zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Jan Werich – 40 let od úmrtí

Jan Werich

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Jiří Voskovec a Jan Werich
Petr Nárožný a jeho hosté vzpomínají na dvojici výjimečných uměleckých osobností – Jiřího Voskovce a Jana Wericha, který nás opustil před 40 lety (2012). Dále účinkují: J. Suchý, M. Lasica, K. Fialová, I. Niederle a L. Lipský. Režie A. Činčerová. Jan Werich a Jiří Voskovec tvořili nerozlučnou autorskou dvojici především v meziválečném období, kdy představovali jedny z nejvýraznějších uměleckých osobností divadelní avantgardy. Jejich životy a osobnosti byly provázány již od studií na gymnáziu, kde se oba pánové poprvé setkali ve školní lavici. Do širšího kulturního povědomí se ale jako umělecká dvojice dostali až po studiích na právnické fakultě, kdy vstoupili do souboru Osvobozeného divadla. Zde v roce 1927 uvedli svoji první hru Vest pocket revue. Projevily se v ní inspirace z cirkusu, japonského divadla, ale velmi silně i vliv americké grotesky, především komiků Charlie Chaplina a Bustera Keatona. Vest pocket revue sklidila nevídaný úspěch a oba herci zůstali s Osvobozeným divadlem nerozlučně spjati i v následujících letech. Neopomenutelná je i jejich tvorba filmová. V režii Jindřicha Honzla natočili filmy Pudr a benzin a Peníze nebo život, v režii Martina Friče pak nezapomenutelnou sociální komedii Hej-rup! Letos si připomínáme 40 let od úmrtí Jana Wericha. Pojďme se tedy spolu s Petrem Nárožným a jeho hosty ohlédnout za životem a největšími tvůrčími milníky této nerozlučné dvojice výjimečných umělců.
Vysílání: 28.10., 23.25 hod., ČT1

Balada z hadrů
Jan Werich, od jehož úmrtí zanedlouho uplyne 40 let, a Miroslav Horníček jako ponocný a antoušek v legendární hře Osvobozeného divadla. Unikátní záznam zachráněný v archivu České televize. V inscenaci Divadla ABC z roku 1960 dále hrají: J. Adamová, O. Lackovič, V. Trégl, E. Hálková, L. Kostelka, J. Bohdalová, R. Hemala, J. Zíma a další. Divadelní režie J. Roháč. Kamera V. Opletal. Režie televizního přenosu M. Zachata. Slavná hra autorské dvojice Voskovec a Werich měla premiéru v roce 1935 a hrála se s velkým diváckým ohlasem. Autoři situovali příběh do prostředí chudinské noclehárny třicátých let, kam přichází starý herec a osazenstvo si společně zahraje hru inspirovanou životem slavného francouzského básníka Francoise Villona, buřiče a fanfaróna, který svými básněmi burcoval proti vrchnosti. V padesátých letech, když Jan Werich vedl Divadlo ABC, tento divadelní text oprášil. Partnera Jiřího Voskovce Werichovi nahradil Miroslav Horníček a společné jiskření v předscénách reflektovalo současnost nadcházejících let šedesátých. Vedle kvalitního herectví – Villona hrál O. Lackovič, Kateřinu J. Adamová, purkmistra V. Trégl, Filipa L. Kostelka a další, byl angažován také Orchestr Karla Vlacha, který hrál naživo Ježkovy písně Hej, pane králi, Potopa, Svět na ruby a Proti větru. Premiéru v režii Jána Roháče měla inscenace na divadle v roce 1957, televizní záznam v režii Miroslava Zachaty pochází z roku 1960. Tento unikátní záznam byl v archivu ČST později rozstříhán. Znovu zrekonstruován i se slavnými forbínami Jana Wericha a Miroslava Horníčka byl v roce 1998. Připomeňme si slavné "hlášky" dvojice W a H v roce, kdy uplyne 40 let od úmrtí Jana Wericha.
Vysílání: 26.10., 20.15 hod., ČT art

Přiložte životopis
Jan Werich (*6. 2. 1905 – †31. 10. 1980) byl jednou z nejvýraznějších uměleckých osobností československé kultury 20. století. Výrazný herec, divadelní i filmový scénárista, dramatik a spisovatel se proslavil především v autorské dvojici s Jiřím Voskovcem v rámci české divadelní avantgardy. V meziválečném období vystupovali v legendárním osvobozeném divadle a ve stejném období vzniklo několik nezapomenutelných autorských filmů ve spolupráci s režiséry Martinem Fričem a Jindřichem Honzlem. Můžeme zmínit například komedie Pudr a benzín, Peníze nebo život nebo Svět patří nám. Po skončení 2. světové války se Jan Werich vrátil do osvobozeného Československa a filmovým i televizním divákům se jistě vybaví celá řada jeho rolí. Připomeňme například filmy Císařův pekař a pekařův císař, Byl jednou jeden král či televizní komedie Medvěd a Kočár nejsvětější svátosti nebo filmovou pohádku Byl jednou jeden král. Působil také v řadě divadel, na přelomu 50. a 60. let byl ředitelem divadla ABC. Jan Werich prožil mimo období nucené emigrace téměř celý život v Praze, ke které ho pojila řada vzpomínek a citových vazeb. Nechte se proto dnes pozvat na jedinečnou procházku zasněženou Prahou ve společnosti tohoto jedinečného umělce, který nás opustil před 40 lety. Vydáme se s ním například do kavárny Slavia, do Reálného gymnázia v Křemencové ulici, které navštěvoval, na Holešovický hřbitov s hrobem hrdiny jeho dětských let či do proslulé restaurace Vltava, kam si rád zašel na pstruha.
Vysílání: 28.10., 22.05 hod., ČT art

Přiložte životopis
Jan Werich, od jehož úmrtí v těchto dnech uplyne 40 let, vás zve na procházku Prahou a jeho oblíbenými místy, na kterých vzpomíná na své mládí, studentská léta i Osvobozené divadlo (1968). Připravili: J. Werich, V. Škutina a J. Látal. Jan Werich (*6. 2. 1905 – †31. 10. 1980) byl jednou z nejvýraznějších uměleckých osobností československé kultury 20. století. Výrazný herec, divadelní i filmový scénárista, dramatik a spisovatel se proslavil především v autorské dvojici s Jiřím Voskovcem v rámci české divadelní avantgardy. V meziválečném období vystupovali v legendárním osvobozeném divadle a ve stejném období vzniklo několik nezapomenutelných autorských filmů ve spolupráci s režiséry Martinem Fričem a Jindřichem Honzlem. Můžeme zmínit například komedie Pudr a benzín, Peníze nebo život nebo Svět patří nám. Po skončení 2. světové války se Jan Werich vrátil do osvobozeného Československa a filmovým i televizním divákům se jistě vybaví celá řada jeho rolí. Připomeňme například filmy Císařův pekař a pekařův císař, Byl jednou jeden král či televizní komedie Medvěd a Kočár nejsvětější svátosti nebo filmovou pohádku Byl jednou jeden král. Působil také v řadě divadel, na přelomu 50. a 60. let byl ředitelem divadla ABC. Jan Werich prožil mimo období nucené emigrace téměř celý život v Praze, ke které ho pojila řada vzpomínek a citových vazeb. Nechte se proto dnes pozvat na jedinečnou procházku zimní Prahou ve společnosti tohoto jedinečného umělce, který nás opustil před 40 lety. Vydáme se s ním na Matějskou pouť, na Letnou, kde byl častokrát svědkem nevšední podívané, a pozastavíme se na řadě pražských železničních přejezdů.
Vysílání: 28.10., hod., ČT art

22.10.2020 19:10:14 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Koza aneb Kdo je Sylvie? (Divadlo Bez zábradlí)

Články v rubrice - Z éteru

Z první řady... Majitelé klíčů z NdB

Majitelé klíčů (NdB)

Majitelé klíčů
Dnešní nedožité 95. narozeniny Milana Kundery si připomeneme návratem jeho slavné hry z roku ...celý článek



Časopis 13 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Zhanna Kadyrova: UNEXPECTED

Pohled do instalace výstavy (Foto: Ondřej Polák)

24. února 2022 se pro všechny Ukrajince změnil svět. Zemi pustoší válka, z Ukrajinců se stali uprchlíci ve vla celý článek

další články...