zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Značka „český umělec“: prodává, nebo diskvalifikuje?

Ilustrační foto

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Fórum „Co je české, to je hezké“ o české identitě v umění proběhne 30. března na Nové scéně Národního divadla.

Co o stavu naší společnosti vypovídá současná česká kultura? Má kulturní politika spoluutvářet kulturní identitu, nebo je lepší, aby se umění stalo nástrojem lobbistických skupin a komerce? Vznikají v Česku umělecké originály, nebo se tu jen opisují prověřené umělecké proudy? A chce ve světě vůbec někdo typické české umění – a jaké vlastně je? Nacházejí zdejší kreativní průmysly svůj originální obsah? Nevnímáme slovo "národ" jako pejorativní? A co se vlastně skrývá za oním ´Co je české, to je hezké´?

Neutuchající debata o povaze a smyslu české kultury, jak ji před třiceti lety rozdmýchal profesor Václav Černý (a mnoho lidí před i po něm), získává se vzrůstajícím zájmem o kreativní obory nový význam. Také proto Institut umění - Divadelní ústav připravuje v rámci několikaletého výzkumného projektu Mapování kulturních a kreativních průmyslů v ČR sérii debatních fór a kulatých stolů. První z nich se uskuteční 30. března 2012 od 10 hodin na Nové scéně Národního divadla v Praze a bude hledat odpovědi na otázky, jak a zda vůbec je důležitá česká identita pro stěžejní veřejné kulturní instituce a domácí umělce různých generací.

V prvním panelu, nazvaném Kapitáni vlajkových lodí naší kultury, se diskuse účastní Vilma Anýžová, programová náměstkyně Českých center, David Mareček, ředitel České filharmonie, Michal Lukeš, generální ředitel Národního muzea, Ondřej Černý, ředitel Národního divadla a ředitel Moravské galerie Marek Pokorný. Tyto představitelé veřejných kulturních institucí objasní, jak při svých kurátorských a dramaturgických rozhodnutích vnímají českou identitu, případně zda s ní ve svých strategiích přímo počítají. Panel se zaměří i na úskalí a přednosti, které zohlednění češství přináší. Do diskuse s nimi se zapojí novinářka a divadelní kritička Veronika Bednářová, hudební kritička Helena Havlíková, hudební skladatel a muzikolog Miloš Štědroň, historička umění Milena Bartlová a historik Jiří Rak.

Ve druhém panelu, nazvaném Staročeši a mladočeši, na ukázkách děl, případně performancích sami tvůrci ukážou, jak pracují s národní identitou a jejími specifickými jevy, zda ji ve své tvorbě otevřeně přiznávají či na ni aspoň odkazují, a pokusí se odhalit, jaké to přináší důsledky. Představitelé různých uměleckých generací nabídnou různé úhly pohledu. Konfrontovat se budou ti, kteří jsou na současné české i mezinárodní scéně vidět a slyšet v poslední době s těmi, jejichž jména jsou dlouhá léta prověřena mezinárodním publikem. O své názory a zkušenosti se podělí představitelé několika uměleckých generací, například režisér David Radok, výtvarník Jiří Kovanda, dirigent Libor Pešek, performer, herec, akrobat a loutkář Rosťa Novák, výtvarnice Kateřina Šedá či básník Jan Těsnohlídek ml.

Fórum "Co je české, to je hezké" je určeno všem, kterým není lhostejné, co je synonymem českého umění doma i ve světě, chtějí znát směr, kterým se současné umění ubírá. A jsou ochotni a připraveni se do moderované diskuse aktivně zapojit.

27.3.2012 01:03:23 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Zprávy

Asociace profesionálních divadel oslavila 30. narozeniny

Asociace profesionálních divadel

Asociace profesionálních divadel (APD) oslavila narozeniny zintenzivněním své dosavadní činnosti, zejména v so ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

ABBA: úspěch navzdory

ABBA

ABBA: úspěch navzdory
Britský dokument mapuje vývoj švédské skupiny ABBA. Když v roce 1974 zvítězila v sout celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Skutečný příběh manželství

Milá Olivie

Milá Olivie
Dokáže síla umění překonat rodinnou tragédii? Skutečný příběh manželství britského spisovatele celý článek

další články...