Jihočeské divadlo: kulturní srdce jižních Čech
autor: archiv divadla
zvětšit obrázekPrezentace Jihočeského divadla vznikla ve spolupráci s Jihočeským krajem, Jihočeskou centrálou cestovního ruchu a agenturou Czech Tourism. Jihočeské divadlo je jediné čtyřsouborové profesionální divadlo na jihu Čech a v Českých Budějovicích právě odstartovalo svou 105. divadelní sezónu. Chloubou Jihočeského divadla je mezinárodní baletní a operní soubor, jež sklízí úspěchy po celé České republice i v zahraničí. Jeho nedílnou součástí je i soubor činohry, Malého divadla a Edukační centrum A3D.
Otáčivé hlediště Český Krumlov: jedna z nejnavštěvovanějších open air scén v České republice,
Jihočeské divadlo připravuje každý rok dvě sezóny. Zimní, na svých scénách v Českých Budějovicích, a letní pod širým nebem na ikonickém Otáčivém hledišti v barokní zahradě zámku Český Krumlov. Jedná se o unikátní přírodní divadlo s originálním využíváním scénického prostoru. Autorem principu Otáčivého hlediště je významný divadelní architekt a scénograf Joan Brehms. Před Otáčivým hledištěm hrají soubory Jihočeského divadla již 66 let a každý rok zde odehrají na 90 představení pro více jak 60 000 diváků. Tím se Otáčivé hlediště řadí mezi nejnavštěvovanější open air scény v celé České republice. V létě 2025 se diváci mohou těšit na činoherní hity, rodinou premiéru, ale i baletní a operní klenoty. Soubor baletu uvede v obnovené premiéře světoznámý klasický balet Šípková Růženka na hudbu P.I. Čajkovského. Jedna z nejkrásnějších pohádek převedená do taneční inscenace potěší všechny příznivce klasického baletu na špičkách. Opera uvede obnovenou premiéru oratoria Mesiáš. Toto velkolepé scénické zpracování nejslavnějšího oratoria všech dob vás přenese doprostřed zahradníslavnosti, kde v magické atmosféře šerosvitu ožije strhující biblický příběh o Ježíši Kristovi. A pokud znáte slavný sbor „Hallelujah“, vězte, že je jen jedním z mnoha úchvatných čísel, jimiž toto geniální hudební dílo oplývá.
Nový divadelní festival Jižní Svéráz: jedinečný kulturní zážitek v jižních Čechách.
V letošním roce má Jihočeské divadlo za sebou velmi úspěšný nultý ročník divadelního festivalu Jižní Svéráz. Tento imerzní a site specific festival vznikl ve spolupráci s Českými Budějovicemi – Evropským hlavním městem kultury 2028, Divadlem Continuo a REZI.DANCE Komařice. Festival, který se bude konat každé dva roky (bienále) na různých netradičních místech jižních Čech, nabídne unikátní zážitky propojující místní historii, architekturu a umění s moderními divadelními formami.
Uplynulá sezóna Jihočeského divadla se nesla ve znamení rekordní návštěvnosti, na všechny scény včetně té letní zavítalo celkem přes 120 000 diváků. „Nejkrásnějším překvapením bylo, jak nultý ročník festivalu Jižní Svéráz, přijali diváci. Návštěvnost byla téměř 98 %, což znamená zhruba 20 000 diváků. Věděli jsme, že je o tento typ divadelních zážitků na jihu Čech zájem, ale tak extrémní zájem jsme nečekali. Je to obrovskou motivací pro přípravu dalšího ročníku festivalu v roce 2026,” doplňuje ředitelka Martina Schlegelová.
Úspěch Jihočeského divadla na televizních obrazovkách.
Jihočeské divadlo slavilo úspěch i na televizních obrazovkách. ČT Art uvedla v sobotu 30. března televizní záznam slavného oratoria Georga Friedricha Händela Mesiáš, který vznikl pod hvězdnou oblohou Otáčivého hlediště v Českém Krumlově. „Televizní záznam oratoria vznikl ve spolupráci České televize se společností UNITEL a koprodukčně se připojila i japonská veřejnoprávní televize NHK. UNITEL pak zařadil Mesiáše do svého katalogu, kde zastává důstojné místo vedle prestižních inscenací či koncertů, které se objevily v programech festivalů v Salzburgu, Benátkách nebo BBC Proms,“ uvedl kreativní producent Jiří Hubač. Po tomto úspěchu zaznamenala letos v létě Česká televize zastoupena producentem Jiřím Hubačem i taneční inscenaci Egon Schiele – Autoportrét. Režie záznamu se ujal Michal Caban. Na realizaci projektu se opět spolupodílela společnost UNITEL. Umělecký šéf baletu Lukáš Slavický k této výjimečné inscenaci v choreografii Jana Kodeta a režijním zpracování uměleckého dua SKUTR (Martin Kukučka, Lukáš Trpišovský) doplňuje: „Inscenátoři se rozhodli jít cestou současného tanečního divadla s velkým důrazem na propojení všech složek – pohyb, výtvarné řešení, kostýmy, světla a původní hudby, která je výrazným prvkem celé inscenace. Název představení je inspirován fotkou Egona Schieleho, který stojí před zrcadlem a pozoruje sám sebe, ale také mnoha jeho vlastními autoportréty. Toto je koneckonců i leitmotiv celé inscenace, kdy pozorujeme okolní svět očima Egona Schieleho.“
Nové operní a baletní projekty.
Významným projektem opery Jihočeského divadla je opera Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta. Toto ikonické dílo české opery uvádíme pod širým nebem v unikátních kulisách hospodářských usedlostí Holašovic, zapsaných na seznam památek UNESCO. Typická jihočeská vesnička si zachovala svou architektonickou podobu tzv. selského baroka z 19. století, a je tak naprosto autentickým dějištěm pro dobrodružné námluvy Mařenky a Jeníka. Pro milovníky site specific projektů chystá operní soubor premiéru imerzivní inscenace Loutna česká v červnu v roce 2025 v Minoritských klášterech v Jindřichově Hradci. Loutna je odedávna obrazem nebeské harmonie a dílo Adama Václava Michny z Otradovic líčí příběh lidské duše na cestě za tímto dokonalým souzvukem. Za velký operní úspěch lze považovat i novou světovou operu z pera úspěšného hudebního skladatele Jana Jiráska Komenský, která vznikla na objednávku přímo pro Jihočeské divadlo. „Opera Komenský bourá stereotypy jak o tomto žánru, tak o Komenském samotném. Tohoto slavného muže zde zastiháváme v době, kdy mu bylo třicet let, přišel o ženu a své dvě děti. A kromě svědectví o velké tragédii je to zároveň svědectví o naději, doprovozené nádhernou sugestivní hudbou, která vás bude mrazit, ale zároveň těšit,“
upřesňuje režisér inscenace Tomáš Ondřej Pilař. Na Komenského mohou diváci zavítat do Českých Budějovic do divadelního sálu DK Metropol 7. listopadu 2024.
Baletní souboru zve na premiéru Slovanské tance. Kouzelná jevištní báseň Tomáše Ondřeje Pilaře a Martina Šintáka vás zavede do světa Dvořákových Slovanských tanců coby celovečerního tanečního představení. Oba cykly této jiskřivé symfonické hudby zrcadlící pestrost české lidové kultury v jejích radostných, dramatických i melancholických odstínech, otevřely kdysi svému autorovi cestu do Evropy. Poetická inscenace čerpá z tradičních folklorních prvků, jež skládá do působivé divadelní mozaiky. Vydejte se spolu s baletem, dětským baletem a velkým symfonickým orchestrem na cestu ke kořenům. Premiéra 1. listopadu 2024 v divadelním sále DK Metropol.
www.jihoceskedivadlo.cz
TIP!
Časopis 49 - rubriky
Články v rubrice - Zprávy
Léda z Činoherního klubu je online na Dramox.cz
Dramox přidal do svého bohatého programu další skvělý titul z Činoherního klubu – hru Léda chorvatského ...celý článek
Divadlo VILA Štvanice má nového ředitele
Kulturní prostor Divadlo VILA Štvanice, který vznikl v roce 2014 jako domovská scéna souborů Tygr v tísni, Div ...celý článek
VČD přivítalo stotisícího diváka roku 2024
Východočeské divadlo pravidelně navštěvuje přes sto tisíc diváků ročně, čímž se řadí mezi nejnavštěvovanější j ...celý článek
Časopis 49 - sekce
HUDBA
The Rumjacks přivezou novou desku a skvělé hosty
Celtic-punková parta The Rumjacks se vrací do Prahy! Po vyprodaném Futuru a fantastickém letním vystoupení na celý článek
OPERA/ TANEC
Adventní hudební tipy
Adventní koncerty České televize 2024
Přímý přenos z kostela Nanebevzetí Panny Marie v Oseku je věnován Cen celý článek
LITERATURA/UMĚNÍ
Filmové tipy 50. týden
Světáci
Nestárnoucí komedie Zdeňka Podskalského o třech venkovských fasádnících ve víru velkoměsta (1969). celý článek