zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hrabě Drákula řádí v MDMB

Eva Reiterová a Ivo Theimer (Drákula)

autor: Jarmila Vlčková  

zvětšit obrázek

Hrdinou poslední premiéry letošní sezóny Městského divadla Mladá Boleslav je nejznámější nemrtvý - samotný hrabě Drákula. Šlechtic, který se neštítí jít nikomu po krku, je fascinující bytostí, o které už bylo napsáno, natočeno a inscenováno mnohé. Samozřejmě, že i mladoboleslavští tvůrci se zkraje zkoušení potýkali s nejčastěji kladenou otázkou – „A bude to muzikál?“. Ne, ten slavný muzikál jsme si jako předlohu tentokrát nevybrali, inscenace vychází kompletně z knihy Brama Stokera a byla napsána přímo pro mladoboleslavské jeviště Petrou Halbichovou. Diváci se mohou těšit na skutečně žánrový horor, při kterém jim bude tuhnout krev v žilách. Atmosféru pochmurné Anglie i divoké Transylvánie pomáhá dotvořit jak industriální scéna Michala Syrového, tak dobové kostýmy Agnieszky Páté Oldak.

Stokerův román, vydaný 26. května 1897, po celém světě doslova strhnul „upíří mánii“. Velmi rychle dosáhl neskutečné popularity mezi čtenáři a stejně rychle byl překládán do jiných jazyků - v češtině byl poprvé vydán už v roce 1919. Upírský mýtus, pocházející z východní Evropy, se ke slovu poprvé dostává již kolem 14. století, výrazněji jej v literatuře zaznamenáváme kolem 18. století, jeho pravý rozmach ale přináší právě až vydání Stokerova románu. Je zde přitom trochu paradoxní, že Stoker v Transylvánii nikdy nebyl, inspiraci k přírodním scenériím čerpal na skotském pobřeží, kde také svůj slavný román dopsal.
Předobrazem k postavě Drákuly byl i u něj valašský kníže Vlad III. Drákula, přezdívaný Napichovač.
A jaký bude ten mladoboleslavský Drákula? Temný, neúprosný, ale také okouzlující, svůdný a manipulativní…ostatně, přijďte se podívat sami! V režii Petra Mikesky uvádí Drákulu na velké scéně mladoboleslavského divadla. A pro jistotu doporučujeme přibalit si do saka či kabelky růženec či palici česneku. Bude vám ho třeba.
P.S.: Divadlo láká na srpnové reprízy na hradu Kost, které proběhnou koncem srpna. Středověký hrad bude hraběti jistě také velmi slušet! Hrají: Eva Reiterová, Petr Prokeš, Lucie Matoušková, Veronika Bajerová, Ivana Nováčková, Svatava Hanzl Milková, Ivo Theimer, Magdalena Jirounková, Daniel Mišák j.h., Roman Teprt, Martin Hrubý, Ondřej Lechnýř j.h., Karolina Frydecká a Luboš Dvořák j.h.

www.mdmb.cz

24.6.2024 15:06:17 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 30 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Magická Fontána

Články v rubrice - Zveme ...

V Broumově připravují Dobré dílo

Vizuál k inscenaci

V broumovském klášteře vzniká nová autorská divadelní inscenace Dobré dílo s podtitulem Bouška – Reynek ...celý článekČasopis 30 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Blízko drama o jednom výjimečném poutu

Blízko

Blízko
To, co nás spojuje, nás někdy může nevratně rozdělit. Belgické koprodukční drama o jednom výjimečném celý článek

další články...