zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadelní tipy 48. týden

Poprask na laguně

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Úsměvy Jiřího Kodeta
Hostem Jaromíra Hanzlíka byl významný český herec, který se narodil před 85 lety (1999). Režie P. Vantuch. Jiří Kodet (*6. 12. 1937 – †25. 6. 2005) patřil k noblesním hercům, kteří se ve smokingu snad už narodili. Jeho herecký rodokmen je úctyhodný: prapradědeček Josef Jiří Kolár, pradědeček Vendelín Budil, dědeček Jiří Steimar, matka Jiřina Steimarová. Čtvrt století působil Jiří Kodet v pražském Činoherním klubu, kde zažil nejslavnější éru. Z filmových, divadelních a televizních rolí Jiřího Kodeta si připomeňme např. Tři v tom, Hráči, Revizor, Panelstory, Svatební cesta do Jiljí, Anděl s ďáblem v těle a řadu dalších. V posledních letech si ho diváci mohou pamatovat ze snímků Knoflíkáři nebo Pelíšky. Jeho poslední rolí byl František Vláčil ve snímku Sentiment.
Vysílání: 03.12., 09.05 hod., ČT1
Opakování: 09.12., ČT1

Na plovárně s Ivou Hüttnerovou
Rozhovor Marka Ebena s českou herečkou, spisovatelkou a výtvarnicí. Režie J. Hojtaš (Premiéra). Herečka, spisovatelka a výtvarnice Iva Hüttnerová se narodila v roce 1948 v Praze. V 70. a 80. letech hrála v Divadle na okraji. Zde se proslavila rolí strýce Pepina v Hrabalových Postřižinách, za niž roku 1978 získala cenu na festivalu Divadelní mládí v Českých Budějovicích. Dále hrála v Divadle pod Palmovkou, Divadle Josefa Dvořáka a v Divadle Na Fidlovačce. Ve filmu se nejvíce proslavila rolí manželky hlavního hrdiny v hořké komedii Víta Olmera Co je vám, doktore?. Jejím manželem byl divadelní režisér Ivan Rajmont, se kterým má syna Matouše Rajmonta, známého z dětské role ve filmu Pětka s hvězdičkou, kde roli učitelky ztvárnila i Iva Hüttnerová. Role učitelek pro ni byly vůbec dost typické, učitelku hrála i v dětském filmu Neohlížej se, jde za námi kůň. V televizi byla několik let moderátorkou magazínu České televize Domácí štěstí.
Vysílání: 30.11., 21.10 hod., ČT art
Opakování: 04.12., ČT2

Poprask na laguně
Soubor Divadla na Vinohradech v proslulé Goldoniho komedii, v níž na obyvatele jedné rybářské vesnice čeká ztřeštěný mumraj milostných vášní a žárlivosti, divokých hádek a rvaček i policejního vyšetřování (1996). Hrají: V. Preiss, D. Kolářová, H. Maciuchová, M. Zahálka, V. Křížová, L. Juřičková, K. Brožová, P. Rychlý, J. Šťastný, P. Kostka, I. Trojan, M. Vladyka, O. Vlach a další. Kamera V. Dousek. Divadelní režie L. Smoček. Televizní režie J. Brichcín. Slavná Goldoniho komedie patří na českém jevišti k těm nejoblíbenějším už od nezapomenutelné inscenace Miroslava Macháčka v Národním divadle (premiéra r. 1961) s Ladislavem Peškem v roli patrona Fortunata a jeho proslulou písní "Sakramentský ženský". Tentokrát se vracíme k záznamu z Divadla na Vinohradech, kde mělo představení premiéru v roce 1994 a Česká televize jej pořídila o dva roky později. Soubor pod taktovkou režiséra Ladislava Smočka vytvořil na scéně s pomocí výrazných hereckých osobností v čele s patronem Fortunatem Viktora Preisse (ale i dalšími hvězdami souboru – D. Kolářovou, P. Kostkou, H. Maciuchovou, J. Šťastným...) záplavu italského temperamentu v komediálních situacích věčně rozhněvaných mileneckých dvojic, které se zaplétají a zase rozplétají, aby na konci vytvořily tři svatební páry.
Vysílání: 03.12., 20.15 hod., ČT art

Edmond
Edmond Rostand a jeho slavný Cyrano, oba jsou hrdinové. Francouzsko-belgický film o vzniku velkého dramatu (2018). Hrají: T. Solivéres, O. Gourmet, D. Pinon, A. Michalik, S. Abkarian, O. Gourmet, M. Seignerová a další. Režie Alexis Michalik. Paříž roku 1897 a mladý Edmond Rostand nabízí roli slavnému herci Constantu Coquelinovi, problém je ale v tom, že Rostand má pro svou hru zatím jen název – Cyrano z Bergeracu. Už dva roky nic nenapsal. Uprostřed historek o lásce, kterými ho zásobuje jeho nejlepší přítel, nesnesitelných rozmarů hereček, žárlivosti své ženy, navíc mu nikdo nevěří, že napíše dobrou hru, hledá autor inspiraci. Mnohé z toho, co prožívá, se objevuje v jeho hře. Musí psát, musí to dokázat. A vzniká tak jedna z nejkrásnějších divadelních her o skutečné lásce, přátelství a tajemství. Film natočil jako svůj debut režisér a herec Alexis Michalik podle své stejnojmenné divadelní hry, kterou poprvé uvedlo pařížské divadlo Théatre du Palais-Royal. Alexis Michalik si ve filmu zahrál roli dramatika Georgese Feydeaua. Snímek se z velké části natáčel v České republice, diváci poznají Plzeň a Stavovské divadlo.
Vysílání: 04.12., 22.30 hod., ČT art
Opakování: 05.12., ČT3

21.11.2022 15:11:11 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 04 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Žebrácká opera (Divadlo DISK)

Články v rubrice - Z éteru

Dokument Můj otec George Voskovec

George Voskovec

Můj otec George Voskovec
Dokumentární snímek odhalující překvapivá fakta ze života Jiřího Voskovce za oceán ...celý článek


Divadelní tipy 4. týden

Cirkus Kludský

Úsměvy Jany Preissové
Dnešním hostem J. Hanzlíka je významná herečka, která zanedlouho oslaví 75. narozenin ...celý článekČasopis 04 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 4. týden

Tajemství stavitelů pyramid: Záhada Velké sfingy

Sto divů světa (13/13)
Koloseum, San Cristóbal de las Casas, Lima, zámek Villandry, chrám v Kóm Ombu, Bund celý článek

další články...