zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 2. týden

Jiří Stivín

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Ella & Basie: Perfect Match
Královna jazzového vokálu s orchestrem krále swingu. Záznam z roku 1979 v Montreux (Premiéra). 12. června 1979 se ve švýcarském Montreaux potkali zpěvačka Ella Fitzgerald s kapelníkem jazzového big bandu Countem Basiem. Producentem tohoto památného vystoupení byl legendární americký impresário Norman Granz, který nahrávku vydal na své dvorní firmě Pablo pod názvem "Perfect Match". Všechny skladby, které zde zazní, provází v podtitulku kromě názvu i autoři hudby a textu.
Vysílání: 08.1., 23.40 hod., ČT art
Opakování: 10.1., ČT art

Příběhy českého jazzu Live
Pražský big band Milana Svobody a Jazz Q Martina Kratochvíla představí řadu sólistů v žánrově pestrém koncertu jako upoutávku na nový stejnojmenný dvaadvacetidílný cyklus hudebních dokumentů. Režie R. Vodrážka (Premiéra). Koncertní vystoupení legendárních jazzových kapel jako prolog k novému cyklu Příběhy českého jazzu. Mezi účinkujícími se objeví Luboš Andršt, Emil Viklický s triem, Vladimír Mišík, Josef Zíma, Jiří Stivín, Mojmír Bártek, Jana Koubková, David Dorůžka a Michal Prokop.
Vysílání: 10.1., 20.20 hod., ČT art
Opakování: 16.1., ČT art

Příběhy českého jazzu (1/22)
Renesanční Jiří Stivín – vzpomínky hudebních legend v dokumentárním cyklu Martina Kratochvíla (Premiéra). Byla-li česká rocková hudba od svého vzniku až po sametovou revoluci výsostným politikem i katalyzátorem společenských změn, o jazzu to platí ještě ve větší míře. Jeho erozivní funkce začíná totiž o čtvrtstoletí dříve, zasahuje protektorát i druhou světovou válku. Jazz si vysloužil jako „hudba černého pracujícího lidu“ alespoň určitý respekt. Byl sice částečně tolerován komunistickým režimem, ale nakonec významně přispěl k jeho pádu. Čeští muzikanti, hudební skupiny i celé hudební směry zanechali v historii jazzu hlubokou stopu. Každý, kdo poslouchá jazzovou hudbu, asi zná jména Miroslav Vitouš, Jan Hammer, Jiří Mráz, ale i jména reprezentující afiliované hudební proudy: Jaroslav Ježek, Pavel Blatný, Karel Krautgartner, Iva Bittová a další. Jazzové kapely intenzivně cestovaly po zahraničních festivalech, odkud přivážely množství cen a uznání. Zrodila se i odpovědná jazzová publicistika s řadou respektovaných osobností jako např. Lubomír Dorůžka, Stanislav Titzl, Ondřej Konrád a další. Ostatně kde by byla populární i rocková hudba bez jazzu? Tak jako vážná hudba silně ovlivnila podstatu jazzu, byl to naopak jazz, který položil základy rockové a populární hudbě. Česká televize od doby svého založení celkem důkladně mapovala jazzové dění u nás i úspěchy našich muzikantů v zahraničí a její archiv skýtá nepřeberný materiál k dokumentárnímu využití. Základem dvaadvacetidílného cyklu Příběhy českého jazzu se staly rozhovory i komentáře žijících, ale pomalu odcházejících protagonistů jazzové slávy 60. a 70. let minulého století, na druhé straně představuje i novou generaci, která se hlásí "o slovo".
Vysílání: 10.1., 21.30 hod., ČT art
Opakování: 13.1., ČT art., 16.1., ČT art

30.12.2019 09:12:07 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Mezinárodní den Romů

Ida Kelarová

Paĺikerav – Děkuji
Hudební oslava dnešního Mezinárodního dne Romů z pražského Rudolfina. Letošní konc ...celý článek


Hudební tipy 15. týden

Karel

Karel
Jediný, neopakovatelný, milovaný. Karel Gott pohledem dokumentaristky Olgy Malířové Špátové. Celoveče ...celý článek


Karel Kryl – 80 let

Karel Kryl

Občan Karel Kryl
Mýtus a legenda, která neunesla podivnou svobodu a blbou náladu. Dokumentem si připomínáme ...celý článek



Časopis 16 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 15. týden

Planeta pokladů: Afrika

Planeta pokladů: Afrika
Odhalování památek světového kulturního dědictví UNESCO na kontinentu plném tradičn celý článek

další články...