zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Jubilejní Dokořán ukáže mnoho tváří hudebního divadla

Ladislav Špiner a company (MAKROPULOS musical)

autor: Jiří Sejkora   

zvětšit obrázek

Vážení příznivci hudebního divadla, festival Dokořán pro hudební divadlo se již stal tradiční divadelní třešinkou na závěr sezóny a také letos před vás předestře rozmanitou paletu pozoruhodných uměleckých počinů a nabídne vám odborně s pečlivostí volený průřez tím nejzajímavějším, co se právě odehrává v oblasti hudebního divadla na českých i zahraničních jevištích.
Na letošní jubilejní desátý ročník festivalu Dokořán pro hudební divadlo se ve dnech 14.–18. června 2024 sjedou čtyři tuzemské a tři zahraniční divadelní soubory a letos vůbec poprvé se zde se svým představením blýsknou i děti z Muzikálové školy při Městském divadle Brno.

HLAVNÍ FESTIVALOVÝ PROGRAM:

KAZALIŠTE KOMEDIJA ZAGREB, CHORVATSKO
Milan Grgić, Alfi Kabiljo
JALTA, JALTA
komediální muzikál
Komediální muzikál se odehrává v únoru 1945, na samém konci druhé světové války, na jaltské konferenci, kde Churchill, Roosevelt a Stalin domlouvají poválečné rozdělení světa. V tomto příběhu se ovšem proslulí politici neobjeví – místo nich se role protagonistů ujmou jejich tři sluhové Larry, Stanley a Gríša, kteří – ubytováni u stejné hostitelky – se rozhodnou rozdělit svět sami. Populární muzikál z roku 1971 plný chytlavých melodií patří ke zlatému fondu chorvatského hudebního divadla. Hraje se v chorvatštině s českými titulky. Režie: Vlado Štefančić. Na programu: 14. června v 16.00 hodin na Hudební scéně MdB.

DIVADLO J. K. TYLA V PLZNI
Stephen Sondheim, George Furth
COMPANY (PŘÁTELÉ)
muzikálová komedie o manželství a vztazích
Robert slaví 35. narozeniny a všichni jeho přátelé se neustále ptají: Proč stále není ženatý? Proč si ještě nenašel tu pravou? Není už čas, aby se usadil a založil rodinu? Odpovědi na tyto otázky hledá během několika návštěv, večeří a drinků u svých ženatých a vdaných přátel i sám Robert, zatímco sleduje jejich partnerský život a poslouchá o kladech a záporech manželství. Česká premiéra celosvětově úspěšné brilantní komedie proslulého muzikálového tvůrce Stephena Sondheima, spoluautora titulů jako West Side Story nebo Sweeney Todd, přináší chytrý a zábavný muzikál s energickou hudbou, upřímně a humorně nahlížející na partnerské vztahy. Režie: Vilém Dubnička. Na programu: 14. června v 19.00 hodin na Činoherní scéně MdB.

MĚSTSKÉ DIVADLO BRNO
Andrew Lippa, Marshall Brickman, Rick Elice
THE ADDAMS FAMILY
hororová muzikálová komedie
Před představením proběhne slavnostní předání Cen magazínu Musical-opereta za rok 2023. Členové podivínské rodiny Addamsů si libují v černé barvě, morbidním humoru a smrti. Jejich hrůzostrašná rutina se ale změní, když si mladá Wednesday přivede přítele Lucase. Na návštěvu do démonické domácnosti mají navíc zavítat i jeho rodiče a zamilovaná Wednesday požaduje po svých příbuzných, aby se chovali normálně. Při večeři, kde dochází k řadě trapných výstupů, nakonec Wednesday, aby uklidnila situaci, oznámí, že se budou s Lucasem brát, což se všemi teprve zamává… Režie: Stanislav Slovák. Na programu: 15. června ve 14.00 hodin na Hudební scéně MdB.

VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE
Ondřej Soukup, Gabriela Osvaldová, Petr Abraham
MAKROPULOS musicalmuzikálová adaptace známého dramatu Karla Čapka o touze po věčném mládí
Pardubické divadlo uvedlo svou muzikálovou adaptaci známého dramatu Karla Čapka o touze po věčném mládí v říjnu roku 2022. O sto let dříve se odehrává známý příběh zpěvačky Emilie Marty, která díky elixíru mládí žije již nepřirozeně dlouho. Písně do původního muzikálu o tom, co se stane, když nerespektujeme přírodní zákony, napsala jedna z nejznámějších autorských dvojic současnosti – Ondřej Soukup a Gabriela Osvaldová – a Petra Janečková byla za hlavní roli v užší nominaci na Cenu Thálie 2023. Režie: Petr Novotný. Na programu: 15. června v 19.00 hodin na Činoherní scéně MdB.

MUZIKÁLOVÁ ŠKOLA PŘI MĚSTSKÉM DIVADLE BRNO
PÍSKÁNÍ PO VĚTRU + MUZIKÁLOVÁ SMRŠŤ
závěrečný projekt prvního ročníku Muzikálové školy při Městském divadle Brno
Muzikálová škola při Městském divadle Brno je unikátním fenoménem, který našemu divadlu umožňuje vzdělávat v hudebnědramatickém žánru budoucí osobnosti hudebního divadla a uvádět inscenace s dětskými představiteli na nejvyšší možné profesionální úrovni. Ve svém závěrečném projektu prvního oficiálního ročníku spojí zkrácenou verzi známého muzikálu Andrewa Lloyd Webbera Pískání po větru (známého z našeho jeviště) a pěvecky-taneční pásmo Muzikálová smršť. Režie: Petr Gazdík. Na programu: 16. června v 15.30 hodin na Činoherní scéně MdB.

DIVADLO NOVÁ SCÉNA, BRATISLAVA
Lionel Bart
OLIVER!rodinný muzikál podle proslulého románu Charlese Dickense
Věhlasná muzikálová adaptace Dickensova románu Oliver Twist je titul dobře známý i publiku Městského divadla Brno. S bratislavským souborem jej režijně připravil šéf našeho činoherního souboru Stanislav Slovák. Silný příběh o dětech a dospělých, kterým nebylo souzeno narodit se do šťastných a pohostinných podmínek, obsahuje mnoho dojemného, humorného i drsného. Všichni totiž toužíme po lásce a přijetí, ať už jsme se narodili kdekoli. A pokud i v krutém světě najdeme kousek lásky a lidskosti, je to to nejkrásnější, co nás může potkat, a proč stojí za to žít. Režie: Stanislav Slovák. Na programu: 16. června v 19.00 hodin na Hudební scéně MdB.

DEJVICKÉ DIVADLO, PRAHA
David Ondříček, Marek Doubrava
KDE JE TA RYBA?
bláznivá muzikálová komedie
Muzikálová parodie o životní bilanci Karla, který během své oslavy padesátých narozenin stihne nejprve pozurážet přítomné členy své rodiny, a následně mu zaskočí bobule hroznového vína a on se ocitne někde mezi životem a smrtí. Začíná tak řada bizarních skečů plných černého humoru, kterým dominuje Jaroslav Plesl v hlavní roli a tradičně skvěle sehraný soubor Dejvického divadla. Režie: David Ondříček. Na programu: 17. června v 18.00 hodin na Činoherní scéně MdB.

DIVADELNÍ SPOLEK KAŠPAR, PRAHA
Jiří Suchý, Jiří Šlitr
JONÁŠ A TINGL-TANGL
uctivý remake kabaretní legendy
Jeden z nejproslulejších titulů Divadla Semafor, legenda českého divadla 60. let, se vrací na jeviště v podání pietním, a přesto svébytném. Kabaretiér Jonáš, životem a šantánem otlučený, a přesto stále šarmantní, natvrdlý pianista, jehož kamenný obličej jako by zabíjel vtipy, a přitom o to větší smích vyvolává. Okouzlující girls a k tomu nesmrtelné hity legendární dvojice S+Š. Vyvěste fangle! Režie: Jakub Špalek. Na programu: 18. června v 18.00 hodin na Činoherní scéně MdB.

SLOVENSKÉ NÁRODNÉ DIVADLO, BRATISLAVA
Kolektiv autorů
KÝM PRÍDU STOUNI…
vyznání lásky rockovému fenoménu
Před koncertem legendární skupiny Rolling Stones se na jevišti scházejí členové ochranky, bedňáci, novináři, fanoušci… Každý má ke „Stounům“ vlastní vztah, jedni je milují, jsou tu i ti druzí. Energií rockové hudby nabité představení vypráví fiktivní příběh o tom, co by se mohlo stát. Slovenské národní divadlo ve své vrcholné formě s Emílií Vášáryovou, Janou Oľhovou, Emilem Horváthem, Kamilou Magálovou, a především Robertem Rothem rozjíždí na jevišti neuvěřitelně zábavnou, sarkastickou a mile sentimentální show. Režie: Matúš Bachynec.Na programu: 18. června v 19.30 hodin na Hudební scéně MdB.

FESTIVALOVÝ OFF PROGRAM: V jeviště se opět promění i Divadelní dvorana, kde proběhne bohatý doprovodný program. Těšit se můžete na koncert kapel Sajmon & Garfunkers (14. června ve 22.00 hodin) a 3Yo! Soul of your Music (15. 6. ve 21.30 hodin).
V podání předních sólistů divadla za doprovodu divadelního orchestru pak 17. června ve 20.00 hodin zazní též Koncert muzikálových písní MdB, jenž bude písňovou procházkou nejúspěšnějšími kusy z prvního dvacetiletí Hudební scény MdB.
Dvacet let Hudební scény zmapuje i nová výstava na Divadelní dvoraně, jejíž slavnostní vernisáž bude 16. června v 18.00 hodin též součástí programu.
Celý festival pak 19. června v 10.00 hodin zakončí Kulatý stůl o hudebním divadle v Klubu MdB, kde proběhne závěrečná debata o festivalu a současném stavu (nejen) tuzemského hudebního divadla s pozvanými odborníky. Otevřeno všem, kteří mají rádi divadlo, které mluví, zpívá a tančí.
Vstupenky na všechna festivalová představení si můžete zakoupit buď osobně v centrální pokladně divadla, Lidická 1863/16, 602 00 Brno, tel.: +420 533 316 360, e-mail: predprodej@mdb.cz, nebo online na www.mdb.cz.
Hromadné objednávky vyřizuje komerční oddělení divadla, tel.: +420 533 316 352, e-mail: komercni@mdb.cz.

3.6.2024 09:06:25 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 30 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Festivaly

Zámeckou zahradu a poštu spojuje jedinečný festival

Sophie Debou, Sebastiano Mazzia (Egon Schiele / Autoportrét)

Divadelní site–specific festival Jižní Svéráz zve návštěvníky do zámecké zahrady i na bývalou poštu. Nov ...celý článek


Na LSS se vrací komedie Jak se vám líbí

Tomáš Jeřábek a Roman Zach (Jak se vám líbí)

„V tuhle chvíli mám pocit, že nevím vůbec nic, že jsem všechno zapomněl,“ říká s úsměvem Roman Zac ...celý článek


Divadlo Continuo pozve diváky k návštěvě světa dopisů

Divadlo Continuo

Budova bývalé pošty v Českých Budějovicích se na deset srpnových dní promění na divadlo, do kterého tvůrci poz ...celý článekČasopis 30 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Životy slavných - Helene

Helene

Helene
Toužila malovat i žít podle vlastních pravidel. Laura Birnová jako ikona finského malířství 20. stol celý článek

další články...