zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadelní tipy 13. týden

Každý má svou pravdu

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Janinka
Výrazná herecká osobnost Národního divadla, pozoruhodná žena Jana Březinová, od jejíhož narození uplynulo 85 let, a její osudy v ukázkách a vzpomínkách manžela, dcery, Z. Machové, V. Polesného, J. Jakubiska, A. Švehlíka, P. Nového, K. Sidona a dalších (2011). Režie V. Kučera. Labutí šíje, hluboce pronikavý pohled, klasická krása a velmi pohnuté osudy. To byla herečka, ale i talentovaná výtvarnice Jana Březinová. Jako maličká ztratila maminku, která zahynula v koncentračním táboře. Stala se velmi oceňovanou herečkou, z Příbrami přešla do pražského Národního divadla, ale opravdu velké filmové ani televizní role se nedočkala. Zemřela příliš brzy, přesto zůstává v srdci své dcery, výtvarnice Venduly, svého muže Zdeňka Duška i mnoha přátel a také vděčných diváků.
Vysílání: 27.3., 10.35 hod., ČT1

Úsměvy Ireny Kačírkové
Jaromír Hanzlík vzpomíná na šaramantní a vynikající herečku, která se narodila před 100 lety (1997). Režie P. Vantuch. Krásná a šaramantní Irena Kačírková se považovala především za divadelní herečku, která občas hraje ve filmu. Měla všechny předpoklady pro role princezen. V pohádce Byl jednou jeden král byla filmovou dcerou Jana Wericha, ale v době jejích začátků se nosily víc montérky a modré košile. Jako svazačka se objevila v komediích Cirkus bude a Návštěva z oblak. Dále hrála v televizních komediích Tatínek, Heřmánkové kapky, Bidýlko a je zachycena jako Benátská vdovička v záznamu divadelního představení. Její nejslavnější filmové role však byly Bílá paní a třídní profesorka ve Starcích na chmelu. Pořad uvádíme při příležitosti 100. výročí jejího narození.
Vysílání: 29.3., 09.05 hod., ČT1
Opakování: 04.4., ČT1

Každý má svou pravdu
Komedie o tom, že dopátrat se pravdy pomocí drbů a klepů je mimořádně náročné. Představení Dejvického divadla podle hry L. Pirandella (2024). Hrají: J. Plesl, K. Melíšková, V. Khek Kubařová, M. Myšička, Z. Žádníková-Volencová, L. Příkazký, H. Čermák, I. Trojan a další. Kamera M. Diviš. Divadelní režie M. Vajdička. Televizní režie A. Kisil. Ponzovi jsou divní. Přistěhovali se nedávno, s nikým se nestýkají, a navíc ještě nikdo nikdy neviděl paní Ponzovou. Po městě se povídá, že jí manžel zakázal vycházet z domu a stýkat se s její matkou. Navíc ale není jasné, že jde skutečně o její matku. A v neposlední řadě se nabízí otázka, jestli pan Ponza nebo jeho tchyně nejsou šílení... Pirandellova víc než sto let stará hra zpochybňující v duchu filozofie relativismu existenci jediné pravdy i možnost jejího poznání získala v režii Michala Vajdičky na scéně Dejvického divadla aktuální téma a díky komediální nadsázce zaručeně každého pobaví. Italský temperament zde rozehrává především dámské obsazení v čele s K. Melíškovou a V. Khek Kubařovou, i když pánové nestojí stranou (J. Plesl, M. Myšička aj.). Vnímavější diváci se pak možná zamyslí nad podivnou posedlostí pitváním cizího soukromí a současným ignorováním blížící se celospolečenské válečné katastrofy.
Vysílání: 24.3., 20.15 hod., ČT art

Quills – Perem markýze de Sade
Rozkoš pro něj byla vším. Americký film o muži, podle kterého je pojmenován sadismus (2000). Hrají: G. Rush, K. Winsletová, J. Phoenix, M. Caine, B. Whitelawová, A. Warnerová a další. Režie Philip Kaufman. Na počátku devatenáctého století je zvrácený markýz de Sade prominentním chovancem charentonského útulku pro choromyslné. Má pohodlnou celu, dostatek jídla a hlavně psacích potřeb. Jeho romány plné sexu, násilí a rouhání navzdory zákazům vycházejí tiskem, protože rukopisy z útulku tajně vynáší půvabná pradlena Madeleine. Vše se děje bez vědomí správce útulku, jímž je liberální mladý abbé Coulmier. Protože de Sadova pornografická díla mají u lidí obrovský úspěch, vyšle císař Napoleon I. do Charentonu zkušeného doktora Royer-Collarda, aby zjednal nápravu. Jak se ukáže, Royer-Collard skrývá pod uhlazeným zevnějškem bestii, která si v ničem nezadá s hrdiny de Sadových románů. Na rozdíl od nich je však skutečná. bDonatien-Alphonse-François, markýz de Sade (1740–1814) byl francouzský šlechtic, který kvůli svým sexuálním skandálům strávil téměř třicet let života za mřížemi vězení nebo blázince. Společenská tabu důsledně porušoval také ve svých literárních dílech. Jeho jméno dalo pojmenování sadismu. Ve filmu Philipa Kaufmana jej strhujícím způsobem zosobnil australský herec Geoffrey Rush, v dalších výrazných rolích mu sekundují Kate Winsletová, Joaquin Phoenix a Michael Caine.
Vysílání: 27.3., 20.15 hod., ČT art

Magický Činoherní klub: Cesta hráčů
Dokumentární cyklus o legendární pražské divadelní scéně, od jejíhož založení letos uplyne 60 let. Umělecké propady a vzestupy v období normalizace. Do divadla přichází P. Nárožný a režiséři V. Strnisko a I. Krobot (2015). Scénář a režie J. Abrhám ml.
V období normalizace muselo z Činoherního klubu odejít mnoho klíčových umělců. Nesměl hrát J. Hrzán, zákaz postihl J. Vostrého a J. Kačera a další. Zároveň bylo dosazeno nové vedení divadla. V důsledku těchto zásahů došlo v tvorbě Činoherního klubu ke značnému uměleckému propadu. Přes všechny politické tlaky ale Činoherní klub přežil a pomalu se vracel ke kvalitní dramatice, která nabízela hereckému osazenstvu divadla jedinečné a náročné příležitosti. Na repertoáru byly hry Ten, který dostává políčky, Vlk, Cesta dlouhého dne do noci, Tři v tom, Hejtman z Kopníku, Povídky z Vídeňského lesa, Něžný Barbar, Rodina Tótů, Hráči, Svatby a Bez roucha. Soubor Činoherního klubu v době návratu do skvělé formy posílil herec Petr Nárožný či režiséři Vladimír Strnisko a Ivo Krobot. A ani tříletý přesun na periferii v kobylisském Klicperově divadle v době rekonstrukce prostor v ulici Ve Smečkách se na vzestupu tvorby ani popularitě divadla výrazněji nepodepsal.
Vysílání: 30.3., 22.00 hod., ČT art
Opakování: 02.4., ČT art

17.3.2025 17:03:38 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 29 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Otáčivé hlediště

Články v rubrice - Z éteru

Je nám ctí... Městské divadlo Brno – 80 let

Kristian Pekar a Bolek Polívka (Lakomec)

Lakomec
Bolek Polívka v hlavní roli Molièrovy komedie, v níž jde o peníze až v první řadě, inscenované ...celý článek


Divadelní tipy 29. týden

Zajíc v pytli

Zajíc v pytli
Hudebně zábavné představení Miloslava Šimka a Luďka Soboty z divadla Semafor (1984). Spoluúči ...celý článek


Divadelní tipy 28. týden

Jan Vodňanský

Komici na jedničku - Hugo Haas
Petr Nárožný opět otevírá dveře do Muzea komiků, aby zde společně s diváky o ...celý článek


Z první řady - Vladimír Sís - 100 let

Miroslav Donutil (Balada pro banditu)

Poslední leč
Bolek Polívka a Jiří Pecha v kouzelné hře dvou starých přátel na štěstí. Filmový přepis úspěšn ...celý článek



Časopis 29 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Letní kino na střeše sálu DOX+

Projekce v letním kině na terase DOX+ (Foto: Jan Slavík)

Divákům se opět letos otevřelo letní kino na zatravněné střeše sálu DOX+. Centrum současného umění DOX letos celý článek

další články...