zvláštní poděkování
Volný.cz

Amadeus na scéně v Mladé Boleslavi

Daniel Bambas (Wolfgang Amadeus Mozart)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

První premiérou letošního roku bude dne 21. února 2020 na velké scéně MDMB hra Petera Shaffera AMADEUS v režii Pavla Kheka. Exkluzivně se divákům představí na jednom jevišti tři držitelé Ceny Thálie: Petr Mikeska (Antonio Salieri), Daniel Bambas j. h. (Wolfgang Amadeus Mozart) a Radim Madeja (Josef II.).
Amadeus Petera Shaffera byl poprvé na divadle uveden v roce 1979 v Londýně v Royal National Theatre, v režii sira Petera Halla. V roce 1980 následovalo uvedení na newyorské Broadwayi, hru neminuly hlavní divadelní ceny (Evening Standard Award for Best Play, Drama Desk Award for Outstanding New Play,Tony Award for Best Play).

Peter Shaffer (1926–2016) byl anglický dramatik, který napsal zhruba dvacítku divadelních her různých žánrů – např. Královský hon na slunce (1964), Černá komedie (1965), Equus (1973), Andělika a laskavec (1987), nebo Dar Gorgony (1992). Je také autorem scénáře filmu Amadeus, který natočil Miloš Forman v roce 1984, a Shaffer za něj získal Oscara (celkem film, který se natáčel v Československu, získal 8 Oscarů a další 4 nominace).
Amadeus pracuje s historickými fakty velmi volně. Fáma, že Antonio Salieri zabil Wolfganga A. Mozarta, existovala už na začátku 19. století. V roce 1830 si tento námět vybral Alexandr Puškin a napsal drama Mozart a Salieri, kde je Salieri vrahem Mozarta. Neexistuje žádný reálný důkaz o tom, že by Salieri byl Mozartovým vrahem. K negativnímu vnímání Salieriho přispěla jak Shafferova hra, tak celosvětově proslulý film Amadeus.

Příběh vypráví souboj průměrnosti a geniality, kterou spolu svádí Antonio Salieri a Wolfgang Amadeus Mozart. Režisér Pavel Khek se tentokrát rozhodl spolupracovat s výtvarnicí Michalou Horáčkovou-Hořejší a do svého týmu přivedl nově i hudebníka Davida Hlaváče. Diváci se mohou těšit na živý operní zpěv, který budou v alternaci zpívat Eva Kývalová j. h. nebo Nikola Uramová j. h.
Termíny + vstupenky na www.mdmb.cz.

17.2.2020 12:02:06 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 32 - rubriky

Archiv čísel

reklama

LSS 2020

Články v rubrice - Zveme ...

Divadlo Aldente uvede Erbenův Zlatý kolovrat

Zlatý kolovrat

V Divadle Aldente se potkávají mladí herci a autoři s Downovým syndromem a profesionální divadelníci bez handi ...celý článekČasopis 32 - sekce

HUDBA

Johanka z Arku s Lucií Bílou

Johanka z Arku

Johanka z Arku
Původní český muzikál z pražského divadla Ta Fantastika s Lucií Bílou v hlavní roli (2003). celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Zemřela Eva Horáková, dlouholetá sólistka Laterny

Eva Horáková (Foto: Lucie Kocourková)

Zcela náhle a nečekaně nás 3. srpna opustila vynikající tanečnice, dlouholetá sólistka i někdejší vedoucí soub celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Film Casting na lásku je dotočen

Casting na lásku

V pořadí již třetí celovečerní snímek režisérky Evy Toulové s názvem Casting na lásku je dotočen. Jak bude kom celý článek

další články...