zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadlo Radost vyráží na turné po USA

Vizuál divadla k turné

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Toto léto se Divadlo Radost promění v kočovnou divadelní společnost a procestuje jih Spojených států amerických. Celkem navštíví šest měst v šesti státech a stráví tam necelý měsíc. S sebou přiváží dvě představení ze svého repertoáru pro menší i větší diváky, několik workshopů, přednášky a výstavu loutek ze svého depozitáře. Už 22. července 13 členů Divadla Radost započne cestu po vybraných uměleckých centrech a českých krajanských spolcích a sdruženích, kde bude reprezentovat českou loutkářskou tradici, která je na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO, a představí současné směřování loutkového divadla. Projekt si bere za cíl obnovu, rozvoj a propagaci českého kulturního dědictví v zahraničí, stejně jako budování a udržování politických, sociálních a kulturních vztahů mezi USA a Českou republikou, které stály u samotného zrodu Československa a nebyly zcela přerušeny ani během komunismu. Zároveň má být pokračováním vzniku českých a slovenských komunit v USA v důsledku vysoké migrace v průběhu 20. století.

Pro zdůraznění těchto a dalších kulturních a historických událostí byla speciálně vytvořena a nazkoušena – později i v angličtině – inscenace Buffalo Bill tenkrát na Moravě léta páně 1906, která odráží témata české emigrace do tzv. Nového světa a amerického snu. Prameny inscenace o chlapci, který utekl z domova a přidal se ke kočovné Wild West Show, jsou touha po svobodě a dobrodružství, která se projevila ve fenoménu trampingu a byla podporována tehdejšími rodokapsy, westernovými filmy, evropským turné Buffalo Bill’s Wild West Show a její dvoudenní zastávka v Brně. Dějová linka chlapce je zároveň protkána jeho osudem v dospělosti, kdy v USA hledá bezpečí před útlakem komunismu.
Inscenace z pera Venduly Borůvkové, v režii Joanny Zdrady a zasazená do scénografie Pavla Hubičky je pojednáním o snech, potřebě bezpečí a svobody ve formě divadelní westernové anekdoty. Všechna zmíněná témata jsou i východisky pro turné Divadla Radost a zrcadlí se v něm: Americký jih, kočování, tramping, dobrodružství, Wild West Show. Díky pozvání paní konzulky Moniky Vintrlíkové z Honorárního konzulátu České republiky v Atlantě vznikla dlouhodobá spolupráce mezi Divadlem Radost a Center for Puppetry Arts v Atlantě a National Czech and Slovak Library & Museum v Cedar Rapids, zastoupenou její prezidentkou Dr. Cecilií Rokusek, která se stala jedním ze základů pro měsíční americké turné Divadla Radost.

Kromě těchto dvou významných kulturních center Divadlo Radost navštíví Chicago, Yukon, Kansas City a La Grange. V Chicagu proběhne setkání s odbornou veřejností a reprezentanty T. G. Masaryk Czech school. Součástí bude realizace workshopů na téma českého loutkářství v 21. století, promítání krátkého filmu o marionetách, který vznikl v ateliérech divadla a ve spolupráci s Moravským zemským muzeem, následovat bude i přednáška s diskuzí a interaktivní workshopy pro veřejnost a rodiny s dětmi zaměřené na výrobu a oživení loutek.
V dalších čtyřech městech (Cedar Rapids, Yukon, Kansas City a La Grange) se uskuteční několik představení Buffalo Billa a inscenace pro nejmenší O kůzlátkácha vlkovi aneb Když jde kůzle otevřít, včetně workshopů připravených speciálně jako doplněk a vysvětlení zhlédnutých inscenací. Obě inscenaci byly nazkoušeny a budou hrány v angličtině pro autentický zážitek amerických diváků.

Po těchto zastávkách se herecká a technická část skupiny oddělí a do Atlanty odcestuje už jen reprezentace Divadla Radost ve složení Pavel Hubička, Vendula Borůvková, Richard Mikula a Monika Vinklárková. V Center for Puppetry Arts bude po příjezdu instalována výstava loutek nazvaná It’s a Joy! A Glimpse into the Worlds of Puppets. Všechny loutky pochází z depozitáře divadla, čítají asi 60 kusů a každá byla vyrobena ateliéry Divadla Radost během 75 let jeho působení. Výstava představí různé typy loutek, hlavním tématem ovšem bude česká marioneta.

„Marioneta je tradiční a ikonickou loutkou, která se objevuje v nejstarší české loutkářské tradici. V současnosti je u nás v různých obměnách stálým inspirativním zdrojem moderního loutkového divadla i animovaného filmu zejména kvůli metaforickém kontextu oživené hmoty vzhledem k živému herci. Režiséry i scénografy, kteří postupně působili v průběhu 75leté historie Divadla Radost, byla marioneta v různých technologických i stylistických obměnách hojně využívána.
Svědčí o tom obsáhlý archiv loutek, který čítá bezmála dva tisíce kusů s bohatým zastoupením marionet, z něhož jsme vybírali nejzajímavější exponáty pro naši chystanou expozici v Atlantě,“
zdůvodňuje scénograf a ředitel divadla Pavel Hubička.
Součástí výstavy budou i workshopy pro širokou veřejnost a odborníky realizované týmem Divadla Radost, krátký film o marionetách a umělecký dětský koutek. Brněnská delegace se zúčastní slavnostního otevření výstavy, setká se s odborníky a profesionály z oblasti loutkového divadla při společné večeři a vymění si své zkušenosti a poznatky. Následně se zdrží ještě několik dnů pro upevnění česko-amerických vztahů, realizaci workshopů a reprezentaci českého loutkářství, a 19. 8. se vrátí zpět na svou domácí scénu. Výstava však v Atlantě zůstane ještě následující měsíc.

Projekt je financován statutárním městem Brnem, Jihomoravským krajem a Honorárním konzulátem České republiky v Atlantě. Dalšími partnery turné jsou: Moravské zemské muzeum, National Czech and Slovak Museum & Library, Center for Puppetry Arts a ALBAform.

8.7.2024 15:07:27 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 29 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Magická Fontána

Články v rubrice - Zprávy

Divadlo Tramtarie zakončilo jubilejní 20. sezónu

Matky na tripu (Divadlo Tramtarie)

Divadlo Tramtarie ukončilo jubilejní sezónu 2023/2024. Posledními představeními byly dvě beznadějně vyprodané ...celý článek


Muži v offsidu na Dramoxu

Muži v offsidu (Městské divadlo Mladá Boleslav)

Fanoušci Mužů v offsidu. Silný mančaft Roman Teprt, Martin Zbrožek a Vojtěch Havelka znovu rozehrává divácky a ...celý článek


Moravské divadlo navštívilo přes sto jeden tisíc diváků

Roman Vencl (Natěrač)

Moravské divadlo navštívilo za sezonu 2023/2024 přes sto jeden tisíc návštěvníků a průměrná návštěvnost se vyš ...celý článekČasopis 29 - sekce