zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 18. týden

Petr Janda (Linka)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Folklorika: Majstr Martin Hrbáč
Portrét horňáckého hudce, pokračovatele legendárních lidových primášů (2019). Režie K. Špalek. Primáš, skvělý houslista a výtečný zpěvák, ale rovněž výborný kontrabasista; pokud je obecně pokládán za přímého pokračovatele osobitého horňáckého primáše Jožky Kubíka, je to ocenění i konstatování skutečnosti. Martin Hrbáč totiž patří k dnes už vzácné odrůdě lidových muzikantů-samouků, kteří se namísto odborného školení v hudebních přípravkách učili přímo od lidových muzikantů – odposlechem, trpělivým napodobováním, odpozorováváním takzvaných grifů – osobitých smyků, melodických ornamentů, modulárních postupů. Touto cestou se Martin Hrbáč nejprve Kubíkovi po boku, posléze v čele vlastní muziky vypracoval v jedinečnou, nezaměnitelnou osobnost, vedle níž a spolu s ním vyrůstá už několikátá generace muzikantů. Primášem Horňácké cimbálové muziky Martina Hrbáče je už téměř 50 let a snad i díky muzice oslavil své životní jubileum (80 let) ve skvělé kondici.
Vysílání: 08.5., 09.40 hod., ČT2
Opakování: 09.5., ČT2., 12.5., ČT2., 14.5., ČT2

Škoda lásky
O celosvětové cestě proslulé české písničky, která podle generála Eisenhowera pomohla Spojencům vyhrát 2. světovou válku (1995). Režie M. Sobota. Škoda lásky je ve světě zřejmě nejznámější česká píseň, která se stala velmi oblíbenou v mnoha zemích během 2. světové války. Složil ji v roce 1927 Jaromír Vejvoda jako instrumentální skladbu a hrál ji se svým orchestrem pod názvem "Modřanská polka". Do dnešní podoby ji upravil skladatel o dva roky později, kdy skladbu otextoval Václav Zeman a nazval Škoda lásky. Tehdy také vykročila na svou uměleckou pouť po koncertních pódiích i tanečních sálech v blízké i daleké cizině. Nezalekla se ani moře, když přeplula doslova všechny oceány. V roce 1938 ji německý harmonikář Will Glahé přetavil do německé verze pod názvem Rosamunde. Těsně před válkou zakoupil práva pro americký trh Shapiro Bernstein a píseň vydal pod jménem Beer Barrel Polka, upravili ji Lew Brown a Wladimir Timm včetně anglického textu a názvu. V této podobě sehrála v následujících letech roli důležité morální podpory spojeneckých armád (včetně československých letců na západní frontě), a tudíž svým dílem přispěla k vítězství nad Třetí říší, jež si v těchto dnech připomínáme. V pořadu sledujeme cestu populární písně v našich i zahraničních filmových a televizních ukázkách, v nejrůznějších provedeních našich i zahraničních kapel. Provázejí je vzpomínky těch, jejichž život poznamenala. Podělí se o ně stálý textař skladatele Jaromíra Vejvody, jeho syn Josef, hrdina letecké bitvy o Anglii generál Alois Šiška, zahraniční dopisovatel Karel Kyncl, Miroslav Horníček, divadelní a filmoví režiséři.
Vysílání: 06.5., 22.15 hod., ČT art

Soundtracky: písně psané z paměti (3/8)
Když New Orleans postihla bouře Katrina, město se ocitlo v oku hurikánu. Americký společensko-hudební dokument produkce CNN. New Orleans je město hudby. Mocně se na tom podíleli Francouzi, Kreolové, černoši, ale také Indiáni a plno dalších migrantů. Jeden z nejotřesnějších důsledků bouře Katrina spočíval v tom, že hurikán zasáhnul srdce tohoto jedinečného amerického města. A zahrozil, že hudbu umlčí. Lidi tu hudba provází od narození až do smrti. Žádné jiné místo nevyprodukovalo autentičtější americkou kulturu než New Orleans. Jazz je sám o sobě ohromný dar tomuto světu. Propojuje spontánnost, osobnostní nasazení a muzikalitu. Nemluvě o synkopách, blue notes, swingu, včetně rockových prvků. Americká historie bez města New Orleans byla by mnohem chudší.
Vysílání: 06.5., 23.55 hod., ČT art
Opakování: 08.5., ČT art

Linka
Petr Janda jako host uznávaného jazzového kytaristy Rudyho Linky (2019). Hudební talk show přináší přátelský rozhovor nejen o muzice a společný jam na závěr. Režie R. Linka. Úspěšná hudební talk show Linka přináší řadu českých i zahraničních hostů, kteří s moderátorem a uznávaným jazzovým kytaristou Rudym Linkou vedou přirozený a přátelský rozhovor nejen o muzice. Dovídáme se jejich názory a informace z uměleckého života z netradičně blízké perspektivy. Vystoupí pestrá řada významných hudebních osobností, jako jsou například Petr Janda, Michal Prokop, Jiří Suchý, Lenka Dusilová, Jiří Macháček, Michal Pavlíček, Terezie Kovalová, Jiří Stivín a další. Chybět nebude ani oblíbená anketa Pivo nebo víno, kde všichni hosté odpovídají Rudymu na vybrané otázky. Na závěr si spolu oba hudebníci zahrají nějakou skladbu, při níž často spontánně improvizují. Sám Rudy Linka ke svému pořadu výstižně dodává: „O co se já v našem pořadu snažil, je ukázat bezprostřednost, přirozenost a radost, kterou hudba nejen rozdává, ale i vyžaduje, a že mezi žánry hudby není tak velký rozdíl, jak si mnozí myslí. Hudba je způsob komunikace, která je daleko přímější než komunikace slovní. Přesně jako linka.“
Vysílání: 07.5., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 11.5., ČT art

Cotatcha Orchestra
Studiový záznam koncertu Big bandu Cotatcha Orchestra s hostem L. Dusilovou v rámci JazzFestBrno. Režie P. Vejslík (Premiéra). Big band Cotatcha Orchestra založil trumpetista Jiří Kotača s vizí hrát neotřelou a originální bigbandovou hudbu – a kapela se měnila a rostla s každým novým realizovaným repertoárem. Šestnáctičlenný Cotatcha Orchestra se na scéně pohybuje od roku 2014. Od skladeb legendárních světových tvůrců, přes současnou českou tvorbu pro big band až po spolupráce se skvělými zahraničními hosty jako je Ilja Reijngoud, Mar Vilaseca či Geraldyne Schnyder. Postupem času však v pozadí jakoby mimoděk zrál vlastní autorský repertoár. Ten vznikl přímo v jádru big bandu a je šitý na míru celé kapele a jejím sólistům. Výsledkem je Bigbandová elektronika, kterou orchestr vydal na svém debutovém albu v listopadu 2020.
Vysílání: 09.5., 22.05 hod., ČT art
Opakování: 14.5., ČT art

Kalamity Jane
Skupina Taxmeni vzpomíná na písničky amerických a anglických vojáků z druhé světové války (1995). Režie V. Fatka. Písničkám západních spojeneckých armád, jejichž vojáci patřili k těm, kteří přinesli Evropě těžce zkoušené druhou světovou válkou mír, se už několik let programově věnuje kapela soustředěná kolem vášnivého sběratele všech "spojeneckých" reálií Jaroslava Čvančary. Jde o pražskou skupinu Taxmeni, která svou "válečnou tvorbou" naplnila několik CD pojmenovaných podle jedné z nejznámějších amerických vojenských písniček Kalamity Jane.
Vysílání: 09.5., 23.05 hod., ČT art

26.4.2021 10:04:48 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Hudební tipy 18. týden

Janet Jackson

Ikony Kamila Střihavky
Český rockový bubeník Miloš Meier hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české ...celý článek


Hudební tipy 19. týden

Bulat Okudžava

Alicia Keys: Live in LA
Komorní a zároveň emocemi prodchnuté vystoupení jedné z nejosobitějších a nejorigin ...celý článek


Ivan Hlas – 70

Ivan Hlas – Pramínek času

Ivan Hlas – Pramínek času
Muž mnoha profesí a jedna z legend české hudební scény Ivan Hlas se u příle ...celý článek


Peter Nagy 65

Peter Nagy

Peter Nagy 65
65. narozeniny a 40 let na scéně oslaví oblíbený zpěvák, interpret hitů jako například Kristí ...celý článek


ABBA: úspěch navzdory

ABBA

ABBA: úspěch navzdory
Britský dokument mapuje vývoj švédské skupiny ABBA. Když v roce 1974 zvítězila v sout ...celý článek


Eurovision Song Contest 2024

Aiko

Eurovision Song Contest 2024
Přímý přenos prvního semifinále ze švédského Malmö, kde se letos koná 68. ročn ...celý článek



Časopis 18 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od celý článek

další články...