zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Festival Jiřího Menzela v Divadle Bez zábradlí

Festival Jiřího Menzela

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Od 19. do 27. února 2022 proběhne v Divadle Bez zábradlí pod záštitou Nadačního fondu Jiřího Menzela festival věnovaný památce jednoho z nejvýznamnějších českých filmových a divadelních tvůrců.
Právě Jiří Menzel se výrazně podílel na tvorbě repertoáru Divadla Bez zábradlí. Během festivalu budou uvedeny čtyři inscenace – Blbec k večeři, kterým se otevíralo divadlo v Paláci Adria v roce 1998 a jež se pyšní nebývalým počtem repríz (přes 900), Kdes to byl(a) v noci, nejdéle uváděná inscenace na repertoáru, diváky milovaná romantická komedie Další roky ve stejnou dobu a komedii z divadelního prostředí Bez roucha aneb Ještě jednou zezadu, která bude mít u příležitosti festivalu slavnostní derniéru.

Historie tohoto kusu sahá až do Činoherního klubu, kde byla hra původně nastudována. Byl to samotný Jiří Menzel, kterého napadlo povedené představení „přetáhnout“ na scénu DBz. A tak 11. prosince roku 2000 začal příběh této úspěšné a divácky oblíbené komedie v Divadle Bez zábradlí. Pobavila tisíce diváků, odehrálo se úctyhodných 285 repríz.

Pro nadšence filmové tvorby Jiřího Menzela bude přichystán program ve formě projekcí filmů Ostře sledované vlaky, Vesničko má středisková a Skřivánci na niti. Po projekci posledního zmiňovaného filmu bude následovat diskuzní panel s kritikem Janem Lukešem z Národního filmového archívu. Při této příležitosti ve foyer divadla vystavena soška Oscara, kterého Jiří Menzel získal za film Ostře sledované vlaky v roce1967.
Celý festival bude zahájen unikátní vernisáží s názvem Rozmarné cesty Jiřího Menzela, na které si bude možné prohlédnout fotografie a předměty mapující Menzelův život. Následovat bude slavnostní večer, kterým provede moderátorka Hana Heřmánková. Těšit se můžete na vzpomínky kolegů a přátel tohoto významného českého umělce, hudební vystoupení a unikátní dražbu předmětů Jiřího Menzela, které jsou věnovány ve prospěch Nadačního fondu Jiřího Menzela, který v tento slavnostní večer představí Olga Menzelová.
Doprovodným programem k festivalu bude workshop zaměřený na tvorbu Jiřího Menzela pod vedením herečky a režisérky Viktorie Čermákové.

3.1.2022 14:01:34 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Předplatné 2022/2023

Články v rubrice - Festivaly

Festival Nuselské dvorky se vrací

Festival Nuselské dvorky

Venkovní novocirkusový festival Nuselské dvorky se po dvouleté pauze vrací do jedné z nejstarších pražských čt ...celý článek


Festival Divadelní svět Brno 2022

TR Warszawa, Polsko - Střípky ženy (Foto: Natalia Kabanow)

Za týden začíná prolog mezinárodního festivalu Divadelní svět Brno, který nabídne brněnskému publiku více než ...celý článekČasopis 20 - sekce