zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Dokument o Divadle na okraji

Divadlo, co nebylo na okraji

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Divadlo, co nebylo na okraji
Dokument o divadle, které bylo v letech 1969 až 1988 jedinečným fenoménem divadelní kultury a ze kterého vzešla plejáda pozoruhodných tvůrců a interpretů. Vůdčí osobností a režisérem byl Zdeněk Potužil, který nedávno oslavil 75. narozeniny (2019). Kamera J. Špelda. Režie V. Polesný. Dokument o Divadle na okraji, které začalo působit v klubu Rubín na Malé Straně a v letech 1970 až 1987 bylo jedinečným fenoménem české divadelní kultury. Svým jevištním stylem, nepravidelnou dramaturgií těžící především z netradiční i neoficiální prózy a poezie i svou originální pozicí uvnitř kánonů tehdejšího oficiálního kamenného divadla. Divadlo na okraji ve své původní podobě už neexistuje. V roce 1987 se soubor rozpadl a rozešel. Přesto jeho tradice zapustila své kořeny a Rubín jako jeho volné pokračování existuje dál.

Ale to původní – které chce dokument ukázat – to bylo intenzivní divadelní dobrodružství nejen pro jeho zakladatele a účinkující, ale i pro diváky. Nemělo by se na něj zapomenout.
V rozhovorech odkrývají herci, účastníci, spolupracovníci divadla jeho vznik, podobu, vztah k němu. Zakladatelem divadla byla dvojice Zdeněk Potužil, režisér a umělecký šéf, a jeho životní partner Miki Jelínek, hudebník a autor scénické hudby, často i textů. Mezi prvními spolupracovníky byl Miroslav Kovářík, propagátor poezie, včetně té beatnické. Z divadla vzešla plejáda dalších pozoruhodných tvůrců a interpretů, např. herec Ondřej Pavelka, herečka a malířka Iva Hüttnerová, herečka Eva Salzmanová, dnes pedagožka DAMU a významná členka činohry Národního divadla, Zdena Hadrbolcová, Radka Fidlerová, Petr Lepša, Zdeněk Dušek, Jiří Štrobl, Ladislav Matějček a další... Ukázky z představení Romeo a Julie, Revizor, Postřižiny, Faust a jiných.
Vysílání: 28.8., 22.35 hod., ČT art

15.8.2022 11:08:06 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 38 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Mary Page Marlowová (MdB)

Časopis 38 - sekce

HUDBA

Tedeschi Trucks Band poprvé v České republice!

Tedeschi Trucks Band

27. říjen 2022 by si měli poznačit do kalendářů všichni milovníci blues rocku a obecně výjimečných koncertních celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Podzim s cyklem Musica non grata v ND

V. Šípová, A. Nwagbo, C. Kotlár (Ples v hotelu Savoy)

Premiéry revuální operety Ples v hotelu Savoy a pohádkové opery Švanda dudák, návrat Zásnub ve snu a poslední celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Filmové tipy 38. týden

Půlnoční běh

Půlnoční běh
Kdo tu vlastně je zločinec a kdo má největší zájem vlastnit pořádný balík peněz? Robert De Nir celý článek

další články...