zvláštní poděkování
Quantcom.cz

13. komnata Arnošta Goldflama

Arnošt Goldflam

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

13. komnata Arnošta Goldflama
Populární herec, dramatik, režisér a spisovatel bojoval s depresemi, způsobenými traumatem z dětství. Jeho příběhem provází Simona Chytrová. Režie V. Olmer (Premiéra). Arnošt Goldflam je populární český herec, dramatik, režisér, pedagog, výtvarník a spisovatel. Narodil se v Brně v židovské rodině. Po absolvování JAMU působil na scénách Večerní Brno a Divadlo X, již od studií vystupoval v Divadle na provázku. V letech 1978 až 1993 hrál v HaDivadle. V 80. letech začal být obsazován do menších filmových a televizních rolí. Nejznámější jsou postavy Arnošta ve filmu Dědictví aneb Kurvahošigutntág a obchodníka Lustiga v pohádce Lotrando a Zubejda.

Objevil se i ve snímcích Otesánek, Modrý Mauritius, František je děvkař, Proč bychom se netopili, Něžný barbar, Tisícročná včela aj. Sympatický, laskavý umělec vyznačující se osobitým, lidským humorem dlouho skrýval svou třináctou komnatu, jíž bylo psychické onemocnění, spočívající v nezvladatelných depresích a úzkostech.
Stávalo se mu, že odcházel uprostřed zkoušek, rušil představení, odmítal filmové a televizní role. Došlo to tak daleko, že nemohl ráno ani vstát z postele a normálně fungovat. Ukázalo se, že jeho trauma má původ v dětství, resp. pubertě, kdy mu zemřela matka, na které byl velmi závislý. Nakonec se cítil úplně bezmocný, sevřený, plný napětí a strachu. S pomocí psychiatra se z problémů postupně díky kombinaci terapie, léků, následných pravidelných ambulantních návštěv dostal. Nyní už opět naplno pracuje, píše divadelní hry, účinkuje na několika scénách, ve filmech i televizi a věnuje se také psaní beletrie pro dospělé i děti.
Vysílání: 30.5., 21.05 hod., ČT1
Opakování: 30.5., ČT1

22.5.2023 11:05:58 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 40 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Tři sestry (NdB)

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 40. týden

ND - Na ostrově jménem Československo

Úsměvy Františka Řeháka
Hostem Jaromíra Hanzlíka je výrazný český herec, který by v uplynulých dnech oslavi ...celý článek


Divadelní tipy 41. týden

Národní divadlo: Mýtus a realita (4/10) - Hrát, či nehrát?

Lásky Petra Štěpánka
Dokumentární film o důležitých lidech a místech oblíbeného českého herce, který v těch ...celý článekČasopis 40 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Audioseriál Skutečné problémy

Jan Vondráček na přebalu

Jednání zastupitelstva jedné bezvýznamné vsi, která se rozhodla, že půjde příkladem celému světu, mohou skonči celý článek

další články...