zvláštní poděkování
Volný.cz

Národní divadlo Brno uvádí hru Protokol

Eva Novotná, Monika Maláčová, Matěj Marušin, Petr Bláha

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Divadelní hru Protokol zachycující scény z komunální politiky uvádí NdB v české premiéře v Redutě. Nejnovější divadelní hra amerického dramatika Tracyho Lettse, není pouze skvěle napsanou hořkou komedií o lokální politice, ale odhaluje nám postupně mechanismy tzv. „rozhodování ve jménu obecného blaha“. Je důležitější mít moc, anebo vliv? Letts nám představí neuvěřitelně zábavné panoptikum zastupitelů, jejichž reálné předobrazy si každý snadno domyslí sám. A divák si může vybrat, který z Lettsových zastupitelů je mu nejblíže. Zda snaživý nový radní Peel, pragmaticky arogantní radní Breeding, principy se ohánějící paní Innesová, za všech okolností flexibilní radní Blake nebo mlčící paní Mattsová.

Tracy Letts umí hercům napsat chytré a zábavné repliky, ale zajímá ho především to, co se děje uvnitř toho všeho rozhodování, schvalování, touhy po moci. Kdo vlastně zná ta správná pravidla hry, jestli tedy vůbec nějaká existují.
Protokol je bezpochyby aktuální výpovědí o obecné krizi demokracie, devalvaci hodnot a mocenské hře na všech úrovních politického spektra, za kterými „mezi řádky“ ale také čteme nikdy nekončící příběh o tom, čeho jsme a zcela evidentně budeme jako lidé schopni a jak s tímto neradostným vědomím budeme umět naložit.
Tracy Letts (*1965) v současnosti patří mezi nejuznávanější americké spisovatele a herce. Jako dramatik má domovskou scénu v chicagském divadle Steppenwolf, jež je jedním z předních repertoárových divadel ve Spojených státech. Jeho prvotina Zabiják Joe (1991) je považována za jedno z mála děl in-yer-face (coolness) dramatiky. Zlomovým okamžikem v Lettsově kariéře se stalo uvedení jeho druhého dramatického textu Srpen v zemi indiánů (2007; orig. August: Osage County; filmové zpracování česky jako Blízko od sebe). Chicagské uvedení kritika přijala jako přelomovou událost americké dramatiky počátku 21. století. Letts za drama získal Pulitzerovu cenu, a poté co byla hra s úspěchem uvedena na Broadwayi získala také prestižní ceny amerických divadelních kritiků Tony.
Premiéra Protokolu (orig. The Minutes) se odehrála v roce 2017 ve Steppenwolf Theater v režii Anny D. Shapiro a hra opět získala nominaci na Pulitzerovu cenu. V březnu 2020 bude Protokol opět převeden na Broadwayi a Tracy Letts v něm dokonce ztvární jednu z postav.

Na scéně Pavla Boráka hrají: Vojtěch Blahuta, Martin Sláma, Tereza Richtrová, Roman Blumaier, Petr Bláha, Tomáš David, Matej Marušin j. h., Eva Novotná, Monika Maláčová, Bedřich Výtisk a Martin Veselý. Režisérem představení je ředitel NdB Martin Glaser. Hru přeložil Pavel Dominik.
Termíny + vstupenky na www.ndbrno.cz.

17.2.2020 18:02:02 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 33 - rubriky

Archiv čísel

reklama

OLDstars

Články v rubrice - Zveme ...

Divadlo Aldente uvede Erbenův Zlatý kolovrat

Zlatý kolovrat

V Divadle Aldente se potkávají mladí herci a autoři s Downovým syndromem a profesionální divadelníci bez handi ...celý článekČasopis 33 - sekce

OPERA/ TANEC

Hudební tipy 33. týden

Příběh Glenna Millera

Na cestě z Litomyšle
O poslední návštěvě Bedřicha Smetany v jeho rodném městě (2014). Režie M. Kubala. Bedř celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

České filmové tipy 33. týden

Hlídač č. 47

Poupata
Cenami ověnčený koprodukční snímek o rodině, která těžce vzdoruje hranicím chudoby i citové vyprázd celý článek

další články...