zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 1. týden

Hana a Petr Ulrychovi

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Televizní písničky a songy Zdeňka Borovce
Nejslavnější písně z pořadu Kam zmizel ten starý song známého českého textaře, i autora hitu, po němž byl tento cyklus pojmenován, a jehož nedožité devadesáté narozeniny si právě v těchto dnech připomínáme (2004). Zdeněk Borovec (1932–2001) byl český textař, překladatel a příležitostný filmový herec. Vystudoval katedru dramaturgie a scenáristiky na FAMU, kde byl jeho spolužákem Miloš Forman. Často spolupracoval se skladatelem Karlem Svobodou. Už jako dítě účinkoval v několika českých filmech. Svoji profesionální kariéru zahájil jako dramaturg, působil i jako zpěvák, příležitostný herec a moderátor. Teprve tři roky po ukončení svých studií se v roce 1959 začal systematicky věnovat profesionálnímu psaní písňových textů. Psal pro přední české interprety: Waldemara Matušku, Karla Gotta, Helenu Vondráčkovou, Yvettu Simonovou a další. Celkově se básnicky podílel na vzniku více než 2 500 písní. Texty tvořil převážně až na hotovou hudbu. Především na sklonku svého života se věnoval muzikálové, filmové i divadelní tvorbě. Z jeho poetického odkazu mj. uslyšíte Kam zmizel ten starý song, Malý přítel z města N, To se nikdo nedoví (hudba Zdeněk Marat), Mám malý stan (hudba Bedřich Nikodém), Jezdím bez nehod, Děti z Pirea, My dva a čas, Žít (hudba Karel Svoboda).
Vysílání: 04.1., 23.00 hod., ČT art

Bigbít (15/42)
Unikátní dokumentární cyklus o historii české a slovenské rockové hudby se vrací na obrazovky. Beatové festivaly 1967 a 1968. Hippies, sex, drogy a rock´n´roll. Beach Boys v ČSSR a spousta českých kapel (1998). Režie Z. Suchý. V letech 1967–1968 se konaly v pražské Lucerně první dva československé beatové festivaly. Byly příležitostí k setkání a srovnávání kapel. Největším překvapením byl ale zahraniční host, skupina The Nice. Na začátku normalizace ještě u nás mohla vystupovat i americká skupina Beach Boys, o její návštěvě vypráví P. Sís. Na konci 60. let k nám z USA pronikalo hnutí dětí květin neboli hippies, které bylo pro hudebníky inspirací především ve vzhledu. A co oblíbené spojení sex, drogy a rokenrol? V našich podmínkách se určitě nejednalo o nějaké zneužívání drog, které naštěstí nebyly k sehnání. O tom i o ostatním vyprávějí pamětníci – P. Bobek, T. Black, E. Šedivý, M. Rottrová, V. Mišík, K. Gott a mnoho jiných.
Vysílání: 05.1., 22.05 hod., ČT art

Kde jsi, Joao Gilberto? (1/2)
Ikona brazilského fenoménu bossa nova. Německý dokument. Legendární brazilský písničkář Joao Gilberto (10. 6. 1931 – 6. 7. 2019). Joao změnil světovou hudbu jednou provždy. Byl hlavním hlasem brazilské hudby, ve světě nejznámější. „Je to nenahraditelná ztráta,” zareagovala na zprávu o úmrtí brazilská zpěvačka Gal Costa. „Byl to první zpěvák, přinejmenším v Brazílii, který prokázal, že nepotřebujete mít silný hlas. Šeptal a doprovázel se na magickou kytaru,” dodala. Zpěvačka Daniela Mercury nazvala Gilberta „géniem, který provedl revoluci v brazilském popu: naučil nás, jak zpívat nejkrásnějším způsobem na světě.” Gilberto byl třikrát ženat a přežily jej tři děti, syn Joao Marcelo a dcery Luiza a Bebel, která je také zpěvačkou. Na koncertu naposledy vystoupil v roce 2008. V posledních letech neopouštěl svůj byt, který se také stal předmětem hořkého rodinného sporu mezi jeho potomky a poslední partnerkou, Miúchou.
Vysílání: 05.1., 00.25 hod., ČT art

Legendy folku a country 1/13
Country a trampská píseň 1965–1975. Rozhovory, unikátní archivní ukázky i ze soukromých sbírek, nejznámější písničky a vzpomínání známých osobností (2000). Připravil J. Vondrák. Dokumentární cyklus České televize představuje vývoj a nejvýznamnější osobnosti československé folkové a country hudby šedesátých a sedmdesátých let minulého století. Pořad je sestaven z unikátních archivních materiálů, výpovědí pamětníků, hudebníků a odborníků v oblasti country a folkové hudby. V prvním dílu uslyšíte mj. písně Houpy hou textaře Karla Růžičky a skladatele Bedřicha Nikodéma, Ohé, šakal tudy někde pobíhá, Růže z Texasu (přebásněný traditional Ivo Fischerem), Osado, osado, Řeka hučí a řadu dalších známých melodií, které si rádi zazpíváme u táboráku. Vzpomínají Jaroslav Čvančara, Ivan Mládek, Jan Vyčítal, Miroslav Černý, Jiří Brabec, Michal Jupp Konečný, Tony Linhart a další známé osobnosti i pamětníci. Vznik trampingu za první republiky, inspirace americkou literaturou, filmem, hudbou. Čeští skladatelé Ingriš, Mottl, písně u táboráků, Červánek, Settleři. Vývoj po 2. sv. válce, Kapitán Kid, Wabbi Ryvola, vznik české trampské písně. 60. léta a nové kapely Scarabeus, Hoboes, K.T.O., Rangers, Greenhorns, Mustangové, vznik Porty. Vývoj po invazi 1968, Country beat J. Brabce, Wabi Daněk, Pacifik, Toronto-Brontosauři, Poutníci, Taxmeni... A Nashwill Tennessee.
Vysílání: 09.1., 22.35 hod., ČT art

27.12.2021 10:12:09 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Hudební tipy 18. týden

Janet Jackson

Ikony Kamila Střihavky
Český rockový bubeník Miloš Meier hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české ...celý článek


Peter Nagy 65

Peter Nagy

Peter Nagy 65
65. narozeniny a 40 let na scéně oslaví oblíbený zpěvák, interpret hitů jako například Kristí ...celý článek



Časopis 17 - sekce

DIVADLO

Ježíš je na Tinderu poprvé v Česku

Ježíš je na Tinderu

Městská divadla pražská uvedou v Komedii konceptuální dílo, které zvědavě zkoumá naši paralelní přítomnost ve celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného celý článek

další články...