zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadlo Na zábradlí nabídne tři premiéry

Magdaléna Sidonová - Medvěd s motorovou pilou (Foto: KIVA)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Ve druhé polovině jubilejní 65. sezony nabídne Divadlo Na zábradlí návštěvníkům bohatý program. Kromě tří premiér a jedné předpremiéry chystá i nespočet doprovodných akcí, jako jsou výstavy či bonusové uvedení nejnovější inscenace.
Divadlo Na zábradlí vstupuje do druhé poloviny jubilejní 65. sezony a rozhodně je nač se těšit! Od dubna do června připraví pražská scéna hned tři inscenace, které spojují silné lidské příběhy, zásadní témata i dynamické tvůrčí týmy. První novinkou roku 2023 bude scénické uvedení knihy disidentky Dani Horákové O Pavlovi, ve které spisovatelka popisuje svůj vztah s filmařem Pavlem Juráčkem. Režijně-dramaturgický tandem Anna Klimešová a Petr Erbes budou společně s mladým hereckým týmem zkoumat vliv izolace na vztah dvou lidí, kteří se ocitají sami v neznámém prostředí odkázáni pouze jeden na druhého. Vítězné dílo ankety Lidových novin Kniha roku 2020, které bylo zároveň nominováno na cenu Magnesia Litera 2021 v kategorii publicistika, se tak zároveň dočká vůbec prvního divadelního zpracování, a to na scéně, kde je již bezmála devět sezon uváděna mimořádně úspěšná adaptace Juráčkových deníků s názvem Zlatá šedesátá.

Květnová premiéra přinese na Zábradlí čerstvý vítr v podobě imerzivní inscenace v režii nedávného absolventa Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU Štěpána Gajdoše. V inscenaci Nocturno budou mít diváci možnost odhalit různé lidské příběhy na základě jejich snových zážitků v prostředí celého divadla včetně baru i foyer.

V červnu v Divadle Na zábradlí vznikne další z adaptací velkých děl světové literatury – tentokrát půjde o román Lva Nikolajeviče Tolstého Vzkříšení v dosud na české scéně neuvedené dramatizaci německého dramatika Armina Petrase a překladu ředitele DNz Petra Štědroně. Režisér Jan Mikulášek tak naváže na svou režii Balzacových Ztracených iluzí a představí pražskému publiku palčivě aktuální kritiku ruské společnosti na pozadí bolestivého milostného vztahu.

Závěr sezony bude patřit režisérovi Janu Fričovi a předpremiéře novinky s komorním obsazením dlouholetých členů divadelního souboru DNz Petra Čtvrtníčka a Jakuba Žáčka s názvem Skokani. Text hry vzniká přímo na tělo zmíněným hercům a jeho autory jsou renomovaní čeští spisovatelé Jaroslav Rudiš a Petr Pýcha.

Během druhé poloviny letošní divadelní sezony se však příznivci Divadla Na zábradlí dočkají i množství netradičních doprovodných akcí. V první řadě jsou všichni příznivci srdečně zváni na výstavu fotografií z divadelních inscenací, plakátů či hereckých portrétů, jejichž autorem je Vladimír KIVA Novotný. „Divadlo je pro mě srdcová záležitost. Herecké prostředí mě různým způsobem provází velkou část života, je velmi specifické v kontextu celého uměleckého světa. Tuto jedinečnost se snažím zachycovat a zprostředkovávat divákovi. Ať už jde o fotografie představení, portrétů nebo pak v obecném smyslu, života okolo divadla,” říká kmenový fotograf Divadla Na zábradlí a držitel ceny Czech Press Photo 2017, jehož fotografiemi se v minulosti pyšnilo i Národní divadlo Brno či časopisy jako ELLE nebo ForMen. V dejvickém Cafe Prostoru výstavu bude možné navštívit až do 7. dubna, kdy se její část přesune do foyer divadla.

Další doprovodné programy čekají některá uvedení nejnovější inscenace Jana Mikuláška Medvěd s motorovou pilou. Divadelní adaptace povídek finské prozaičky Rosy Liksom bude 28. února uvedena v rámci Severského divadelního večera pořádaného Skandinávským domem v Praze. Po představení bude následovat diskuze moderovaná finštinářkou Alžbětou Štollovou, jejímiž hosty budou překladatel Vladimír Piskoř, dramaturg Boris Jedinák a herec Jiří Vyorálek. Hned další reprízu ve čtvrtek 2. března obohatí „bonusové materiály“ – pod názvem Medvěd s motorovou pilou a kanystrem benzínu budou v rámci večera po skončení představení divákům představeny i scény a hudební čísla, které se do inscenace nevešly. Při příležitosti těchto výjimečných uvedení nové inscenace vydává Divadlo Na zábradlí také limitovanou edici triček, která budou k dostání jak přímo v divadle, tak v divadelním e-shopu.

Až do června mají diváci možnost stihnout dojemná poslední představení legendární inscenace Korespondence V+W, se kterou se Divadlo Na zábradlí rozloučí po deseti sezonách uvádění a dvou stovkách repríz. Při každém ze zbývajících večerů s Voskovcem a Werichem navíc na návštěvníky divadla čeká malé překvapení...

I v druhé polovině sezony bude Divadlo Na zábradlí pokračovat ve své podcastové tvorbě. Herečky Kateřina Císařová a Barbora Bočková připravují nové díly pořadu Kulisa, ve kterém zpovídají zaměstnance divadla a umožňují tak posluchačům nahlédnout blíže do tajů různorodých divadelních profesí. Pokračování se dočká také série rozhovorů z cyklu Úrodná půda moderovaná dramaturgy Petrem Erbesem a Borisem Jedinákem – jejich prvními hosty v roce 2023 budou například vězeňský kaplan Pavel Zvolánek nebo etnoložka Lenka Jakoubková Budilová.

8.2.2023 15:02:37 Redakce | rubrika - Zprávy