zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadelní tipy 13. týden

Cirkus Kludský

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Úsměvy Jany Hlaváčové
Hostem J. Hanzlíka je významná herečka, která nedávno oslavila 85. narozeniny (2001). Režie P. Vantuch. Hostem Jaromíra Hanzlíka bude oblíbená herečka Jana Hlaváčová. V úsměvném a milém dialogu si popovídají o prvních filmových rolích, setkáních s velkými hereckými idoly a připomenou divadelní angažmá, kterými Jana Hlaváčová během své kariéry prošla. V ukázkách se podíváme na některé komediální role Jany Hlaváčové, například z filmů Kam čert nemůže, Vážení přátelé, ano či Jak básníkům chutná život.
Vysílání: 01.4., 09.05 hod., ČT1

Cirkus Kludský
Nostalgické i hořké vzpomínky na světoznámý cirkus, jenž zažíval svůj zlatý věk v předválečné éře (1967). Režie D. Holub. Rodina Kludských stále patří v cirkusovém světě k pojmům a její působení v manéžích nezlomila ani druhá světová válka, ani následné zestátnění cirkusů a varieté. Zlatou éru cirkusu Kludský ovšem uzavřela již hospodářská krize v první polovině třicátých let, kdy nezbyly finance ani na krmení zvířat a ta následně musela být odprodána. V předchozích letech se však podnik těšil světovému renomé zejména díky legendární drezúře 24 cvičících slonů, kteří nakonec vytvořili pyramidu. To bylo největší číslo života Karla Kludského, které v dokumentárním snímku z roku 1967 oživily společně s dalšími hořkosladkými okamžiky života na kolečkách vzpomínky jeho syna. Ten dlouhá poválečná léta prožil v nedobrovolném odloučení od zvířat a manéží. Až v šedesátých letech byl doceněn a státním vyznamenáním stvrzen nejen jeho přínos českému cirkusovému umění.
Vysílání: 29.3., 12.55 hod., ČT2

Maruška
Hudebně-taneční pocta Marii Kudeříkové, bojovnici válečného odboje, od jejíž popravy gestapem uplynulo v těchto dnech 80 let. Český film z produkce nezávislé divadelní scény (2023). Hrají: L. Hrochová a Klára Uhlířová. Režie M. Dvořák (Premiéra). Marie Kudeříková byla studentka aktivní za druhé světové války v komunistickém domácím odboji. Roku 1941 byla zatčena gestapem. V listopadu 1942 byla odsouzena k trestu smrti a v březnu 1943 popravena. Bylo jí 22 let. Její osobnost byla vyzdvihována komunistickým režimem především z propagandistických účelů, z toho důvodu byla po listopadovém převratu naopak vnímána jako představitelka jeho ideologie a zavržena. Její skutečný význam v boji proti nacizmu zůstává dnes druhořadým tématem. Hudebně-taneční projekt nezávislé divadelní scény Maruška vznikl původně v roce 2021 k 100. výročí narození Kudeříkové na základě jejích známých dopisů v choreografii tanečníka Martina Dvořáka. Navazoval na předchozí "tanečně-politické" cykly Přervané životy a Pochodně věnované tématu nesvobody v Československu po invazi vojsk Varšavské smlouvy. Projekt Maruška se o dva roky později, v rámci 80. výročí její popravy v roce 2023, dočkal také filmového zpracování natočeného v autentických prostorách brněnské Káznice. Vznikl ve stejném uměleckém složení – režisér a choreograf byl Martin Dvořák, o spolupráci na textu se postaral Lukáš Novák a roli Marušky si zopakovaly Lucie Hrochová a Klára Uhlířová.
Vysílání: 29.3., 22.50 hod., ČT art

13.3.2023 14:03:53 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 22 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Jak se vám líbí (LSS)

Články v rubrice - Z éteru

Příběh Laury a jejího divadla Windmill

Judi Denchová (Show začíná)

Show začíná
Pravdivý příběh jedné z nejvýstřednějších dam londýnské předválečné scény Laury Hendersonové a ...celý článek


13. komnata Arnošta Goldflama

Arnošt Goldflam

13. komnata Arnošta Goldflama
Populární herec, dramatik, režisér a spisovatel bojoval s depresemi, způsoben ...celý článek


Libuše Šafránková pohledem jejího syna Josefa

Libuše Šafránková

Libuše Šafránková
Životní příběh přední české herečky, která by se zítra dožila 70 let, pohledem jejího syn ...celý článek


Divadelní tipy 22. týden

Petr Kostka

Zajíc v pytli 11
Setkání Miloslava Šimka a Jiřího Krampola s přáteli a hosty (1990). Dále účinkují: J. Fous ...celý článek


Divadelní tipy 23. týden

J. Krampol a M. Šimek (Zajíc v pytli 12)

Poslední leč Josefa Langmilera
Spletité osudy všestranného herce v mnoha ukázkách a vzpomínkách příbuzných, ...celý článek


Fikce Tomáše Dianišky

Atentát na Heydricha 294 statečných

Atentát na Heydricha 294 statečných
Dokumentární fikce T. Dianišky ze zákulisí atentátu na R. Heydricha, v ...celý článek


Petr Kostka a Carmen Mayerová ve hře Studia Dva

Petr Kostka a Carmen Mayerová (Oscar pro Emily)

Oscar pro Emily
Petr Kostka, který zítra oslaví 85. narozeniny, a Carmen Mayerová jako herecký manželský pá ...celý článekČasopis 22 - sekce

HUDBA

Unikátní koncerty Mind Floyd v Praze a Pardubicích

Martin Růža

Vzpomínky na legendární Pink Floyd zpěvák Martin Růža se představí s Českým akademickým orchestrem v rámci uni celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Hořká komedie o dětských válkách

Jak jsme hráli čáru

Jak jsme hráli čáru
Na některých místech a v některé době se dospívá rychleji... M. Lasica, R. Labuda a L. celý článek

další články...