zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Komorní scéna Aréna – 30 let

S nadějí i bez ní

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Třicet komorních sezón
Pečlivá dramaturgie, náročný repertoár a kritický pohled na svět, kořeněný cynickým humorem. Komorní scéna Aréna nikdy nepodléhala módním trendům a divácké poptávce, přesto se za třicet let vypracovala v českou divadelní špičku. Režie P. Všelichová. Komorní scéna Aréna se poprvé otevřela pro diváky inscenací hry Bleděmodrý Petr. Psal se rok 1993 a soubor si dal rok nato název Komorní scéna Aréna. Dva byty nad sebou dělaly scénu a zázemí divadla. V prvním patře byl bar a foyer, za ním malá scéna s hledištěm pro 60 diváků. Žádný klasický kukátkový prostor, ale malá aréna. Diváci si s herci téměř dýchali do tváře a byli absolutně vtaženi do hry.
Vznikla scéna bez vlastní divadelní budovy, kde se za okny činžovního domu hraje komorně, s důrazem na herce, na osobitou dramaturgii. Ta se obrací ke klasikům i současným autorům. Nikdy ale nerezignuje z vlastního názoru a výkladu světa. A rozhodně nehladí po srsti. Nejde líbivou cestou konformního divadla, ale zcela opačnou. A nutno říci, že cestou úspěšnou, důkazem je hned několik po sobě jdoucích ocenění Divadlo roku, Cen divadelní kritiky a mnoha ocenění pro jednotlivé herce. V dokumentu Třicet komorních sezón se budeme vracet v čase a zároveň sledovat jubilejní divadelní sezónu, která začíná Čechovem a končí původní dramatickou novinkou Tomáše Vůjtka s názvem Režisér.
Vysílání: 24.6., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 25.6., ČT art

S nadějí i bez ní
Drastické osudy Josefy Slánské, ženy popraveného generálního tajemníka KSČ, která i přes všechny životní útrapy neztratila víru v socialismus (2014). Inscenace Komorní scény Aréna, jejíž tvůrci získali mj. Cenu Alfréda Radoka a Cenu Marka Ravenhilla. Hrají: A. Sasínová-Polarczyk, M. Cisovský, A. Čuba a další. Divadelní režie I. Krejčí. Kamera P. Berkovič. Televizní režie L. Wimmerová. Drastické osudy Josefy Slánské, vdovy po generálním tajemníkovi ÚV KSČ Rudolfu Slánském, který byl odsouzen a popraven v politických procesech 50. let 20. století, a její rodiny v těžkých časech socialistického Československa, stylizované jako groteskně hrůzný kabaret. Téměř dokumentární drama (hra získala prestižní Cenu Alfréda Radoka) s autentickými citacemi je adaptací vzpomínkové knihy Josefy Slánské Zpráva o mém muži. Jedna z nejlepších inscenací ostravského divadla Komorní scéna Aréna vzrušujícím způsobem promlouvá o naší historii 20. století. Tvůrcům i hercům se podařilo vyjádřit mravní velikost člověka v těžké historické situaci. I politické téma, které není podáno didakticky, zůstává dnes stále aktuální. Zvláště cenné svědectví pak hra zprostředkovává zejména mladé generaci. Pohnutý a rozporuplný osud Slánské, neobvykle věrné vlastním zásadám a ideálům, totiž nenabízí černobílou perspektivu, ale mnohovrstevnatý divadelní zážitek.
Vysílání: 24.6., 21.10 hod., ČT art

17.6.2024 17:06:44 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 28 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Z první řady... Jakub a jeho pán

Karel Heřmánek a Jiří Bartoška (Jakub a jeho pán)

Jakub a jeho pán
Jiří Bartoška a Karel Heřmánek v titulních rolích komedie Milana Kundery v představení Div ...celý článek


Divadelní tipy 29. týden

Vladimír Dlouhý

Ten, který skákal přes kaluže
Jeden z největších talentů své herecké generace Vladimír Dlouhý a jeho zběsil ...celý článek


Legendární komedie Činoherního klubu

Tři v tom (Činoherní klub)

Tři v tom
Jak vyvdat dvě dcery a služku, zvlášť když otec nemá ani ponětí, že už je nejvyšší čas... Legendá ...celý článek


Divadelní tipy 28. týden

František Němec

Život herce: František Němec
Významný herec František Němec bilancuje svůj život na jevišti i před kamerami ...celý článekČasopis 28 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Stipendium 2024 na MFF KV obdržel William Sehested Høeg

William Sehested Høeg  (nalevo)

European Film Promotion ("EFP") a společnost Allwyn, přední mezinárodní provozovatel loterií, dnes na Mezináro celý článek

další články...