zvláštní poděkování
Volný.cz

4 x Jiří Suchý

Jiří Suchý (Kdyby tisíc klarinetů)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Kdyby tisíc klarinetů
Mají hudební nástroje a nebojí se je použít! Legendární muzikál s písničkami Jiřího Šlitra a Jiřího Suchého, který v těchto dnech slaví své významné životní jubileum (1964). Hrají: J. Brejchová, W. Matuška, K. Gott, H. Hegerová, E. Pilarová, J. Suchý, J. Šlitr, P. Filipovská, J. Jelínek, V. Brodský, J. Malknechtová, M. Růžek, D. Vostřel, J. Menzel a další. Scénář J. Suchý a J. Roháč. Režie J. Roháč a V. Svitáček. Vojín Schulze (J. Menzel), smolař a klarinetista v jedné osobě, jednoho dne dezertuje před vojenským drilem. Na chvíli najde azyl ve škole nedalekého lázeňského města Alkalis. Tam právě přijede štáb nezávislé televizní společnosti Televis, vedený režisérkou Terezou (J. Brejchová). Ta má natočit reportáž o odhalení sochy J. S. Bacha. Mrtvý velikán však toho dne způsobí neobvyklý zázrak: zachrání klarinetistu Schulzeho před zastřelením, a to tak, že promění zbraně všech zdejších vojáků v hudební nástroje. Tereza tak místo původní nezáživné reportáže odvysílá senzační zprávy o zázraku. A protože vysílání má mimořádný divácký úspěch, dostane dívka za úkol uspořádat do druhého dne velkolepou televizní revui. Pomohou jí k tomu populární pěvecké hvězdy (K. Gott, H. Hegerová), členové televizního baletu, ale také někteří vojáci, kteří našli v hudbě zalíbení (W. Matuška, J. Šlitr, J. Suchý...). Nepřátelé z ministerstva války však nezahálejí. Kují různé diverzní plány a mimo jiné vysílají do kasáren elitní přepadový oddíl, ovládající balet...Slavný český muzikál z roku 1964 vznikl podle stejnojmenného divadelního "leporela" Jiřího Suchého, které mělo premiéru v prosinci 1958 v Divadle Na zábradlí.
Vysílání: 02.10., 14.45 hod., ČT1
Opakování: 03.10., ČT3

Recitál Jiří Suchý – Jiří Šlitr
Nejznámější písničky divadla Semafor v autorském podání J. Šlitra a J. Suchého, jehož 90. narozeniny si v těchto dnech připomínáme (1965). Dále účinkují: V. Kahovcová, J. Bažant, S. Zeman, L. Štaidl, K. Turnovský a další. Scénář J. Suchý a J. Roháč. Kamera S. Milota. Režie J. Roháč. Slovo recitál vymyslel údajně klavírní virtuos Ferenc Liszt pro sólové vystoupení. Textař Jiří Suchý, jehož 90. narozeniny si připomeneme 1. října 2021, v úvodu zdůrazňuje, že ačkoliv je tento pořad věnován dvěma umělcům, vystupovat bude většinou jenom jeden z nich, tedy on sám. Účinkuje totiž v písních, které zhudebnil jeho kolega Jiří Šlitr (1924–1969). Diváci si tak mohou znovu připomenout, jak obrovským hudebním talentem disponoval tento český skladatel, instrumentalista (vynikající klavírista), zpěvák, herec a výtvarník, jehož život se uzavřel předčasně v pouhých 45 letech. V roce 1957 jej Miroslav Horníček seznámil s Jiřím Suchým, s nímž pak vytvořil tvůrčí a hereckou dvojici, která svými písničkami a hrami významně ovlivnila hudbu a divadlo šedesátých let 20. století a zahájila éru divadel malých forem.
Vysílání: 28.9., 22.00 hod., ČT art

Hudební návštěva v muzeu: Emil Viklický Trio hraje Suchého & Šlitra
Unikátní jazzové úpravy evergreenů úspěšné autorské dvojice. Hostem pořadu je Jiří Suchý, který dnes slaví 90. narozeniny. Režie P. Ulrich (Premiéra). V souvislosti s vládními opatřeními a nepředvídatelným dalším vývojem v oblasti pořádání kulturních akcí se v České televizi osvědčil formát komorních koncertů na vizuálně i obsahově zajímavých místech bez přítomnosti publika. Jedním z takových míst je i soukromé hudební muzeum na pražském Veleslavíně provozované Hudebním ústavem Petra Chmely. Prostor je jako stvořený pro koncert tří až pěti hudebníků. Pro první pořad nás zaujal projekt tria vedeného slavným českým pianistou a skladatelem Emilem Viklickým "Emil Viklický Trio hraje Suchého & Šlitra", který vyšel i na stejnojmenném CD. Příhodnou souvislostí je i skutečnost, že Jiří Suchý slaví 90. narozeniny a bude i vzácným hostem v tomto pořadu.
Vysílání: 01.10., 21.55 hod., ČT art

Televizní písničky a songy Jiřího Suchého 1/2
Nejkrásnější melodie legendárního textaře, básníka a divadelníka, který v těchto dnech slaví své 90. narozeniny (2004). Český divadelník, hudebník, textař, básník, skladatel, spisovatel, filmař, grafik, výtvarník, divadelní režisér a sběratel Jiří Suchý, který se narodil 1. října 1931v Plzni, je spoluzakladatelem Divadla Na zábradlí a Semaforu. Spolupracoval s Miroslavem Horníčkem, Ivanem Vyskočilem, později vytvořil autorskou dvojici s Jiřím Šlitrem. Po Šlitrově smrti se jeho hlavním divadelním partnerem stala Jitka Molavcová. Bratrem J. Suchého je spisovatel, moderátor a novinář Ondřej Suchý. V pořadu z cyklu „Kam zmizel ten starý song“ uslyšíte mj. písně Včera neděle byla, Pramínek vlasů, Marnivá sestřenice, Život je pes a Ach, ta láska nebeská.
Vysílání: 03.10., 23.05 hod., ČT art

20.9.2021 10:09:05 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 42 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Pretty Woman (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Motörhead: Clean Your Clock

Motörhead: Clean Your Clock

Motörhead: Clean Your Clock
Jeden z posledních koncertů legendární britské kapely. Nadupaná show britské le ...celý článek


Hudební tipy 42. týden

Úžasné zpěvačky

Bigbít (7/42)
Unikátní dokumentární cyklus o historii české a slovenské rockové hudby se vrací na obrazovky ...celý článek


Eric Clapton: život ve dvanácti taktech

Eric Clapton: život ve dvanácti taktech

Eric Clapton: život ve dvanácti taktech
Životní příběh, úspěchy a pády světoznámého kytaristy. Britský doku ...celý článek


Hana Hegerová – 90 let

Hana Hegerová

Hana Hegerová očima Fera Feniče
Portrét zpěvačky, herečky a nekorunované královny českého šansonu, jejíž ne ...celý článek


Chuck Berry a Elton John

Elton John: bez cenzury

Chuck Berry
Uceleně a poutavě vyprávěný životní příběh skladatele, kytaristy a zpěváka, který svou tvorbou ...celý článek


13. komnata Jiřího Vondráčka

Jiří Vondráček (Foto: Jan Sklenář)

13. komnata Jiřího Vondráčka
Hudební skladatel, autor populárních hitů, bratr zpěvačky Heleny Vondráčkové a ...celý článek


Hudební tipy 43. týden

Matadors (Bigbít)

Bigbít (8/42)
Unikátní dokumentární cyklus o historii české a slovenské rockové hudby se vrací na obrazovky ...celý článek


Slavná alba - Judas Priest

Přebal alba Judas Priest – British Steel

Slavná alba: Judas Priest – British Steel
Příběh znamenité desky, která započala éru britského metalu ...celý článek


Slavná alba - The Grateful Dead

Přebal alba

Slavná alba: The Grateful Dead – Anthem To Beauty
Hudební cesta slavné kapely mezi dvěma legendárními ...celý článekČasopis 42 - sekce

DIVADLO

Příběhy slavných - Eduard Kohout

Eduard Kohout

Poslední romantik
Legenda českého divadla i filmu Eduard Kohout. Vždy elegantní "herecký kníže z Kampy", čl celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Hybatelé rezonance budou v listopadu patřit jazzu

Kryštof Marek

Cyklus Hybatelé rezonance nabízí 1. listopadu 202 v Anežském klášteře mimořádný sólový koncert jazzového piani celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Zapomenuté světlo oceněné třemi Českými lvy

Veronika Žilková (Zapomenuté světlo)

Zapomenuté světlo
Bolek Polívka v hlavní roli vesnického faráře ve filmovém příběhu oceněném třemi Českými celý článek

další články...