zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadelní tipy 39. týden

Vodňanský & Skoumal – Všechno je proměnlivé

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Úsměvy Petra Štěpánka
Hostem Jaromíra Hanzlíka je přední český herec, který zanedlouho oslaví 75. narozeniny (2001). Režie P. Vantuch. Dnešním hostem Jaromíra Hanzlíka bude jeho přítel z dětských let, herec Petr Štěpánek (*2. 10. 1948). Připomeneme si celou řadu milovnických, pohádkových i romantických rolí, které ve filmu, na divadle a zejména v televizi vytvořil. Vše bude tradičně doplněno humorným povídáním a historkami z divadelního i televizního zákulisí.
Vysílání: 30.9., 09.05 hod., ČT1

Ceny Thálie 2023
Slavnostní udílení cen za nejlepší jevištní výkony uplynulé divadelní sezóny. V přímém přenosu z Národního divadla v Praze provede večerem O. Brousek. Režie R. Petrenko. Slavnostní vyhlášení jubilejního 30. ročníku divadelních cen. Během večera budou uděleny ceny za výjimečné herecké výkony uplynulé sezóny i celoživotní mistrovství. Své letošní laureáty budou mít i další kategorie, mezi které se již tradičně řadí Cena pro činoherce do 33 let, Cena České akademie divadelníků a ocenění za šíření divadelního umění v televizi. Přímý přenos z jeviště Národního divadla v Praze uvádí Ondřej Brousek.
Vysílání: 30.9., 20.10 hod., ČT1

Národní divadlo: Mýtus a realita (2/10) - Divadlo sobě, divadlo národu
Rozlety a pády naší první divadelní scény v dokumentárním cyklu A. Kisila (2019). Ve velkém stylu vstoupilo Národní divadlo do 20. století. Už v roce 1901 zažilo jednu z největších českých operních premiér. Na jeviště vstoupila Rusalka Antonína Dvořáka. Dařilo se i baletu a činohře, kde se pod vedením Jaroslava Kvapila staly páteří repertoáru hry Aloise Jiráska. Díky oblibě u publika se vždy dočkaly mimořádného počtu repríz. Po složitém válečném období vstoupilo Národní divadlo do éry národní samostatnosti. 28. října se ale kupodivu hrála Carmen. Vedení divadla nechtělo v reakci na vyhlášení samostatnosti měnit program. Ve dvacátých letech se pod uměleckým vedením nespoutaného Karla Huga Hilara postavila činohra první československé scény po letech dramaturgické krize do čela světového vývoje a naplno prosadila hodnotu promyšlené režijní vize. Opera se ovšem takové přízni netěšila a tato dekáda pro ni byla spíše hořkou lekcí. Historií Národního divadla provází Ondřej Havelka.
Vysílání: 26.9., 21.10 hod., ČT art

Dejvické divadlo (3/13) - Zkouška klasikou
Jedinečná pražská scéna od počátku po dnešek. Nový dokumentární cyklus A. Kisila. V roce 2000 vznikají další dvě profilové inscenace souboru: Oblomov a Bratři Karamazovi. Dvě díla světové klasicky, pro jejichž chápání byl v té době stále v živé paměti více než dobrý vzor. Pro Oblomova film Nikity Michalova s Olegem Tabakovem v titulní roli a pro Bratry Karamazovy režie Evalda Schorma v Divadle Na zábradlí. Přesto vznikly inscenace, které vnesly do vnímání předlohy jiný pohled. Ivan Trojan dostal za Oblomova Cenu Thálie a Bratři Karamazovi se stali základem filmu Petra Zelenky.
Vysílání: 28.9., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 01.10., ČT art., 03.10., ČT art

Vodňanský & Skoumal – Všechno je proměnlivé
Hravá výpověď o životě a tvorbě populární autorské dvojice, která se výrazně zapsala do české kultury a jejíž zlidovělé dílo zůstává stále živé a inspirativní (2019). Režie M. Najbrt. Dokumentární film Marka Najbrta vypráví o životě a tvorbě legendární umělecké dvojice tvořené Janem Vodňanským a Petrem Skoumalem. Jejich představení bavila publikum napříč celou republikou od roku 1963 až do začátku 80. let. Největší přízeň publika si dvojice získala na počátku normalizace, kdy její absurdní texty a jinotaje provokovaly kulturní prominenty jako svérázná protiváha oficiální poezie. Dvojice se nicméně rozpadla těsně předtím, než úřady stihly vydat úplný zákaz jejich společného vystupování. "Vzpoura humorem. Humor jako nevinné a přece ostře svědčící zrcadlo doby" – tak pojmenovává Pavel Klusák, muzikolog a autor scénáře tohoto dokumentu, svůj klíč k chápání Vodňanského a Skoumala, kteří se dají stejně tak dobře považovat za představitele zakazovaného undergroundu, jako za popkulturní figury. Ambice filmu přesahují pouhou rekapitulaci zásadních životních zvratů, písní a vtipů; režisér Marek Najbrt si zde současně klade za cíl vytvořit pro diváky představení podobně nápadité a zábavné, jako bývala představení titulní dvojice filmu. Jejich písničky jsou doprovozeny hudebními klipy vtipně sestříhanými z archivních záběrů různých momentů československé reality, z jejichž mísení a kontrapunktů vycházela poetika i absurdní humor Vodňanského a Skoumala. Dojde i na zapojení unikátních archivů a samozřejmě i na řadu známých respondentů – ve filmu vystupuje například Jan Kačer, Jiří Černý, Táňa Fischerová, Jan Hřebejk nebo Jan Burian. Především však tvůrci poskytli příležitost k poslednímu výraznému vystoupení Jana Vodňanského před televizní kamerou.
Vysílání: 01.10., 22.05 hod., ČT art

18.9.2023 19:09:56 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 49 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Cherry Man (Národní divadlo)

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 50. týden

Dejvické divadlo

Úsměvy Antonína Procházky
Hostem J. Hanzlíka je známý český herec, který zanedlouho oslaví 70. narozeniny ( ...celý článek


Zkouška divadelního představení hry bratří Čapků

Hmyz

Hmyz
Zkouška divadelního představení, či magický svět za zrcadlem? Fantazijní variace na motivy Čapkovy hry ...celý článek


Divadelní tipy 49. týden

Život hledáčkem Petra Bruknera

Úsměvy Čestmíra Řandy
Jaromír Hanzlík připomíná tvorbu předního českého herce, od jehož narození uplynulo v ...celý článekČasopis 49 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 50. týden

Jim Morrison: divoké dítě rocku

Adventní koncerty České televize
Přímý přenos z Baziliky Nanebevzetí Panny Marie na Strahově je věnován org celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Perinbaba a dva světy vstoupí do českých kin

Záběr z filmu Perinbaba a dva světy (Foto: Bontonfilm)

Posledním filmem režiséra Juraje Jakubiska a jeho rozloučením s diváky bude výpravná a očekávaná Perinbaba a d celý článek

další články...