zvláštní poděkování
Volný.cz

Hudební tipy 45. týden

Dunaj vědomí

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Václav Koubek a Petr Nikl
Půlhodinka písniček a historek z naší folkové scény, doprovázená performancemi (1998). Uvádíme u příležitosti 60. narozenin P. Nikla. Připravili: J. Viewegh, K. Man a M. Straka. Osobitá atmosféra gotického sklepení Jazz clubu v Železné vytváří příjemnou kulisu zajímavému uměleckému setkání dvou významných osobností. Písničkář, herec a vypravěč Václav Koubek se pro pořad Jarmark spojil se zakládajícím členem výtvarné skupiny Tvrdohlaví – malířem a loutkářem Petrem Niklem, jehož 60. narozeniny si v těchto dnech připomínáme. Výsledkem jejich spolupráce je pásmo písní, veselých povídek a improvizovaných zábavných komentářů Václava Koubka, doprovázené nápaditými výtvarnými performancemi Petra Nikla. Druhý díl tohoto projektu má název "Nože nutí melouny se smát". Český malíř, hudebník, fotograf a divadelník Petr Nikl, který se narodil 8. listopadu 1960 ve Zlíně, byl členem zaniklé umělecké skupiny Tvrdohlaví. Pro jeho obrazy je typická decentní barevnost. Vystavoval masky, které se podobaly podivným zvířatům – sám v nich pak vystupoval. V roce 1995 mu byla udělena Cena Jindřicha Chalupeckého.
Vysílání: 04.11., 23.55 hod., ČT art

Dunaj vědomí
Dokumentární river-movie zachycující příběh legendární kapely Dunaj. Režie D. Butula (Premiéra). Muzikant, šaman a zakladatel legendární hudební skupiny DUNAJ, Vladimír Václavek, je svým snem povolán na šamanskou cestu. Vydává se na pouť za zmizelou kapelou, přestože její obnovení léta odmítal. Původní sestava – Josef Ostřanský, Pavel Koudelka, Pavel Fajt, textař Karel David a Vladimír Václavek – se tak znovu setkává na lodi plující po stejnojmenné řece. Míří na festival v rumunském Banátu, aby se 20 let po smrti ikonického frontmana Jiřího Kolšovského znovu setkali na jednom podiu. Síla řeky, hudby a setkání s další ikonou DUNAJE, zpěvačkou Ivou Bittovou, vyvolá znovuzrození kapely. Konečně můžou vyprovodit Kolšovského na druhý břeh a začít psát nový příběh.
Vysílání: 05.11., 22.20 hod., ČT art

Linka (6/10)
Vladimír Merta jako host uznávaného jazzového kytaristy Rudyho Linky. Již čtvrtá série úspěšné hudební talk show opět přináší přátelský rozhovor nejen o muzice a společný jam na závěr. Režie R. Linka (Premiéra). Již čtvrtá série úspěšné hudební talk show Linka opět přináší desítku českých i zahraničních hostů, kteří s moderátorem a uznávaným jazzovým kytaristou Rudym Linkou vedou přirozený a přátelský rozhovor nejen o muzice. Dovídáme se jejich názory a informace z uměleckého života z netradičně blízké perspektivy. V nové sérii tentokrát vystoupí pestrá řada významných hudebních osobností, jako jsou například Václav Neckář, Vladimír ''Guma'' Kulhánek, Lenka Filipová, Vojtěch Dyk, Dan Bárta, Debbi Kahl, Vladimír Merta, Ivan Mládek a další. Chybět nebude ani oblíbená anketa Pivo nebo víno, kde všichni hosté odpovídají Rudymu na vybrané otázky. Na závěr si spolu oba hudebníci zahrají nějakou skladbu, při níž často spontánně improvizují. Sám Rudy Linka ke svému pořadu výstižně dodává: „O co se já v našem pořadu snažil, je ukázat bezprostřednost, přirozenost a radost, kterou hudba nejen rozdává, ale i vyžaduje, a že mezi žánry hudby není tak velký rozdíl, jak si mnozí myslí. Hudba je způsob komunikace, která je daleko přímější než komunikace slovní. Přesně jako linka.“
Vysílání: 06.11., 20.20 hod., ČT art
Opakování: 08.11., ČT art., 11.11., ČT art

U2 – Live in London
Unikátní session ikonické rockové kapely v legendárním studiu Abbey Road. Irská kapela U2 patří od osmdesátých let k ikonám světového rocku a popu. Exkluzivní záznam BBC byl pořízen v legendárních studiích Abbey Road v Londýně. Legendární čtveřici na podiu doprovodil smyčcový orchestr, rozhovor v zákulisí, který se mimo jiné týkal posledního alba kapely Songs of Experience, vedla herečka a producentka Cat Deeley.
Vysílání: 06.11., 20.45 hod., ČT art
Opakování: 07.11., ČT art

Punk: Americká jízda (3/4)
Nové kapely v USA reagují na drsnou atmosféru šířící se zemí v sedmdesátých letech a už tak nespoutaný hudební žánr se stává ještě tvrdší. Americký cyklus (Premiéra). Sedmdesátá léta se na předměstích amerických měst nesla v pocitu vzteku a odcizení. Vzniklo tak ideální prostředí pro punkové kapely. Skupiny jako The Germs, Bad Brains, Black Flag nebo DOA ve své tvorbě ještě přidaly na razanci a posunuly ji až do extrémních poloh. Přichází nová odnož punku pojmenovaná hardcore a šíří se do celé země. Nedostatek peněz, násilí, policejní obtěžování tak formovaly novou generaci příznivců punku. Na své začátky a zkušenosti z tehdejších let vzpomínají Joan Jett, Henry Rollins, Flea z Red Hot Chilli Peppers, Daryl Jenifer z Bad Brains, Harley Flanagan z Cro Mags nebo Jello Biafra z Dead Kennedys.
Vysílání: 06.11., 21.50 hod., ČT art
Opakování: 11.11., ČT art

PopStory II (5/6)
Muzika a politika. Historie, zákony, paradoxy i nečekané souvislosti československé popmusic. Režie J. Skalický (Premiéra). PopStory II navazuje na první řadu stejnojmenného dokumentárního cyklu. V šesti dílech dále odkrývá historii a zákulisí české a dříve československé pop music od padesátých let dvacátého století do první dekády století současného. V nových dílech nahlížejí lidé z branže na popmusic například jako na obchodní artikl, ideologický nástroj, ale i jako na nositele módních trendů či grafického designu. Tématem dílu s podtitulem Muzika a politika je palčivý střet hudby s politickou realitou své doby. O tom, že popmusic se stávala tu nástrojem ideologie a propagandy, jindy se jí zase nevyhnula režimní represe, existuje dodnes dostatek svědectví a především důkazů na gramofonových deskách. Cyklus, na kterém se autorsky podíleli renomovaní hudební publicisté Aleš Opekar a Radek Diestler, přináší kromě řady autentických výpovědí plejády autorů, interpretů a dalších postav showbyznysu i množství raritních ukázek z televizního archivu.
Vysílání: 08.11., 20.20 hod., ČT art
Opakování: 13.11., ČT art

Doupě Mekyho Žbirky (9/9)
Katka Knechtová a Míla Fürstová jako hosté druhé série hudební talk show Mekyho Žbirky. Režie P. Jandourek (Premiéra). Druhá série hudební talk show Doupě Mekyho Žbirky z ojedinělého klubového prostředí. V devíti epizodách Meky Žbirka opět přivítá hosty, se kterými ho pojí nějaká hudební spolupráce. Meky se i tentokrát představí jako legendární zpěvák a osvědčený moderátor a společně se svými hosty zavzpomíná na hudební setkání a proberou novinky z hudební scény. To vše v novém prodlouženém čase. V pořadu se objeví velice pestrá řada muzikantů. Například Michal Hrůza, Benny Cristo, Václav a Jan Neckářovi, Michal Dvořák, David Koller, Michal Pavlíček, Adam Mišík, Katka Knechtová nebo Mňága a Žďorp. V roli speciálního hudebního hosta usedne za bicí Mekyho syn David Žbirka. Pozvání do Mekyho Doupěte přijali také Jan Hřebejk, Libor Bouček, Vilém Veverka, Míla Fürstová, Hana Petřinová, Libor Pešek a Šimon Šafránek, kteří společně s muzikanty připraví divákům unikátní zážitek.
Vysílání: 08.11., 21.15 hod., ČT art
Opakování: 10.11., ČT art

Country Music: Vždy zůstaň svůj (9/9)
Konec století přináší návrat muzikantů ke kořenům country hudby i koncerty na obrovských stadionech. Americký hudební dokument (Premiéra). Před koncem dvacátého století měla country hudba své jisté místo u posluchačů po celém světě. Moderní zvuk pomáhal zpěvákům pronikat i do žebříčků populární hudby. Garth Brooks sice začínal vystupovat v hudební restauraci Bluebird Café, ale s postupem času se propracoval až na stadiony pro desetitisíce fanoušků. Další interpreti, jako třeba Reba McEntire nebo rodinné duo the Judds, zvolili spíše návrat ke klasickému zvuku. Úspěch u fanoušků country hudby zaručovalo i jméno Cash. Zatímco Johnny musel po vyhození od nahrávací společnosti o svou slávu znovu zabojovat, jeho dcera Rosanne si vybudovala vlastní kariéru i bez jeho pomoci.
Vysílání: 08.11., 22.00 hod., ČT art
Opakování: 10.11., ČT art., 13.11., ČT art

ČT Live – Fešáci a Nedvědi v Lucerně
Koncert, na němž v Praze po letech opět společně vystoupili bratři Jan a František Nedvědovi (2008). Spoluúčinkuje skupina Fešáci. Kamera J. Hušek. Režie P. Burian. V roce 2007 oslavila skupina Fešáci 40 let své úspěšné existence. Za tu dobu se stala legendou naší country scény. Během této doby získala široké publikum nejen díky svým slavným písním, ale i specifickým humorem. Ve skupině také působilo mnoho známých osobností, např. Michal Tučný, Josef Alois Náhlovský a Petr Novotný. K tomuto jubileu se zrodilo velké turné po celé republice a v rámci něho ovšem nebyli Fešáci samotnými oslavenci. Svá významná životní výročí si tehdy připomněli také Petr Novotný, František Nedvěd a jeho bratr Honza Nedvěd, kteří se opět sešli se svými kapelami na jednom jevišti. Není bez zajímavosti, že Fešáci byli v roce 1996 pozváni právě bratry Nedvědy na strahovský megakoncert, který tehdy navštívilo rekordních 75 000 diváků, a tak logicky zase oni pozvali Nedvědy na své jubilejní turné. Toto ovšem nebyli jediní zajímaví hosté. Na pódiu se vystřídali prakticky všichni, kteří kdy skupinou prošli. Koncert se konal 19. prosince 2007 ve Velkém sále pražského Paláce Lucerna.
Vysílání: 08.11., 22.55 hod., ČT art

29.10.2020 14:10:37 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 30 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hudební rozhledy

Články v rubrice - Z éteru

Portrét legendárního folkového tria

Peter, Paul & Mary: 50 let

Peter, Paul & Mary: 50 let
Peter, Paul and Mary bylo americké folkové trio, které významně ovlivnilo hudebn ...celý článek


Hudební tipy 30. týden

Gilbert Bécaud

Trampové trampům v Lucerně
Setkání trampů v pražské Lucerně (1989). Kamera J. Lebeda. Režie P. Soukup. Praž ...celý článek


Životy psané hudbou - Blues Brothers

Blues Brothers

Blues Brothers
Dan Aykroyd a John Belushi jdou tvrdohlavě za svým cílem. V patách mají policii, rozlícené n ...celý článek


Tři velké koncerty

Karel Gott a Eva Pilarová (Už dávno nejsem dítě)

Už dávno nejsem dítě
Galakoncert z Hudebního divadla v Karlíně k životnímu jubileu Evy Pilarové (1999). Hos ...celý článek


Velkolepý koncert v pražské Lucerně

Karel Vágner (Hej mistře basů)

Hej mistře basů
Legendární kapelník, skladatel, textař a producent Karel Vágner oslavil před několika lety ...celý článek


Hudební tipy 31. týden

Tichá píseň Javorů

Život plný písniček – R. A. Dvorský
Hudební skladatel, dirigent, nakladatel a zakladatel české populá ...celý článek


Příběh zpěváka Ritchieho Valense

Lou Diamond Phillips (La Bamba)

La Bamba
Rokenrol nikdy nezemře. Životní příběh zpěváka Ritchieho Valense. Americký film (1987). Hrají: L. ...celý článek


Louis Armstrong v Praze

Louis Armstrong v Praze

Louis Armstrong v Praze
Unikátní dokumentární studie o slavném jazzovém trumpetistovi a zpěvákovi, jehož 12 ...celý článekČasopis 30 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Filmové tipy 30. týden

Ponorka

Ponorka
Slavné německé drama jedné z ponorek, které za druhé světové války bojovaly v Bitvě o Atlantik (198 celý článek

další články...