zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Peníze jsou silná věc,

Pavel Kikinčuk jako First

  

Činoherní klub se při premiéře hry Deskový statek Václava Štecha změnil v malou realitní kancelář. Hra byla uvedena u příležitosti Světového dne divadla 27. března 2001. Nastudoval ji zkušený domácí režisér Ladislav Smoček. Nutno podotknout, že nezklamal. Zábavu z počátku století zprostředkovali vynikající Matěj Dadák a Veronika Žilková, Pavel Kikinčuk a Dana Černá. Všichni v kostýmech od Jany Zbořilové a na scéně Karla Glogra.
Na repertoár divadla se dostala inscenace s tematikou, která se dotýká každého z nás. Nejmrazivější na celé komedii je skutečnost, že od roku 1908 se prakticky vůbec nic nezměnilo. Člověk Homo politikus je v tomto směru nepoučitelný.

Tvůrci uvedli diváka do doby na počátku století prostřednictvím filmové projekce pořadu Hledání ztraceného času. Trik s retuší a přechod z filmového plátna na jeviště je velmi důvtipný.
Po tomto originálním uvedení přišel ke slovu styl Václava Štecha. Ten v jednoduchém syžetu seznamuje diváka s prostředím realitní kanceláře pana Fistra. Děj se odvíjí nejen kolem prodeje realit, ale předestře i tajemné dohazování bohatých nevěst, maloměšťácký snobismus a předvolební kampaň. Štech velice mistrně postihl neduhy maloměstského politikaření, přetvářky a falše, z které někdo dokáže řádně vytěžit. Vždyť jak říká Fistr: "Peníze jsou silná věc, ty dovedou měnit nejpevnější předsevzetí."
Fistr (Pavel Kikinčuk) je přímo mistrem na podvody. Věnuje se pokoutnímu obchodování a dokáže velmi úspěšně manipulovat s lidmi. Kikinčuk dokázal hrát s vynikajícím apetitem. V dnešní době právě podobní Firstové slaví úspěchy. Například "učitelky chtějí jen čestné slovo, nic písemně, to je skvělé." raduje se Fistr, když má získat další hlasy ve volbách.
Hlavní zápletka vznikne díky záskoku Julie (Veronika Žilková), dcera Fistra, za obě sekretářky (Veronika Kargerová a Ladislava Něrgešová). Do kanceláře vstoupí zákazník Revír z Chotýše (Matěj Dadák). Mladý ctižádostivý šlechtic, který se potřebuje oženit, aby získal peníze na věno své sestry. Dadák pojal roli s přesvědčivým gustem a precizně vystihl jednotlivé změny v chování postavy -- od hněvu, tápání, mladické nezkušenosti až po zamilování, včetně oddanosti penězům.
Stranou nestojí ani V. Žilková a D. Černá. Obě rozehrávají vzájemný vztah na hraně nadsázky a serióznosti. Závěrečné vdavky mezi Julií a Revírem z Chotýše a mezi Fistrem a Paní Hauenštajnovou korunují tím, že přeci jen se obě dostali do stejné rodiny.
Díky své nadčasovosti se
Štechův Deskový statek řadí mezi divadelní unikáty. Nezbývá než poděkovat dramaturgii Činoherního klubu a hlavně vtipné režii L. Smočka a bravurním výkonům hereckého souboru.

Na závěr připojujeme Malé kompendium pro politické začátečníky (citováno z programu):

  • Při volbách platí jen sliby! /Fistr/
  • Ten volič je inteligentní, který volí mou stranu. Kdo je proti mně, to je primitiv. /Nekvinda/
  • Já volil jednou za dědka, který už byl třicet let v zemi. /Turecký/
  • Já mám hlupáky rád. Čím je jich víc, tím lépe pro chytráky. /Nekvinda/
  • Pánové, jenom žádné okaté prospěchářství. a když už, aby nebylo znát. /Šorel/


  • Václav Štech Deskový statek /Malá česká realitka/
    Úprava a režie Ladislav Smoček; dramaturgie Vladimír Procházka/Roman Císař; scéna Karel Glogr; kostýmy Jana Zbořilová.
    Osoby a obsazení: Fistr, majitel realitní kanceláře (Pavel Kikinčuk,'); Julie, jeho dcera (Veronika Žilková,'); Pí Hauenštajnová (Dana Černá,'); Nekvinda (Michal Pavlata,'); Šorel, soukromník (Ondřej Sokol,');Turecký, stavitel (Petr Meissel,'); Němeček, zámečník (Michal Zelenka,'); Stock ze Zweibrucku (Milan Riehs,'); Revír z Chotýše (Matěj Dadák,'); Exner, majitel dvorce (Jaroslav Těšitel,'); Novotný, majitel domů (Stanislav Štícha,'); Škodová, sekretářka u Firsta (Veronika Kargerová,'); Kostomlatská, sekretářka u Firsta (Ladislava Něgrešová,'); Katy, hospodyně (Jana Břežková).
    Premiéra 27. března 2001.

    3.4.2001 | rubrika - Recenze

    Časopis 16 - rubriky

    Archiv čísel

    reklama

    Hra, která se zvrtla (MdB)

    Časopis 16 - sekce

    LITERATURA/UMĚNÍ

    Příběh mafiána Tommasa Buscetty

    První zrádce

    První zrádce
    Když promluvil, Cosa Nostra prohrála. Realistické vylíčení příběhu mafiána Tommasa Buscetty, j celý článek

    další články...