zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 2. týden

Houpací koně: Soulkostel 8 11 2019

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Brian Johnson: Rock na cestě II (1/6)
Známý zpěvák kapely AC/DC osobitým způsobem zpovídá své kolegy z hudební branže. Společná témata rozhodně najde i s country zpěvačkou Dolly Partonovou. Britský dokumentární cyklus. Zpěvák Brian Johnson vyrazil do Nashvillu, aby vyzpovídal královnu country music. Jeho setkání s Dolly Partonovou přímo v jejím sídle jasně odkrylo fakt, že si muzikanti, bez ohledu na hudební žánry, vždy mají co říct. Držitelka osmi cen Grammy se v rozhovoru vyznala k lásce ke svým rodinným kořenům a hodnotám, které ji dovedly až na vrchol vrtkavé hudební branže. A na něm své místo drží už více než půl století. Navíc Brian Johnson, který s kapelou projel takřka celý svět, ocenil, jak si Dolly Partonová připravuje zázemí během svých koncertních zájezdů.
Vysílání: 11.1., 23.20 hod., ČT art
Opakování: 12.1., ČT art

Brian Johnson: Rock na cestě II (2/6)
Frontman skupiny AC/DC Brian Johnson vyzpovídá zpěváka Billyho Joela v jeho obchodě s motocykly. A řeč rozhodně nebude jen o motorkách. Britský dokumentární cyklus. Cesty za hudebními legendami zavedly zpěváka Briana Johnsona až do Oyster Bay poblíž New Yorku. Tam má totiž svou dílnu na úpravu motorek jedna z legend světové populární hudby – Billy Joel. Zpěvák a klavírista, který má na svém kontě řadu hitů a ocenění. Písně jako Piano Man, Uptown Girl, We Didn't Start the Fire nebo River of Dreams hovoří opravdu za vše. Mimo motorek bude řeč i o zajímavých rodinných peripetiích, i o tom, jaké to je zastavit skvělou sólovou kariéru a stát se členem show jiné velké hvězdy. Navíc Billy Joel prozradí, jak si dokáže skvěle užívat rockový důchod.
Vysílání: 11.1., 00.05 hod., ČT art
Opakování: 12.1., ČT art

Bigbít (16/42)
Unikátní dokumentární cyklus o historii české a slovenské rockové hudby se vrací na obrazovky. Blue Effect, Primitives Group, Plastic People of the Universe. Underground. M. Jirous, M. Hlavsa, M. Knížák a další (1998). Režie Z. Suchý. Radim Hladík a Vladimír Mišík vyprávějí o vzniku i názvu kapely Blue Effect, o výměně zpěváka a příchodu Leška Semelky. Primitives Group hráli tzv. psychedelic sound – převzaté skladby Doors nebo Zappových Mothers Of Invention, ale poprvé se v jejich podání objevila i velkolepá pódiová show, "ohníčky", masky, nezvyklé rekvizity a koncerty – hapenningy. Plastic People of the Universe – Mejla Hlavsa, Magor Jirous a ostatní brali nejprve inspiraci (Velvet) undergroundem, pak vznikala původní tvorba. Manažer P. Kratochvíl, přehrávky a agentura PKS, dřevorubci v Humpolci a taneční čaje. Aktuál a Milan Knížák. Hovoří členové kapel, Magor Jirous i dochované archivy.
Vysílání: 12.1., 22.05 hod., ČT art

Houpací koně: Soulkostel 8 11 2019
Komorní akustický koncert kultovní ústecké kapely, který se odehrál v magickém prostoru odsvěceného kostela v broumovských lesích (Premiéra). V broumovských lesích nedaleko polských hranic v odsvěceném kostele Panny Marie Pomocné vznikla speciální akustická nahrávka kultovní kapely z Ústí nad Labem. Členové kapely Houpací koně si pro koncert v bývalém svatostánku, nyní známém jako Soulkostel, vybrali písně z alb Hotel Palace, Everest, Kde jste mý přátelé dneska v noci? nebo Desolation Peak.
Vysílání: 12.1., 23.05 hod., ČT art

Kde jsi, Joao Gilberto? (2/2)
Pátrání po legendě bossa novy. Německý hudební dokument. Zpívající kytarista Joao Gilberto, rodák z brazilské Bahie, dožil se v roce 2019 osmaosmdesáti let. Počátkem padesátých let minulého století založil fenomén popové samby, kterou počátkem šedesátých let s kolegou Tomem Jobimem vybrousil na bossa novu, hudbu se sugestivním off-beatem, s rytmickými akcenty na liché doby. Se svým šeptaným vokálem byl velkým stylistou, kromě svých písní Bim Bom, Acapulco, Um Abraco no Bonfá nebo Undiú, objevně interpretoval skladby brazilských kolegů Toma Jobima, Djavana, Gilberto Gila, Viniciuese De Moraese a dalších.
Vysílání: 12.1., 00.30 hod., ČT art

Ikony Kamila Střihavky (2/10)
David Koller hostem v novém hudebním cyklu věnovaném osobnostem české scény, které se nesmazatelně zapsaly do historie. Režie M. Levek (Premiéra). Cyklus představí osobnosti všech žánrů, od popu, funky, rocku, rock and rollu až po blues či heavy metal. V každém díle rocker Kamil Střihavka představí jednu hudební osobnost, se kterou ho pojí přátelství a společné hudební zážitky. Současná doba, která změnila celý svět a zejména kulturní scénu, přinesla čas na bilancování a také otázky a co bude dál. Pořad Hudební ikony Kamila Střihavky nás v úvodní pasáži v sestřihu archivních materiálů seznámí s milníky hudební osobnosti a následně nabídne divákům pohled do zákulisí jejich života. Diváci dostanou možnost navštívit hudební ikony v jejich domácím prostředí, prohlédnout si pracovny, sbírky hudebních nástrojů nebo domácí studia, kde muzikanti tvoří a nahrávají. Díky přátelství s Kamilem Střihavkou dojde často k velice intimní zpovědi a dialogu, který může i skalní fanoušky překvapit. Samozřejmě nebude chybět ani kvalitní hudba a v pořadu vezmeme hudební fanoušky také na koncerty a festivaly, ukážeme zákulisí a atmosféru příprav a zvukových zkoušek před koncerty.
Vysílání: 14.1., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 15.1., ČT art

Slavná alba: Suede – Coming Up
Průkopníci britpopu představují svou celosvětově úspěšnou desku. Britský hudební dokument (Premiéra)
Britská skupina Suede prorazila už se svým prvním albem, které předznamenalo nástup britpopu na koncertní pódia. Jenže po druhé desce odešel z kapely kytarista Bernard Butler a mnozí partičku z Londýna odepsali. O dva roky později se kapela vynořila ze studia v obnovené sestavě a vydala triumfální, celosvětově úspěšné poprockové album Coming Up. Díky nebývalému archivu a podrobným rozhovorům se členy kapely odhalíme příběh, ve kterém nechybí pochybnosti, touha po pomstě, víra v sebe sama a nakonec i znovuzrození.
Vysílání: 14.1., 21.55 hod., ČT art
Opakování: 18.1., ČT art

Legendy folku a country 2/13
Folk 1965–1975. Rozhovory, nejznámější písničky a vzpomínání známých osobností na uplynulé půlstoletí F&C hudby v bývalém Československu (2000). Připravil J. Vondrák. Druhý díl dokumentárního cyklu je věnován vývoji folkové hudby v Československu v průběhu šedesátých a sedmdesátých let minulého století. Pořad obsahuje unikátní archivní záběry, vzpomínky a rozhovory s hudebníky, textaři i pamětníky, stejně tak ukázky konkrétních skladeb. J. Tichota vypráví o návštěvě folkového amerického zpěváka Petera Seegera v roce 1964. J. Traxler zmíní potíže s názvem skupiny Skiffle kontra. Folkoví bardi V. Merta, J. Hutka, K. Kryl, V. Třešňák, V. Feit, P. Kalandra, B. Frídl, Paleček-Janík. Převzatý repertoár, vzory B. Dylan, Donovan, Simon a Garfunkel, a vlastní tvorba. Rok 1968, první nahrávky Kryla, Mertova deska vydaná ve Francii, hraní na Karlově mostě nebo v galerii Platýz, Krylovy Jeřabiny, a svoboda, kterou přerušil příjezd tanků v srpnu 1968. Album Bratříčku, zavírej vrátka. Paleček a Janík – Hele lidi, Valčíček. Normalizační zlom, zákazy. Š. Rak a Cizinci. J. Černý vzpomíná na 3. ročník festivalu folkové a country hudby a P. Hammela. Ostravský P. Streichl, brněnská dvojice Vondrák-Bodlák, Menší bratři, B. Mikolášek. Sdružení Šafrán, P. Lutka, D. Voňková, P. Žalman Lohonka, Minnesengři, Z. Michnová, O. Petr a Marsyas. Spirituál kvintet byl posílen bratry Nedvědy. Kantoři. Sourozenci Ulrychovi a deska Nikola šuhaj.
Vysílání: 16.1., 22.30 hod., ČT art

3.1.2022 10:01:01 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Macbeth (LSS 2022)

Články v rubrice - Z éteru

2 x Black Sabbath

Ozzy Osbourne (Black Sabbath: The End)

Slavná alba: Black Sabbath – Paranoid
Příběh alba, které pomohlo k nástupu heavy metalu na hudební sc ...celý článek


Hudební tipy 20. týden

Oskar Petr 60

Oskar Petr 60
Narozeninový koncert skladatele, kytaristy a zpěváka Oskara Petra, který tentokrát uvádíme k ...celý článek


Hudební tipy 21. týden

Věra Martinová (Stodola Michala Tučného)

S láskou... královny popu
Pocta legendárním hitmakerům, kteří obohatili českou populární hudbu o nesmrtelné ...celý článekČasopis 20 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Badiucaa a umění protestu v DOXu

Badiuciao – Made In China

V DOXu začíná výstava čínského umělce a aktivisty Badiucaa, který se uměleckými prostředky kriticky vyjadřuje celý článek

další články...