zvláštní poděkování
Quantcom.cz

GASPARÁDA 2022 je tu!

Matteo Galbusera (The Loser)

autor: Zdroj press kit festivalu   

zvětšit obrázek

Karlovo náměstí v malebném historickém centru Kolína 2. a 3. září opět ožije divadlem. Nenechte si ujít sedmnáct skvělých představení. Přijďte se znovu pobavit, zasmát, dojmout, zasnít a žasnout…
V letošním roce již uběhlo 226 let od narození Jeana Gasparda Deburaua v Kolíně, ale jeho odkaz je stále živý. Proto k jeho poctě pořádáme jedinečný festival vycházející z tradiční pantomimy a prezentující zejména nonverbální směry divadelního umění. Každoročně v historickém centru památkové rezervace Kolína účinkují nejen ti nejlepší umělci z celé České republiky, ale také významní hosté ze zahraničí. Na koho se letos můžete těšit?

Humor je kořením života, a proto letos s radostí přivítáme zahraniční hvězdu festivalu Itala Mattea Galbusera s představením The Loser. Galbuser je přímo králem humoru a absurdnosti, jeho komedie a talent byly oceněny na nejvýznamnějších světových festivalech. Performer, který má za sebou mimo jiné účinkování v Cirque du Soleil a který vystupoval ve třiceti zemích světa (od Kanady po Indii, od Spojených arabských emirátů po Kolumbii), přijede do Kolína coby zaměstnanec Národní pošty. Osamělý a frustrovaný muž, jenž tráví každou neděli rybařením v představách, že je úspěšný tenista. Gasparáda varuje: Představení způsobuje záchvaty smíchu!

Vraťme se ale na začátek. Festival opět po roce otvírá dobrodružným vyprávěním TEÁTR PAVLA ŠMÍDA,
jehož Větrná pohádka je plná písniček a milého humoru.
Poté můžete s HOLEKTIVEM nakouknout pod záclonku baletního světa. Kolik vrstev má jedna bílá sukýnka? Staňte se žáky Lekce špičkování, kde se humor vkrádá pod přísnou baletní taktovku.
Groteskami v programu vskutku nešetříme, proto vám další v pořadí přímo marinovanou v klauniádě a zvanou HAPPY HOUR představí SQUADRA SUA.

Z Brna k nám přijede divadlo LABIL BONES – klaunské duo Břéťa a Čeněk s představením ZNOVU VĚČNĚ ZNOVU v pátek a v sobotu s CVIČENCI ZA ČÁROU. Pod heslem „ve zdravém těle, zdravý duch“ se snaží dva klauni-cvičenci zacvičit dokonalou sestavu. Sloganem jejich představitelů Ondřeje Klíče a Michala Chovance, kteří také účinkují v Manéži Bolka Polívky, je: „Chtěli být Laurelem a Hardym, ale zůstali Břéťou a Čeňkem.“
AHAAA! od KOŤÁTKA ZKÁZY & TANTE FRIEDL – Jakub Urban (CZ), Helena Urban (CZ), Magdalena Kriss (DE), Dan Wall (DE/USA) – je úplně všechno, hodně a najednou – hudba, akrobacie, komiks, hospodářská zvířata, vědci, superhrdinové… Představení je inspirováno životem, myšlenkami a prací Milevy Marić a Alberta Einsteina.

Dvě večerní představení skupiny PARAU PARAU z Jablonce nad Nisou se vypraví skrze scénický tanec a pohybové divadlo s nadsázkou za starými českými pověstmi a také za současnou dobou plnou paradoxů a absurdit.
Černé divadlo WOW BLACK LIGHT THEATRE si za dvacet let své existence vydobylo neotřesitelnou pozici nejen na české scéně. Kromě pravidelných představení na své domovské scéně v pražském divadle Broadway se účastní také mnoha akcí po celém světě. Úchvatné představení vás doslova vtáhne do děje a řeknete si prostě – WOW! Uvidíte krásné barvy, ohromující tvary a uslyšíte podmaňující hudbu. Připravte se také na gejzír překvapivých momentů a neopakovatelný emotivní zážitek, úžasné techniky černého divadla a 4D efekty.

Jak člověk stárne, pomalu přestává snít. Někdy se ale do krajin fantazie dokáže vrátit, třeba při setkání s dětmi. Bylo by pěkné, kdyby k takovému setkání došlo a kdyby společně (dospělí i děti) objevili TAJEMSTVÍ OBLAKŮ. AIRGYM ART COMPANY vám příběh bude vyprávět skrze závěsnou a pozemní akrobacii, pohybové divadlo a klaunerii v sobotu 3. září.
Chcete si zkusit ŽONGLOVÁNÍ? V sobotu je pro vás připravena žonglérská dílna s míčky, kruhy, diaboly, flowersticky a dalším žonglérským náčiním pod vedením pánů Adama a Václava zvaných BRATŘI V TRICKU.

V MISI OMEGA přichází soubor KOŤÁTKO ZKÁZY s novou fantastickou show plnou humoru, agentů, naprosto logických závěrů, párové akrobacie, záchrany světa, spasení a dalších úžasností.
I v letošním roce se můžete těšit na vystoupení studentů a absolventů Katedry nonverbálního divadla HAMU v Praze – HAMU MIME EVENING, tj. etudový večer plný pantomimy, klaunerie, grotesky a improvizace.
Skupina AIRGYM ART COMPANY vás zavede do světa Mathisů (poutníků nekonečnou oblohou) a bude vám vyprávět jejich legendy plné napětí, kouzel a velkých činů… TAJEMSTVÍ OBLAKŮ příběhy, které vám na chvíli dovolí vzlétnout.

Závěr 11. ročníku festivalu bude patřit BLACKOUT PARADOX a jejich grotesce RECOMBINATION s množstvím ohnivých a pyrotechnických efektů, nadmíru zapáleným vědcem a doutnajícími mechanickými bytostmi.
Během festivalu se můžete těšit i na promítání fotografií z minulých ročníků festivalu a na další překvapení.
Jste srdečně zváni do světa zázračného divadla, nevšedních zážitků a radosti – na festival GASPARÁDA 2022 v Kolíně!

Sledujte facebookové stránky festivalu, kde najdete podrobné informace, zajímavosti a různé úžasnosti z divadelního světa.

15.8.2022 18:08:51 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 40 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Devět křížů (Městské divadlo brno)

Články v rubrice - Festivaly

Brněnská část festivalu …příští vlna/next wave…

Uhol_92, Bratislava (SK)

Brněnská část festivalu …příští vlna/next wave… představí během tří dnů sedm projektů. Setkání div ...celý článek


Festival Pražské křižovatky 2022

Jozef Vajda a Zdena Studénková / Bál (Foto: Collavino)

Již pátý ročník mezinárodního divadelního festivalu Pražské křižovatky přivítá od 15. - 20. října 2022 výjimeč ...celý článekČasopis 40 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 40. týden

Milan Lasica (Doupě Mekyho Žbirky)

Televizní písničky a songy Roberta Křesťana
Napsal jsem jméno svý na zdi, Panenka, Až uslyším hvízdání a ji celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Sociální drama Florida Projekt

Florida Projekt

Florida Projekt
Vítejte v kouzelném království před branami Disneylandu. Živelné letní prázdniny v zapadlém celý článek

další články...