zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Shakespearova tragédie Hamlet se vrací do ND

Pavel Neškudla (Hamlet)

autor: Pavel Hejný  

zvětšit obrázek

Na jeviště Národního divadla se 7. prosince 2023 po téměř pětadvaceti letech vrací Hamlet, nesmrtelná Shakespearova tragédie o nespravedlnosti světa, tíze velikosti úkolu a malosti člověka. Dosud poslední zdejší nastudování mělo svou premiéru v prosinci 1999 v režii Ivo Krobota s Vladimírem Javorským v hlavní roli, nyní se režie ujímá duo SKUTR. Titulní úloha byla svěřena Pavlu Neškudlovi: ,,Myslím, že Hamlet je celkově velmi osobní téma. Pro někoho víc, pro někoho méně a pro někoho třeba vůbec (ale to možná, že to jenom nepozná, protože pak by mohl být i klidně trochu Bůh). Zkrátka Hamlet pro mě není člověk ani postava, ale zdvižený ukazovák a takto bych si přál, aby vyzněl“.

Nehostinná severská krajina, vzdouvající se moře a pulzující neklid země i duší. Na hranicích obchází cizí armáda, na trůn usedá nový král a okolím zmítají nepokoje. Objevují se skrytá tajemství, neblahá znamení a navíc se zjeví mrtvý vladař, který pověří svého syna těžkým úkolem, pomstít krutou vraždu. Co je zde pravda? Co skutečnost? Jak pošpiní člověka touha po moci? A jak cesta za odplatou? Má smysl v tomhle světě milovat? Má smysl jednat? A má smysl být?

Generální ředitel ND Jan Burian o inscenaci: ,,Každá generace se tradičně v českém divadle snaží po svém, nově a aktuálně interpretovat Shakespearova Hamleta. Každá inscenace je tedy nejen výpovědí o pochybnostech a nejistotě dneška, ale i zprávou o stavu divadla a divadelního herectví. Věřím, že kondice Národního divadla i českého divadla je výborná.“
Hamlet neustále přitahuje další a další generace tvůrců, kteří se snaží postihnout přízračnou cestu hledání smyslu a významu. Zůstává věčným niterným dramatem pochyb a činu, ale také silným příběhem o rozpadu státu, společnosti a hodnotového systému. Je to tragédie o hranicích šílenství, úzkosti a křehkosti. Snad vůbec nejslavnější hra o odvaze postavit se zlu a také o tom, jak těžké je vzít na sebe zodpovědnost ve světě, který selhal. Ačkoliv nás od doby vzniku této tragédie dělí více než čtyři sta let, Hamlet bude vždy odrazem naší současnosti. Díky všem otázkám, které tvůrcům i divákům klade, se stává zrcadlem našeho prožívání, smýšlení a neklidu. Zůstane věčným příběhem o přelomu věků a konci starého světa, o společenských změnách a deziluzi a také o tom, jak těžké je být připraven.

Režiséři Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský o inscenaci: ,,Máme pocit, že jsme si nevybrali Hamleta, ale Hamlet si vybral nás. V celé letošní sezoně Činohra reflektuje aktuální situaci na Ukrajině a Blízkém východě. A je tomu i v naší inscenaci Hamleta, kde se členové jedné respektive dvou rodin tak intenzivně zabývají svými problémy, že zapomenou na odpovědnost vůči zemi, kterou by měli spravovat. Dánsko se nakonec rozpadá a je obsazeno armádou sousedního státu.
Dramaturgyně Jana Slouková: ,,Hamlet je pro mě hra o šílenství v šílené době. O tom, jak těžké je sebrat odvahu a vzít na sebe zodpovědnost za nápravu věcí. Je to hra o nutkání a pochybnostech. A právě zpochybnění sebe sama, rozpor ideje a stávající reálné situace, to vše nám zpřítomňuje Hamleta směrem k dnešku. Do Hamleta se tak otiskne každý z dalších a dalších tvůrců, se kterými přijde vždy nový „vykloubený čas“. Myslím, že obrazivý rukopis dua SKUTR, stejně jako talent a charisma Pavla Neškudly jsou zárukou originálního a silného pojetí.“

Kostýmům se věnovala Simona Rybáková, scénu navrhl Jakub Kopecký, hudbu složil Petr Kaláb. Hrají: Pavel Neškudla, Igor Orozovič, Taťjana Medvecká, Csongor Kassai j. h., Ondřej Pavelka, Filip Březina j. h., Berenika Anna Mikeschová, Petr Vančura, Marie Poulová, Denisa Barešová, David Prachař, Marek Daniel, Jan Bidlas a Jakub Gottwald j. h..
Titulkovací brýle - k této inscenaci nově nabízí v ND titulkovací brýle s anglickými titulky. Diváci si je mohou objednat při nákupu vstupenky na představení na webových stránkách Národního divadla.
Premiéry 7. a 8. prosince 2023 od 19:00 hod v Národním divadle. Další termíny + vstupenky na www.narodni-divadlo.cz.

Časopis 08 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Nejbližší (Činoherní klub)

Články v rubrice - Ze zlaté kapličky

Činohra Národního divadla 2024/25

Petr Vančura (Bakchantky)

Pro 142. sezonu Národního divadla připravila Činohra Národního divadla pod vedením režijního dua SKUTR už třet ...celý článek


Národní divadlo uvede příští divadelní sezonu 21 premiér

Tisková konference Národního divadla

Společně budou v Národním divadle pokračovat v oslavách Roku české hudby 2024. V jeho rámci uvedou soubory Ope ...celý článekČasopis 08 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 7. týden

8 dní, které stvořily Řím (7/8) - Otevření Kolosea

Kouzlo panenek: V pohádkovém světě (1/2)
Patří mezi nejstarší dětské hračky a jejich historii si připomenem celý článek

další články...