zvláštní poděkování
Volný.cz

Moravské divadlo odsouvá na jaro premiéru

Marek Pešl a Vendula Nováková (Dokonalá svatba)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Divadelníci míní, protiepidemická opatření mění. Moravské divadlo Olomouc plánovalo odstartovat letošní rok s úsměvem, na pobavené reakce publika v zaplněném hledišti si ale bude muset počkat. Premiéra situační komedie Dokonalá svatba se v původně plánovaném termínu 22. ledna neuskuteční. Vedení Moravského divadla však věří, že už na jaře bude moci tento titul na jevišti uvést, byť pro omezený počet diváků.

V návaznosti na aktuální nařízení Vlády ČR o prodloužení tzv. lockdownu do 22. ledna musí vedení Moravského divadla zrušit premiérové představení Dokonalá svatba. To bylo naplánované právě na pátek 22. ledna.
Zkoušky inscenace odstartovaly už v listopadu a nadále probíhají podle původního harmonogramu. „Chceme přípravy dotáhnout až do generálkového týdne, aby byla Dokonalá svatba dokonale nazkoušená a abychom v okamžiku, kdy budeme moci opět hrát pro veřejnost, ihned zařadili novinku do repertoáru. Už nyní plánujeme možnosti, jak rozesadit diváky v hledišti za předpokladu, že by na jaře došlo k rozvolnění protiepidemických opatření a my bychom při zachování povinných rozestupů mohli začít hrát i pro menší kapacitu sálu. Vnímám jako naši povinnost hrát v situaci, kdy to nařízení jen trochu dovolí. Jsme připraveni takřka okamžitě, abychom zpříjemnili divákům tyto nelehké dny a začali se vracet k normálnímu způsobu života,“ zdůraznil ředitel divadla David Gerneš.

Vedení divadla zvažovalo i možnost uspořádat pro premiérovou předplatitelskou skupinu on-line představení. „Zveřejnění videa s představením by ale v tomto případě postrádalo smysl. Dokonalá svatba je komedie, která počítá s reakcí publika a hrát takto zábavný titul před prázdným hledištěm by bylo pro herce spíš demotivující a až depresivní,“ vysvětlil umělecký šéf činohry a spolurežisér inscenace Roman Vencl.
Dokonalá svatba se tak přidává k operní inscenaci Fidelio a baletnímu projektu Sólo pro tři, které už mají za sebou kompletní proces příprav a jen čekají na to, aby se představily publiku. „V okamžiku, kdy budeme moci hrát alespoň pro třicet procent kapacity sálu, tedy pro zhruba sto třicet diváků, plánujeme uvádět nejprve představení pro abonentské skupiny a vedle toho na tzv. volnou kasu komorní tituly jako Když se zhasne, Tlustý prase nebo právě novinku Dokonalá svatba,“ shrnul ředitel.

V populární komedii britského dramatika Robina Hawdona Dokonalá svatba se hlavní hrdina Bill po rozlučce se svobodou probouzí v jiném apartmá a vedle jiné dívky, než je jeho nastávající. Není čas ztrácet čas, protože na dveře už klepe Billův svědek a za chvíli i sama nevěsta. V roce 2009 uvedlo Moravské divadlo tuto komedii pod názvem Úžasná svatba. Nové nastudování vzniká v režii Michaely Doleželové a Romana Vencla. „Máme tento titul moc rádi a s oblibou říkáme, že jde o jednu z nejlepších současných situačních komedií navzdory tomu, že vznikla před více než pětadvaceti lety. Je opravdu velmi zdařile napsaná a s úspěchem ji inscenovala většina velkých evropských divadel,“ uvedl Vencl. „Naše verze bude odlišná od předchozího nastudování. Vycházíme z odlišného překladu, v němž se objevují nové postavy, a máme také nové herecké obsazení, které téhle komedii dodá patřičnou jiskru a energii,“ upozornila Doleželová. V rolích ženicha a nevěsty se představí Marek Pešl a Vendula Nováková, dále hrají Petr Vaněk, Kristína Jurková, Vladimíra Včelná, Tomáš Krejčí a Jana Posníková.

18.1.2021 12:01:11 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 08 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Pretty Woman (MdB)

Články v rubrice - Zprávy

VČD odkládá premiéru komedie Normální debil 2

Petr Borovec, Josef Láska a Ladislav Špiner

Na další novinku v repertoáru Východočeského divadla Pardubice si budou muset diváci ještě nějaký čas počkat. ...celý článek


Harila se dočkala své premiéry na internetu

Harila (Čtyři z punku a pes)

„Během příprav jsme se shodli na tom, že je to punková inscenace o punkáčích a je tak k tomu potřeba při ...celý článek


Pro přihlášení do autorské dílny zbývá několik posledních dní

Autor v domě

Pražské divadlo A studio Rubín znovu otevírá dveře nadějným autorům. Na sklonku minulého roku vypsalo třetí ro ...celý článekČasopis 08 - sekce

HUDBA

Grey256 - Sláva Nejhorší Droga

Grey256 na přebale alba

Jeho hvězda naplno zazářila na konci roku 2019, kdy ještě jako Grey vydal singl LaLaLa. Skladba má jen na Spot celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Kateřina Kněžíková musela rychle odjet do Berlína

Kateřina Kněžíková

Operní pěvkyně Kateřina Kněžíková si může i přes uzavření hranic splnit další velký hudební sen. Zazpívá si p celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Literární tipy 8. týden

Malostranské humoresky

Malostranské humoresky
Karel Heřmánek, Arnošt Goldflam a Josef Kemr v povídkovém filmu s atmosférou Malé St celý článek

další články...