zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Jubilejní Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani

Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani (vizuál)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Jubilejní 20. ročník (nejen) divadelních setkání Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani (20. – 26. května 2024) je tu a s ním týden nabitý inspirativními divadelními představeními, scénickými čteními, debatami, přednáškami a filmy. Máme tu čest přivítat opět mezi námi celou řadu vynikajících tvůrců, autorek a autorů z Afriky, Karibiku a Evropy. Z Burkiny Faso přiletí dramatik, režisér a umělecký ředitel festivalu Récréâtrales ve Ouagadougou, Aristide Tarnagda a herečka a režisérka Odile Sankara, aby nám představili své scénické pojetí románu senegalského autora Mohameda Mbougara Sarra, mj. nositele Goncourtovy ceny 2021, Nejzasutější vzpomínka na lidi v překladu Anežky Charvátové.

Světovou premiéru bude mít na festivalu česko-francouzský divadelně-filmový projekt Arianin úděl v režii Tansiho Makele, který upravil oceňovanou novelu Cayi Makhélé pro jednu herečku, Angelu Nwagbo, a jednoho tanečníka Benjamina Peguero.
V rámci autorské výměny Ostrovy a kontinenty, mezi Prahou a Fort-de-France, přivítáme z Martiniku tentokrát dvě začínající autorky, které jsou zároveň herečkami a režisérkami, Ynu Boulange a Steffy Glissant. V české premiéře uvedeme scénická čtení jejich her, které spojuje ženské téma.
Spolupráci s programem UNESCO Praha - město literatury potvrdíme ve večeru věnovaném dvěma rezidentům. Bernardu Lagier, který během loňského pobytu v Praze napsal hru Cham. Tuto grotesku propojující martinický karneval se Sametovou revolucí uvede ve scénickém čtení Martin Františák. Letos na rezidenci do Prahy přiletí z Burundi dramatička Laura Sheïlla Inangoma, její hru uvedou ve vlastním překladu studenti Ústavu translatologie FF UK pod vedením Alžběty Malkovské. Autorka bude také hostem ve Světě knihy.
Těší nás také spolupráce s Odborem států subsaharské Afriky Ministerstva zahraničí a rádi se spolu s nimi, Městskou knihovnou v Praze a Francouzským institutem propojíme ve večeru věnovanému Dni Afriky. Filmově-debatní program je inspirován 30. výročím genocidy ve Rwandě a pádem apartheidu v Jihoafrické republice a je uzavřený pro pozvané studenty z Prahy a Hradce Králové.
Do Francouzského institutu zveme také na rozhovor s francouzským historikem a archeologem François-Xavier Fauvellem, který se zaměřuje na Afriku.

20.5.2024 15:05:53 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 25 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Festivaly

Devátý ročník festivalu Pernštejnlove

Festival Pernštejnlove

Rádi se zamilováváte? Tak přijďte na pardubický zámek zažít pravou letní lásku. I letos můžete v kulisách rene ...celý článek


MfD v Plzni přiveze slavný soubor Comédie-Française

Tiago Rodrigues (Foto: Cristophe Raynaud de Lage)

Mezinárodní festival Divadlo v Plzni nabídne letos výjimečnou událost – hostování nejstaršího a nejprest ...celý článekČasopis 25 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 25. týden

Ztracené poklady Egypta: Prokletí mumie

Mýty a fakta historie - Egypt (5/6)
Záhada Rosettské desky. Strhující příběh vzácného archeologického pokla celý článek

další články...