zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Těšínské divadlo ...

Těšínské divadlo, ukázky z her.

  

Těšínské divadlo je v současnosti jediným českým profesionálním divadlem, jehož součástí jsou dva umělecké soubory hrající různými jazyky - česká a polská scéna. Tato skutečnost vychází z přirozených kulturních potřeb regiónu Těšínského Slezska (žije tady polská národnostní menšina - 60.000 obyvatel). Město Český Těšín leží na hranici mezi Českou a Polskou republikou. Blízkost hranic se Slovenskou republikou (20 km) činí z Českého Těšína velice zajímavé město v souvislosti s budoucí integraci této oblasti do evropských struktur. Nedávno vznikl euroregion Těšínské Slezsko a tak koncepce Těšínského divadla jako centra umění je i v tomto kontextu zcela přirozená. Právě Těšínské divadlo je od roku 1991 jedním z hlavních pořadatelů Mezinárodního divadelního festivalu "NA HRANICI".

Těšínské divadlo se nachází v Českém Těšíně, v hraničním městě, které leží na břehu řeky Olše. Město Těšín bylo sídlem Těšínského knížectví a až do první světové války bylo v rámci rakousko - uherské monarchie přirozeným společenským, administrativním i kulturním centrem celého Těšínského Slezska. Ve městě se prolínaly čtyři kultury - polská, česká, židovská a německá. K rozdělení města na českou a polskou část došlo v roce 1920. Po osvobození 25. září 1945 bylo Těšínské divadlo právně ustaveno a již 6. října 1945 se poprvé veřejnosti představilo premiérou Vrchlického hry "Noc na Karlštejně".

Těšínské divadlo je repertoárovým divadlem, které za svým publikem zajíždí do větších či menších měst a obcí Slezska, Moravy i Čech. Polská scéna hostuje se svými představeními rovněž v Polsku. Uvádí hry jak našich, tak světových dramatiků a nezapomínají ani na tolik oblíbené hry pro děti. Ročně odehraje Těšínské divadlo přes tři sta představení, která navštíví víc jak sto padesát tisíc diváků. Na zdejších prknech sbírala své mnohdy první herecké zkušenosti celá řadu herců. Vzpomeňme např. K. Fialovou, J. Somra, B. Poloczka, B. Navrátila, A. Pyška, V. Forejtovou, J. Karlíka, v polské scéně M. T. Wójcik, J. Monczku, H. Boukołowskiego a další.
V současné době patří k úspěšným inscenacím Těšínského divadla společné představení české a polské scény (poprvé v historii divadla) - hra současné maďarské autorky Evy Pataki Edith a Marlene, kdy se na jevišti setkala herečka polské scény v roli Edith Piaf s herečkou scény české v roli Marlene Dietrich. Mezi nejžádanější představení patří dva pohádkové muzikály - Sněhurka (premiéra se konala 14. 12. 1991) a Ferda Mravenec, který byl pro naše divadlo napsán (světová premiéra se konala 26. 2. 1994). Obě pohádky už mají za sebou téměř tři stovky repríz a díky nim naše divadlo znají diváci v celé republice.
Těšínské divadlo se ve dvanáctém kole soutěže umístilo na prvním místě s počtem 1,33 bodů od odborné poroty. V divácké anketě mu můžete udělit svůj hlas. Toto divadlo vytvořilo koncept Evropského centra umění, ale o tom v dalším čísle Sceny.cz.

13.8.2000 | rubrika - Zákulisí/ Klípky