zvláštní poděkování
Quantcom.cz

13. komnata Vladimíra Mišíka

13. komnata Vladimíra Mišíka

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

13. komnata Vladimíra Mišíka
Legendární muzikant, jehož písně na texty Josefa Kainara a dalších českých básníků zlidověly, se na nějakou dobu ocitl kvůli nemoci na vozíčku (2009). Připravili: Š. Kubelková, P. Blažek a A. Derzsiová. Maminka Vladimíra Mišíka pocházela ze Slovenska. Za války pracovala jako zdravotní sestra pod Červeným křížem. Dlouho synovi nechtěla nic povědět o jeho otci a on bral tento stav jako daný, že u nich zkrátka žádný táta není. Teprve po letech mu řekla, že otec byl americký důstojník, do kterého se v Německu zamilovala. Vladimír žil sám s maminkou a velmi mu chyběl mužský vzor a chlapský element.

Vladimír Mišík se vyučil truhlářem, ale od mládí se věnoval muzice. Založil slavnou kapelu šedesátých let Matadors, prošel dalšími známými kapelami, založil s Radimem Hladíkem Blue Effect, později vstoupil do kapely Flamengo, s níž natočil legendární album Kuře v hodinkách na texty Josefa Kainara. V první polovině 70. let stvořil kapelu ETC, se kterou koncertuje dodnes. Má na svém kontě dvanáct řadových alb a mnoho singlů a dalších nahrávek. Mnohé jeho písně, často na texty známých českých básníků Václava Hraběte, Josefa Kainara, Jiřího Dědečka a dalších, téměř zlidověly.
Mišík nebyl disident, jenom hrál věci, které ho bavily: blues, beatníci, básně Václava Hraběte nebo Josefa Kainara, ale vnímá to dnes tak, že byl pro režim takový „nezmačkatelný“, tak po něm šli a následoval zákaz. Poté dostal v Redutě otevřeně nabídku ke spolupráci s StB, kterou přirozeně odmítl. V době jeho zákazu se objevovaly například nápisy na Elektrických podnicích ve znění: „Nechte zpívat Mišíka!“. Vladimír to vnímá tak, že z něj vlastně udělali tak trochu mučedníka, přestože pouze – jak říká – se vyjadřoval o svých postojích svou hudbou a texty.
Jako muzikant žil bohémským životem, který nesvědčil jeho zdravotnímu stavu. V době natáčení trpěl Charcotovou osteoartropatií, která mu velmi omezila pohyb. Odvápňují se při tom dolní končetiny. Byl půl roku na vozíčku, později chodil obtížně o berlích, bral pravidelně léky, musel velmi upravit životosprávu. To vše mu komplikuje ještě silné astma, na které bral léta velké množství kortikoidů.
Vladimír Mišík pořád koncertuje s Etc, i když sám přiznává, že ho to v souvislosti s jeho zdravotním stavem značně zmáhá. Po koncertě několik dní odpočívá. Dochází pravidelně na kontroly do Motolské nemocnice, aby se pokusil co nejvíce omezit následky své choroby a také, aby měl pod kontrolou svoje astma. Zhubnul, změnil svůj životní styl, přestal pít, až na ty svoje zmíněné happy days. Říká, že hudba je pořád to, co ho neuvěřitelně nabíjí a dokud to půjde, tak zkrátka na ta hudební pódia poleze...
Průvodkyní jeho životním příběhem je moderátorka Šárka Kubelková. Pořad byl natočen v roce 2009.
Vysílání: 21.6., 13.50 hod., ČT1

14.6.2021 15:06:41 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Karel Kryl – 80 let

Karel Kryl

Občan Karel Kryl
Mýtus a legenda, která neunesla podivnou svobodu a blbou náladu. Dokumentem si připomínáme ...celý článek


Hudební tipy 15. týden

Karel

Karel
Jediný, neopakovatelný, milovaný. Karel Gott pohledem dokumentaristky Olgy Malířové Špátové. Celoveče ...celý článek


Mezinárodní den Romů

Ida Kelarová

Paĺikerav – Děkuji
Hudební oslava dnešního Mezinárodního dne Romů z pražského Rudolfina. Letošní konc ...celý článek



Časopis 16 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Filmové tipy 15. týden

Collin Farrell (Oklamaný)

U mě dobrý
Kdo dokáže převézt bandu podivných skořápkářů? Jedině banda ještě podivnějších přátel! Česká kom celý článek

další články...