zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 34. týden

Sam Smith Live in London

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Vysílá studio A po třiceti letech...
Režisér Jaromír Vašta uvádí populární písničkový cyklus 60. let (1995). Zpívají: W. Matuška, K. Hála, V. Neckář, K. Štědrý, J. Zíma a další. Připravili: A. Berková, B. Slavík a J. Vašta. Budova Českého rozhlasu v Karlíně, v níž se nachází legendární studio A, byla navržená architektem Josefem Sakařem v duchu post secesního klasicismu. Původně Národní dům v Karlíně z roku 1911 sloužil svému účelu do konce první republiky. Těsně před druhou světovou válkou jej koupil Československý rozhlas, během protektorátu jej jako své studio používali Němci pro Radio Melnik. Po válce se sály začaly měnit v nahrávací studia – velký sál se proměnil v proslulé „Studio A“, kde natáčely naše přední orchestry taneční a populární hudby. Působil tu především Taneční orchestr Československého rozhlasu se svým dirigentem Karlem Krautgartnerem. Tentokrát vyrazili hudebníci a zpěváci z karlínského studia na Strahov, kde natáčela gramofonová firma Supraphon. Uslyšíte písně z Disneyho filmu Sněhurka a sedm trpaslíků, Vlčí máky, Pramen, Sedm dostavníků, Dej mi pár okovů a další.
Vysílání: 19.8., 21.25 hod., ČT art

Sam Smith Live in London
Populární britský interpret a jeho největší hity živě s koncertním orchestrem BBC. Britský zpěvák a autor písní Sam Smith má v pouhých sedmadvaceti letech na svém kontě již řadu úspěchů – mezi jinými například prestižní ocenění Grammy nebo filmového Oscara za nejlepší originální skladbu. Koncertní záznam z roku 2017 přináší výběr největších hitů Sama Smitha v bohatém aranžmá za doprovodu Koncertního orchestru BBC.
Vysílání: 19.8., 23.40 hod., ČT art
Opakování: 22.8., ČT art

Legendy folku a country 13/13
Po roce 1989. Rozhovory, unikátní archivní ukázky i ze soukromých sbírek, nejznámější písničky a vzpomínání známých osobností folkové a country hudby v bývalém Československu (2000). Kamera M. Mališka. Režie J. Vondráček. Dokumentární televizní cyklus, věnující se legendám československé folkové a country hudby druhé poloviny 20. století, se ve svém závěrečném třináctém dílu věnuje vývoji a změnám v této umělecké oblasti po roce 1989. Autoři pořadu se zaměřili na změny, kterým čelila řada skupin i sólových umělců. K nejvýraznějším patřili Karel Kryl, Michal Tučný nebo skupiny Spirituál kvintet a Poutníci. Porevoluční společenský a politický vývoj a svoboda pro řadu umělců otevíraly nová témata a možnosti zahraničních turné. Nicméně pro některé představoval porevoluční vývoj spíše období deziluze a řada autorů se nedokázala vyrovnat s novými nároky posluchačů, a zejména hudebního trhu. Tvůrci dokumentu mapují reakce řady hudebních osobností na vývoj folkové a country scény na počátku devadesátých let minulého století, unikátní archivní záznamy jsou doprovázeny osobními výpověďmi zpěváků, jejich přátel i odborníků v této hudební sféře.
Vysílání: 21.8., 20.00 hod., ČT art

Koncert Midem Cannes 1968
To nejlepší z československé populární hudby 60. let minulého století na pódiu v Cannes. V unikátním záznamu koncertu účinkují: M. Kubišová, Y. Přenosilová, H. Hegerová, H. Vondráčková, J. Čeřovská, H. Blehárová, K. Gott, W. Matuška, V. Neckář a J. Laufer (Ve francouzském a anglickém znění s titulky). Hudební festival a zároveň trh MIDEM se v jihofrancouzském městě Cannes koná už od roku 1967. Na jeho druhém ročníku vystoupila tehdejší špička československé populární hudby v čele s Karlem Gottem. Všichni – tedy krom Gotta i Marta Kubišová, Helena Vondráčková, Václav Neckář, Judita Čeřovská, Yvonne Přenosilová, Helena Blehárová, Josef Laufer i Hana Hegerová náročné publikum přímo nadchli, a to nejen svými výkony, ale i výborným slovním projevem v angličtině či francouzštině. Česká televize nyní divákům poskytuje unikátní příležitost zhlédnout záznam tohoto koncertu, v němž zazněla řada známých písní v různých jazycích.
Vysílání: 21.8., 21.00 hod., ČT art
Opakování: 22.8., ČT art., 24.8., ČT art

Televizní písničky a songy Karla Kryla
Nejslavnější skladby legendárního textaře, skladatele a disidenta, které zazní v umělcově podání (2004). Skladatel a textař Karel Kryl (1944–1994) se narodil v Kroměříži, první školní léta prožil v Novém Jičíně, ve čtrnácti nastoupil do internátu na střední keramickou školu v Bechyni. V letech 1963–65 prošel základní vojenskou službou a poté vystupoval s olomouckou beatovou skupinou Bluesmeni. Z této spolupráce vyšla první deska s písní Nevidomá dívka v interpretaci Hany Ulrychové. Roku 1967 díky pomocné ruce Miloše Zapletala natočil své první rozhlasové nahrávky, které se staly páteří LP desky Bratříčku, zavírej vrátka. Ústřední píseň byla neoficiální hymnou protiinvazního odporu po srpnu 1968. O rok později odešel Karel Kryl do Německé spolkové republiky, kde v říjnu požádal o azyl. V osmdesátých letech pracoval jako redaktor rozhlasu Svobodná Evropa, do vlasti se triumfálně vrátil po sametové revoluci, aby tu stihl ještě pět let tvořit. Zasažen infarktem předčasně zemřel 3. března 1994. Nebylo mu ani padesát let. Pětačtyřicetiminutový výběr nejznámějších Krylových písní se váže k cyklu „Kam zmizel ten starý song“. Z jeho písňové tvorby mj. uslyšíte Bratříčku, zavírej vrátka, Píseň neznámého vojína, Veličenstvo kat a Písničkářský bacil.
Vysílání: 21.8., 22.40 hod., ČT art

Andrew Lloyd Webber: Koncert k 50. narozeninám
Vyprodaná londýnská Royal Albert Hall tleskala v roce 1998 písním z nejznámějších muzikálů slavného skladatele. Účinkují: D. Osmond, S. Brightman, A. Banderas, E. Paige, M. Lowatt, G. Close, B. Tyler a řada dalších. Režie David Mallet. Britský hudební skladatel Andrew Lloyd Webber se narodil 22. března 1948 v Jižním Kensingtonu v Londýně. Pochází z hudební rodiny. Díky otci Williamu Lloyd Webberovi se už jako malý výborně orientoval ve vážné hudbě 18. a 19. století a také skládal hudbu pro školní představení. Jeho matka Jean jej naučila hrát na klavír. Kromě toho hrál ještě na housle a k tomu si zamiloval právě se vyvíjející rockovou muziku. Má o tři roky mladšího bratra Juliana Lloyd Webbera, který je známým violoncellistou. Proti všem očekáváním se v roce 1964 přihlásil ke studiu na Oxfordské universitě v oboru dějiny umění, poněvadž jej zajímaly prehistorické stavby na území Anglie. Na škole ale vydržel jen asi půl roku. Poté se seznámil s mladým Timem Ricem a ze školy odešel. Nechal se zapsat na The Royal College Of Music (Královská hudební akademie) v Londýně a vystudoval zde harmonii, kontrapunkt, orchestraci a hudební dějiny. Mezi jeho nejznámější muzikály patří Cats (Kočky), Jesus Christ Superstar, Evita, Phantom of the Opera (Fantom opery), Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat (Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť), Sunset Boulevard a řada dalších.
Vysílání: 23.8., 23.30 hod., ČT art

13.8.2020 14:08:43 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Koza aneb Kdo je Sylvie? (Divadlo Bez zábradlí)

Články v rubrice - Z éteru

Hudební tipy 12. týden

Richard Müller: čierna labuť, biela vrana

Hej mistře basů
Velkolepý koncert v pražské Lucerně k poctě legendárního kapelníka, skladatele, zpěváka a p ...celý článek


Ceny Anděl Coca-Cola 2023

Honza Dědek a Ivana „Fancy“ Kulhánková

Ceny Anděl Coca-Cola 2023
Jména nových držitelů celkem 16 andělských sošek budou oznámena během slavnostníh ...celý článek


Slavná rocková opera Jesus Christ Superstar

Jesus Christ Superstar

Jesus Christ Superstar
Slavná rocková opera A. L. Webbera. Americký film (1973). V hlavních rolích: T. Neel ...celý článek



Časopis 13 - sekce

OPERA/ TANEC

Pražské jaro bude letos plné novinek

Alexander Malofeev (Foto: Liudmila Malofeeva)

První jarní den neavizuje pouze probouzející se jaro, ale ohlašuje i blížící se festival Pražské jaro, který 1 celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Filmové tipy 13. týden

Poslední závod

Poslední závod
Krkonoše, 1913. Schyluje se k lyžařskému závodu na 50 kilometrů, v němž se Češi poprvé utkaj celý článek

další články...