zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 4.týden

Paul McCartney: Rockshow

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Ray Charles
Portrét nevidomého velikána soulu.V roce 1936 jako šestiletý ztratil zrak a ve slepecké škole se naučil číst noty podle Braillova písma. Od patnácti let se živil hudbou. Stylově kroužil kolem rhythm and blues. Imponoval mu zpívající klavírista Nat King Cole a sám doprovázel významné bluesmany T-Bone Walkera a B. J. Turnera. Začátkem padesátých let nedávno minulého století si jeho talentu všiml tehdy málo známý trumpetista, brzy vlivný aranžér Quincy Jones. Postupem doby se Charles stal hvězdou gramofonové společnosti Atlantic. Publicisté o něm psali jako o géniovi, a o jeho písních jako o hitech. R. Charles v roce 2004 zemřel jako třiasedmdesátiletý. Jeho živoucí odkaz připomínají stovky nahrávek a pozoruhodný životopisný hraný film Ray.
Vysílání: 21.1., 20.25 hod., ČT art, Klobouk dolů
Opakování: 23.1., ČT art., 27.1., ČT art.

Paul McCartney: Rockshow
Remastrovaný záznam amerických koncertů skupiny Wings z roku 1976.
Koncertní film skupiny Wings z roku 1980, který vznikl během jejího severoamerického turné v roce 1976. Uvidíte výběr písní z celkem čtyř koncertů turné: z New Yorku, Seattlu, Washingtonu, a z Los Angeles. Jednotlivá vystoupení byla součástí turné Wings Over the World Tour, z něhož pochází také trojalbum živých nahrávek Wings Over America. Sám Paul McCartney se až do května 2013 zdráhal zpřístupnit celý film široké veřejnosti.
Prominentní exčlen skupiny Beatles Sir James Paul McCartney, liverpoolský rodák (ročník 1942), komponuje, píše texty, podle vlastních slov má rád dobrou hudbu, kvalitní televizní program, čtení a dívky, a nemá rád falešné lidi a holení. Jeho nejoblíbenějším hudebním stylem je rhythm and blues. V šoubyznysu působí od osmnácti let. V roce 1999, kdy mimořádně úspěšně koncertoval v klubu The Cavern, vydal výroční dvojdisk Band On The Run. Byl uveden do rock´n´rollové síně slávy jako sólový umělec, neplánovaně vystoupil na koncertu, kde jeho kolegy byli: Eric Clapton, Bono, Bruce Springsteen a Billy Joel. V londýnské Royal Albert Hall uspořádal poctu své zesnulé ženě Lindě (záznam vysílala ČT). Během pěti dní ve studiu Abbey Road nahrál album starých rock´n´rollů Run Devil Run. Jeho spoluhráči zde byli Dave Gilmour z kapely Pink Floyd a Ian Paice z Deep Purple: "Chtěli jsme si na konci století zarockovat, a tak jsme to provedli", komentoval koncert McCartney.
Wings (známí také pod jménem Paul McCartney & Wings) byla britská rocková skupina založená v roce 1971 Paulem McCartneyem, jeho ženou Lindou, studiovým bubeníkem Denny Seiwellem a někdejším kytaristou skupiny Moody Blues, Denny Lainem. Wings budili pozornost jednak častými změnami personálního obsazení – vystřídali celkem tři kytaristy a čtyři bubeníky – jednak svým komerčním úspěchem. Jádro skupiny – trio tvořené manželi McCartneyovými a Denny Lainem – zůstalo nicméně neměnné po celou dobu trvání kapely.
Celkem dvanáct singlů Wings (včetně jedné No. 1) se umístilo v Top 10 Velké Británie, 14 singlů (včetně šesti No. 1) v Top 10 ve Spojených Státech. Všech 23 vydaných singlů Wings se umístilo v americké hitparádě US top 40 a také obě strany singlu s názvem “Junior’s Farm”/”Sally G” dosáhly na americkou hitparádovou čtyřicítku. Z devíti alb, která Wings vydali, proniklo do Top 10, ať už britského nebo amerického, všech devět, přičemž celých pět po sobě jdoucích alb se drželo na vrcholných příčkách amerických žebříčků.
Přestože vůdčí osobou i hlavní hvězdou Wings byl bezpochyby Paul McCartney, autorsky se na tvorbě skupiny podíleli také Denny Laine, Jimmy McCulloch, Laurence Juber a Linda McCartney, přičemž Laine, McCulloch, English a Linda McCartney také zpívali hlavní vokály.
Na všech skladbách, které kapela vydala jako singl, se Paul McCartney nicméně podílel minimálně jako spoluautor, kromě Seaside Woman a Walking in the Park with Eloise, jež vyšly obě pod pseudonymem.
Vysílání: 21.1., 21.20 hod., ČT art, Pop-rockové pódium Opakování: 25.1., ČT art

John Scofield (2/2)
Kytarista z jazzového Olympu. Záznam vystoupení z pařížského klubu New Morning v roce 2010 (Premiéra)
Je ročník 1951, a jeho mottem je vědomí souvislosti a zároveň zásada: nezastavovat se. "Ve skutečnosti mě inspiruje, když poslouchám hudbu jiných. Jakmile zaslechnu hrát jiné, probouzí to ve mně chuť přidat se – pokračovat v jejich sólu, nebo prostě hrát něco jiného. Stejnou inspirací jsou pro mě jak velikáni jazzu a moji současníci, tak soudobí experimentátoři,“ říká na rovinu.
Podle svých slov Scofield žádnou zvláštní „metodu“ komponování nemá. „Jdu prostě do sklepa a dám si kafe. Když mám psát pro konkrétní projekt, skládám trochu každý den, hned od rána, půlku z toho hned zavrhnu, druhá půlka se pak rozvine v jiné skladby. Naštěstí je to jazz, takže písničky jsou vlastně prostředkem k improvizaci. Skládám jednoduché věci, aby celou skupinu přiměly se přidat ke spolupráci.“
Vysílání: 22.1., 22.55 hod., ČT art, Hudební klub
Opakování: 24.1., ČT art

Bigbít
Unikátní dokumentární cyklus o historii české a slovenské rockové hudby se vrací na obrazovky. Jazzrock, Jazzová sekce a její aktivity, Pražské jazzové dny. Jazz Q a J. Duggan, Pražský big band, Pražský výběr a Marsyas (1998). Režie V. Křístek
Vliv jazzu a jeho fúze se zakazovaným rockem v 70. letech. Vznik skupiny Jazz Q a její vývojové peripetie v interpretaci J. Stivína a M. Kratochvíla, spolupráce s britskou zpěvačkou J. Duggan. Jazz, který byl "státem povolen", v podobě jazzrocku plnil pražskou Lucernu. Důležitá byla role nově vzniklé organizace Jazzová sekce, která vydávala časopis i jiné tiskoviny, a také pořádala Pražské jazzové dny. Vznikaly oficiální nahrávky z vystoupení kapel. Velký jazzový orchestr Pražský Big Band M. Svobody do sebe vstřebal řadu rockových muzikantů. M. Kocáb a jeho jazzové počátky, Pražský výběr v rytmu jazzrocku. Folkrocková skupina Marsyas a její vývoj od tria Z. Michnová - O. Petr - P. Kalandra přes různé výměny zpěváků a instrumentalistů až do začátku 80. let. A atmosféra doby v písních Barvám, Podívám se zblízka a mnoha dalších.
Vysílání: 24.1., 20.25 hod., ČT art
Opakování: 26.1., ČT art

Tečka páteční noci
Lenny Trčková uvádí kontaktní pořad pro všechny, kteří se rozhodli zůstat v pátek doma.
Tečka páteční noci - to je late night show se zajímavými hosty a živými vystoupeními pozvaných kapel a sólistů. Moderátorka Lenny Trčková přivítá osobnosti z oblasti kulturního a společenského života, sportu, nebo vědy a uvede vždy živá vystoupení kapel a interpretů, kteří už mají své stálé místo na hudební scéně nebo o něj teprve usilují. V každém vydání však na diváky čeká dobrá společnost, kterou mohou oslovit také prostřednictvím Facebooku a Twitteru.
Vysílání: 24.1., 22.35 hod., ČT art
Opakování: 28.1., ČT art.

19.1.2014 10:01:54 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Ivan Hlas – 70

Ivan Hlas – Pramínek času

Ivan Hlas – Pramínek času
Muž mnoha profesí a jedna z legend české hudební scény Ivan Hlas se u příle ...celý článek


ABBA: úspěch navzdory

ABBA

ABBA: úspěch navzdory
Britský dokument mapuje vývoj švédské skupiny ABBA. Když v roce 1974 zvítězila v sout ...celý článek


Peter Nagy 65

Peter Nagy

Peter Nagy 65
65. narozeniny a 40 let na scéně oslaví oblíbený zpěvák, interpret hitů jako například Kristí ...celý článek


Eurovision Song Contest 2024

Aiko

Eurovision Song Contest 2024
Přímý přenos prvního semifinále ze švédského Malmö, kde se letos koná 68. ročn ...celý článek


Hudební tipy 18. týden

Janet Jackson

Ikony Kamila Střihavky
Český rockový bubeník Miloš Meier hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české ...celý článek


Hudební tipy 19. týden

Bulat Okudžava

Alicia Keys: Live in LA
Komorní a zároveň emocemi prodchnuté vystoupení jedné z nejosobitějších a nejorigin ...celý článek



Časopis 18 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Kultovní punkový opus Jubilee

Jubilee

Jubilee
Dokud je hudba dost nahlas, neuslyšíme, jak se hroutí svět! Kultovní punkový opus s mnoha známými p celý článek

další články...