zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Novinky z Jihočeského divadla

Popelka

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

První druhou polovinu sezóny odstartovala v Jihočeském divadle premiérou baletu Popelka na hudbu Sergeje Prokofjeva, která patří mezi nejslavnější a nejhranější baletní tituly. Pro soubor baletu Jihočeského divadla vytvořil choreografii a režii Petr Zuska, který k jejímu nastudování uvedl: „Doufám, že se velkým i malým divákům otiskne do duše obraz, na který se ve vzpomínkách ještě rádi podívají.“ Balet Popelka uvádí s orchestrem opery Jihočeského divadla v hudebním nastudování a pod dirigentským vedením šéfdirigenta Davida Švece.

Nevinný, tak se jmenuje špionážní thriller Iana McEwana v adaptaci Simony Petrů a v režii Adama Steinbauera. Pro režiséra se jedná o první spolupráci se souborem činohry. Tragická lovestory z poválečného Berlína je inspirována skutečnou událostí. Uvedou v české premiéře 10. 2. na Studiové scéně Na Půdě. V této sezóně naváže Adam Steinbauer spoluprací s Malým divadlem, kde připravuje titul O papouškovi, který hledal domov.
21. února přistoupí do pomyslného vlakového Kupé Na Půdě k moderátorům Karlu Krautgartnerovi a Pavlu Pláteníkovi dva skvělí hosté. Na červenou koženkovou sedačku usedne českobudějovická rodačka novinářka a spisovatelka Markéta Lukášková a známý pekař a cukrář Josef Maršálek.

Carmina Burana Carla Orffa a Kytice Bohuslava Martinů, koncertní provedení dvou strhujících kantát, jejichž vznik je datován rokem 1937, uvedou pouze dvakrát - 2. a 4. března v DK Metropol. V hudebním nastudování a pod taktovkou dirigenta Davida Švece se divákům představí sbor a orchestr opery Jihočeského divadla a dětský pěvecký sbor Canzonetta.

7. března přivítají v DK Metropol milé hosty. Soubor baletu Národního divadla v Brně přijede do Českých Budějovic s představením Radio and Juliet. Choreograf Edward Clug namíchal uhrančivý scénický koktejl ze skvělých, zdánlivě nesourodých ingrediencí – Shakespeare, hudba rockové kapely Radiohead a současný balet. Výsledkem je strhující inscenace, kterou divadelní kritici nominovali na Cenu Divadelních novin a jejíž kouzlo oceňuje nejen mladá generace diváků.

Věra Hlaváčková se představí v hlavní roli Leni. Hru o fiktivním setkání dvou skutečných lidí, „Hitlerovy dvorní režisérky“ Leni Riefenstahl a slavného amerického moderátora Johnnyho Carsona v nejsledovanější talkshow Ameriky připravuje režisér Radovan Lipus. V roli Carsona můžete na Studiové scéně Na Půdě od 10. 3. 2023 vidět Tomáše Kobra.

Malé divadlo se vydává na zájezdy v rámci Festivalu Zavěšené vstupenky a v rámci stejného festivalu vítá na svém jevišti hosty. 12. března si nenechte ujít představení Šípková Růženka Divadla Drak z Hradce Králové.
Ateliér 3D bude stejně jako v loňském roce hostit na jevištích Jihočeského divadla Přehlídku mladého divadla sTYLem. Krajská přehlídka mladého divadla s postupem do národního kola v Ústí nad Orlicí (Mladá scéna) či Písku (Šrámkův Písek) bude letos o den delší a uskuteční se ve dnech 24. - 26. 3. 2023.

www.jihoceskedivadlo.cz

6.2.2023 18:02:57 Redakce | rubrika - Zprávy