Nuselské dvorky

Po roční pauze se vrací do nuselských vnitrobloků tradiční rodinný festival Nuselské dvorky, který od samého p ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Eurovision Song Contest 2024

Aiko

Eurovision Song Contest 2024
Přímý přenos prvního semifinále ze švédského Malmö, kde se letos koná 68. ročn celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Filmové tipy 19. týden

Anna Geislerová (Želary)

Želary
Anna Geislerová ve strhujícím příběhu, který uvádíme u příležitosti výročí květnových dnů, konce 2. celý článek

další články...