zvláštní poděkování
Volný.cz

Hudební tipy 33. týden

Na vlně radosti

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Jsou hvězdy, které nehasnou
První díl hudebně zábavného pořadu, ve kterém Vladimír Hron uvádí své hosty a největší hity 60. – 90. let (2001). Dále účinkují: K. Gott, Y. Přenosilová, Y. Simonová, E. Pilarová, The Beatles revival a další. Kamera J. Lebeda. Scénář a režie F. Polák. Protagonistou pořadu je moderátor, herec, imitátor a zpěvák Vladimír Hron. V programu zazní největší hity 60. – 90. let a budou se střídat hudební, mluvená a taneční čísla. Každý díl má svou dobovou dekoraci, kostýmy a rovněž výběr hostů a jejich repertoár je podřízen příslušnému desetiletí. Díky imitátorským schopnostem a pěveckým kvalitám Vladimíra Hrona můžeme uvést značné množství hvězd naší i světové populární hudby a dopřát si různých kombinací. Právě tak můžeme splnit přání hostů zazpívat nebo zahrát si s některým ze svých idolů. V každém díle moderátor představí své hlavní hosty – zpěváka či zpěvačku, herce nebo komika, kteří účinkují v hudebních, tanečních i mluvených číslech.
Vysílání: 12.8., 14.35 hod., ČT1

Královny popu – Pocta legendám
Velká show z Hudebního divadla v Karlíně připomene zlaté hity tří dekád (2014). Účinkují: H. Vondráčková, M. Absolonová, B. Basiková, I. Csáková, M. David, L. Machálková, V. Noid Bárta a další. Spoluúčinkuje soubor muzikálu Mamma Mia. Hraje orchestr vedený dirigentem K. Markem. Večerem provází D. Gondík. Režie M. Čech. Galakoncert Královny popu je poctou legendárním hitmakerům a zpěvákům. Program nabídne nejznámější a nejoblíbenější skladby české i zahraniční produkce 60. – 90. let. Diváci se mohou těšit na zajímavá a neopakovatelná hudební spojení, pěvecké duety i taneční vystoupení. V dnešním programu připomínajícím hity, jež ovlivnily několik generací, uvidíme pěvecké hvězdy i začínající mladé talenty. Vystoupí Helena Vondráčková, Monika Absolonová, Bára Basiková, Leona Machálková, Václav Noid Bárta či Adam Mišík a celá řada dalších.
Vysílání: 15.8., 21.05 hod., ČT1

Na plovárně s Hanou Hegerovou
Rozhovor Marka Ebena s královnou českého šansonu (2001). Režie J. Hojtaš. Hana Hegerová, rozená Carmen Mária Štefánia (Beatrix) Farkašová-Čelková (*20. října 1931 Bratislava) je významná slovenská zpěvačka a herečka, nekorunovaná královna československého šansonu. Zahraniční kritici ji nazývají velkou dámou šansonu, Piaf z Prahy nebo také šansoniérkou se slovanskou duší. V roce 2001 zasedla v křesle pro hosta v Ebenově pořadu Na plovárně. Hegerová se prosadila především jako zpěvačka šansonů, která nemá v zemích bývalého Československa žádnou srovnatelnou konkurenci. Široké publikum i odbornou kritiku zaujala především schopností dramaticky interpretovat text. Velké uznání sklidila i v cizině, hlavně v německy mluvících zemích. Dne 12. srpna 2011 ohlásila konec své koncertní kariéry. Od prezidenta Václava Havla obdržela medaili Za zásluhy. Je držitelkou rytířské hvězdy francouzského Řádu umění a literatury, dne 28. října 2014 jí český prezident Miloš Zeman udělil Řád Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy.
Vysílání: 12.8., 20.55 hod., ČT art

Album Supraphonu
Nejoblíbenější písničky roku 1965. V nově rekonstruovaném a rozšířeném pořadu zpívají: J. Čeřovská, Y. Simonová, K. Gott, M. Chladil, M. Kubišová, E. Pilarová, E. Štaubertová, W. Matuška, J. Suchý, R. Cortéz, J. Zíma, Y. Přenosilová, H. Vondráčková a další. Kamera V. Hojda. Režie I. Paukert. Počtvrté připravila v roce 1965 Československá televize pro své diváky sestřih oblíbených písniček, natočených v televizním studiu a bez průvodního slova. Zaposlouchejme se do melodií, z nichž mnohé svou popularitu neztratily do dnešních dnů. Pátá v podání H. Vondráčkové, Mariu a Trezor zpívá Karel Gott, Marta Kubišová Loudá se půlměsíc, Waldemar Matuška Terezu... Pořad byl nedávno rekonstruován a rozšířen o ztracené písničky (celkem 10), které byly dohledány a novodobě do něho dodány, takže zhlédnete původní televizní verzi z poloviny šedesátých let minulého století. Jsou to Jedna slza na tvé tváři (J. Mayer), Jen ty jediný (J. Petrů), Krajina posedlá tmou (J. Suchý), Zmoklý sen (H. Blehárová), Hello, Satchmo (J. Jelínek), Amfora, lexikon a preparát (E. Pilarová, N. Urbánková, J. Šlitr), Červená řeka (H. Vondráčková), Chodím do houslí (K. Štědrý), Tam, kam chodí vítr spát (K. Gott) a Kdybys byl kovbojem (P. Filipovská).
Vysílání: 12.8., 21.20 hod., ČT art

Legendy folku a country 12/13
Kuriózní písně a vystoupení. Rozhovory, unikátní archivní ukázky i ze soukromých sbírek, nejznámější písničky a vzpomínání známých osobností folkové a country hudby v bývalém Československu (2000). Kamera M. Mališka. Režie J. Vondráček. Dokumentární cyklus věnující se legendám československé folkové a country hudby se ve svém dvanáctém pokračování bude věnovat kuriózním písním a vystoupením slavných folkových a country zpěváků. Jaroslav Hutka zazpívá své písně v dánštině, Jaroslav Velinský, známý jako Kapitán Kid, zazpívá písně Bulata Okudžavy, připomeneme si písně Voskovce a Wericha v podání dua Paleček a Janík nebo pozapomenuté písně Ivy Bittové a Jablkoně. Trochu se ale i odkloníme od zpěváků, kteří jsou primárně spojováni s folkem a country, autoři se zaměřili i na popovou hvězdu Karla Gotta, jazzovou zpěvačku Evu Olmerovou nebo muzikálovou divu Leonu Machálkovou – a jejich přínos folkovému a country stylu. Nebudou chybět ani lokální malé skupiny a autoři, jejichž tvorba je ale veskrze pozoruhodná, jako je skupina Děsně fajn nebo Blaf. V pořadu uvidíte unikátní archivní záznamy komentované samotnými zpěváky a autory, ale i řadou odborníků a muzikologů.
Vysílání: 14.8., 20.00 hod., ČT art

Na vlně radosti
Aneta Langerová za doprovodu své kapely rozezpívala pražské Forum Karlín jak svými osvědčenými hity, tak i novými skladbami. Režie A. Langerová a V. Bělohradský. "Na vlně radosti" zachycuje nejen prosincový koncert, ale i atmosféru celého turné, během něhož Aneta s kapelou a smyčcovým triem navštívila desítky českých a slovenských měst. "Dva roky jsme putovali od města k městu a vyprávěli příběhy inspirované zapadlým kouzelným místem na Šumavě. Na Radosti se pro nás stalo takovým pomyslným prostorem, ve kterém se scházíme, do něhož každý něco přináší, a společně vytváříme nějakou energii. Součástí tohoto prostoru jsou i diváci, díky kterým se každý koncert stává jedinečným," říká Aneta. Záznam obsahuje jak písně z posledního alba Na Radosti, tak i starší skladby a nejnovější píseň Hvězda. Živou interpretací získaly písně novou energickou podobu.
Vysílání: 14.8., 21.00 hod., ČT art

Televizní písničky a songy Petra Ulrycha
Z pořadu "Kam zmizel ten starý song" (2005). Český zpěvák, hudební skladatel a textař Petr Ulrych je bratrem zpěvačky Hany Ulrychové. Se skupinou Atlantis vystupoval v pražském divadle Rokoko, kde účinkoval v pořadu Nepůjdem do kláštera. Největším hitem skupiny byla píseň Nechoď do kláštera, jež tehdy zvítězila v rozhlasové hitparádě Houpačka. Petr Ulrych projevoval sklony k syntéze moravského folklóru s rockem, což se výrazně projevilo v následujících letech. V roce 1974 vychází sourozencům Ulrychovým legendární album Nikola Šuhaj loupežník (mnohem dříve než pozdější divadelní a filmové adaptace téhož námětu, jež nesly odlišný název Balada pro banditu). Tato úspěšná deska, nahraná společně s Orchestrem Gustava Broma, posunula sourozeneckou dvojici směrem k moravskému folklóru a stylizaci moravských lidových písní, které jsou dodnes hlavním repertoárem jejich doprovodné hudební skupiny Javory. Petr Ulrych je uměleckým vedoucím, skladatelem i textařem této skupiny. Kromě vlastní písňové tvorby je též autorem scénické a filmové hudby k několika filmům a divadelním představením. Společně se sestrou Hanou také vystupoval v jím zhudebněných (jako spoluautor se Stanislavem Mošou) brněnských muzikálech Legenda, Máj, Koločava a Radúz a Mahulena uváděných v Městském divadle Brno. Za hudbu k muzikálu Koločava získal cenu Alfréda Radoka.
Vysílání: 14.8., 22.00 hod., ČT art

JJ Cale
Road movie s americkým písničkářem, který kombinuje country s blues a obdivuje ho Eric Clapton, Americký písničkář, kytarista, skladatel a producent JJ Cale (1938–2013). V počátcích své kariéry používal jméno John Cale, ale později se přejmenoval na JJ Cale. Nechtěl být zaměňován s velšským hudebníkem Johnem Calem. Coververze jeho písní nahráli například Captain Beefheart, Tom Petty nebo hlavně Eric Clapton, s nímž vydal společné album "Road to Escondido". Styl JJ Calea je směsicí country, folku, blues a jazzu. Je to nápaditý melodik a jeho projev je mimořádně relaxovaný. Frázuje "laid-back", obdobně jako Billie Holiday. Tedy těsně za dobou, bez ohledu na tempo písničky; prostě rafinovaně opožděně frázuje.
Vysílání: 16.8., 23.50 hod., ČT art

6.8.2020 18:08:21 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 39 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Přelet nad kukaččím hnízdem (Divadlo DISK)

Články v rubrice - Z éteru

Hudební tipy 39. týden

Brian Johnson: Rock na cestě II

Hip Hop a jeho zrod (3/4)
Hlas nové generace. Kanadský cyklus dokumentů. V sedmdesátých letech se příběh hi ...celý článek


Ondřej Suchý výročí

Ondřej Suchý

Ondřej Suchý
Textař, spisovatel a zpěvák Ondřej Suchý, který v uplynulých dnech oslavil 75. narozeniny, o s ...celý článek


Hudební tipy 38. týden

Hip Hop a jeho zrod (2/4)
Šablona party hudby nabídla závažnější témata. Kanadský cyklus dokumentů. Dnešní ...celý článek


Jaroslav Uhlíř výročí

Jaroslav Uhlíř (Svěrák a Uhlíř – padesát let spolu)

Úsměvy Jaroslava Uhlíře
Dnešním hostem J. Hanzlíka je oblíbený skladatel a hudebník, který nedávno oslavil ...celý článek


Pop-rockové pódium: Chuck Berry a Lucie

Lucie Tour 90

Chuck Berry
Uceleně a poutavě vyprávěný životní příběh legendárního skladatele, kytaristy a zpěváka, který ...celý článekČasopis 39 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Světová výstava o starověkém Egyptě

Sluneční králové

Starověký Egypt již stovky let přitahuje archeology z celého světa k odhalování jeho tajemství. Více jak tři t celý článek

další články...