zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadelní tipy 27. týden

Rudolf Deyl ml. (Skáču dobře, skáču rád)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Skáču dobře, skáču rád
Osudy herce Rudolfa Deyla ml., od jehož narození uplynulo 110 let (2002). Vzpomínají D. Deylová, J. Bohdalová, K. Fialová, M. Dvorská, B. Pojar, J. Štěpnička a další. Režie D. Wlodarczyk. Rudolf Deyl ml., který se narodil před 110 lety, vyrůstal v hereckém prostředí a před kamerou se objevil poprvé už v sedmi letech. Herecká dráha mu tedy byla předurčena. Lidé si jej pamatují z jeho divadelních a filmových rolí, výrazně se uplatnil i díky novým médiím – v rozhlase a televizi. Po svém otci zdědil nejen herecké povolání, ale i vášeň pro koně a sázení. Obdivoval balet, dvě z jeho tří manželek byly tanečnice. Byl nadšeným fotografem a filmovým amatérem. O jeho charakterových vlastnostech vypovídá i postoj, který zaujal, když odmítnul podpořit odsouzení herečky Jiřiny Štěpničkové. Dokument se opírá o rodinné amatérské filmy, jejichž autorem je Rudolf Deyl sám. Dosud nikdy neuvedené záběry pocházejí z let 1956 až 1967 a zachycují především prázdninové cesty a volný čas. Amatérské záznamy ze soukromí jej odhalují v kontrastu s ukázkami filmových rolí, které mu přisuzují určitou šarži či typ.
Vysílání: 08.7., 15.30 hod., ČT1
Opakování: 09.7., ČT1

Černá díra
Co se odehrává v časové smyčce... Úspěšná crazykomedie Dejvického divadla (2011). Hrají: I. Trojan, D. Novotný, J. Plesl, S. Babčáková, M. Issová, V. Neužil, P. Šimčík a P. Koutecký. Divadelní režie J. Havelka. Kamera J. Matiášek. Televizní režie I. Pokorný. Na pozapomenuté benzínové pumpě někde na americkém středozápadě chcípl pes. A přesto se tu děje něco neobyčejného. Lidé, kteří sem vstoupí, se dostanou do časoprostorové smyčky a nemohou z ní uniknout. Termín černá díra je vzat z astronomie. V roce 1969 ho zavedl americký vědec John Archibald Wheeler. Teoreticky ji ovšem předpověděl v obecné teorii relativity už Albert Einstein. Inscenace Dejvického divadla si pohrává s představou lidského jednání v takové situaci a vznikla jako autorské dílo celého inscenačního týmu včetně herců. V divadelní režii Jiřího Havelky hrají Ivan Trojan, David Novotný, Jaroslav Plesl, Simona Babčáková, Martha Issová, Václav Neužil, Pavel Šimčík a Petr Koutecký.
Vysílání: 04.7., 20.15 hod., ČT art

Na plovárně s Miroslavem Horníčkem
Rozhovor Marka Ebena s jedinečným hercem, dramatikem a moderátorem (1999). Režie J. Hojtaš. Miroslav Horníček (1918–2003) byl všestrannou uměleckou osobností. Jako herec, režisér, spisovatel, moderátor, dramatik a výtvarník ovlivnil řadu oblastí kultury. I přesto, že Miroslav Horníček nebyl vystudovaný herec, získal první profesionální divadelní angažmá již za druhé světové války v Městském divadle v Plzni. Po roce 1945 přišly první filmové rola a od konce čtyřicátých let byl Miroslav Horníček šest let členem činohry Národního divadla. Miroslav Horníček řadu let spolupracoval s Janem Werichem, se kterým ho pojilo i osobní přátelství. Televizním divákům se jistě ve spojitosti s Miroslavem Horníčkem vybaví úspěšné Hovory H, které vznikly na sklonku 60. let a o něco později komediální seriál Byli jednou dva písaři, kde vytvořil nezapomenutelnou hlavní dvojici roztržitých písařů s Jiřím Sovákem. V rámci televizní ankety Týtý byl Miroslav Horníček v roce 1997 uveden do Síně slávy, ve stejném roce získal i Cenu Thálie za mimořádný přínos jevištnímu umění a v roce 2000 pak obdržel státní vyznamenání, Medaili za zásluhy v oblasti kultury.
Vysílání: 06.7., 21.10 hod., ČT art

Tři strážníci (1/3) - Voskovec, Werich a Ježek spolu – léta dvacátá
J. Voskovec, J. Werich a J. Ježek ve dvacátých letech. Legendární trojice českého divadla o sobě a o tom, co je potkalo (2005). Připravili R. Denemarková a A. Kisil. Dokument je věnován první etapě společného života Jiřího Voskovce a Jana Wericha od jejich setkání až po začátek třicátých let. Další část cyklu pak zachycuje léta třicátá až k odchodu do emigrace. Tvůrcům však rozhodně nešlo jen o dějiny Osvobozeného divadla. Zabývali se vzájemným vztahem obou mužů a způsobem jejich myšlení, postojem v klíčových situacích. A především tvorbou za předmnichovské republiky. Vyprávět nám o sobě budou pánové téměř výlučně sami, bez prostředníků. A to jak svým dílem – zejména filmy, tak citacemi z rozhovorů, které po válce poskytli každý na jiném konci světa. Jan Werich si povídal s dcerou Janou v Československém rozhlase a Jiří Voskovec v Americe se spisovatelem Michalem Schönbergem. A po celou dobu bude samozřejmě přítomna hudba Jaroslava Ježka.
Vysílání: 10.7., 21.40 hod., ČT art

27.6.2022 10:06:12 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 15. týden

Rudolf Hrušínský

Tichý muž
Na vynikajícího českého herce a vzácného člověka Rudolfa Hrušínského, od jehož úmrtí zítra uplyne ...celý článek



Časopis 16 - sekce

OPERA/ TANEC

Festival Janáček Brno 2024

Věc Makropulos (Staatsoper Unter den Linden, Berlin)

Mottem letošního festivalu je Bez hranic!… a česká hudba žádné hranice nezná. Zažijte Brno a českou hudb celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Michal Ajvaz nová próza Pasáže

Přebal knihy Pasáže

Kniha Pasáže jsou devátou prózou Michala Ajvaze. A zároveň jako by to nebyl devátý titul, ale stále tatáž, nek celý článek

další články...