zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 20. týden

Oskar Petr 60

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Oskar Petr 60
Narozeninový koncert skladatele, kytaristy a zpěváka Oskara Petra, který tentokrát uvádíme k jeho včerejším 70. narozeninám (2012). Dále účinkují: A. Langerová, Z. Michnová, D. Koller, M. Kocáb, Jazz Q, Petr Kalandra Memory Band a Koller Band. Režie D. Sís. Oskar Petr (*16. 5. 1952) je z rodu dirigentů, sbormistrů, klavíristů a zpěváků vážné hudby. Jeho ale vychoval rock i folk a proslavila pražská skupina Marsyas. Potom si užil třináct let exilu v Kalifornii. Co, kdy, s kým a pro koho složil, otextoval a nahrál, to si Oskar Petr připomněl na koncertu se svými přáteli v pražském paláci Akropolis pár dní po svých šedesátinách. Z autorské dílny oslavence a v jeho provedení zazněly např. písně Teddy Bear (proslavený Medvídek skupiny Lucie), Já bych chtěl mít louku, Blues podzimního odpoledne, Napiš, Větrem nech se vést (za pomoci Z. Michnové) a Zmrzlinář (s klávesami M. Kocába). Skladbu Kengi zpíval David Koller a Jedináček Aneta Langerová. Oskar Petr, někdejší člen folk rockové hudební skupiny Marsyas a autor hudby a textu řady známých písní, slaví v těchto dnech 70. narozeniny.
Vysílání: 17.5., 23.05 hod., ČT art

Punk: Americká jízda (3/4)
Nové kapely v USA reagují na drsnou atmosféru šířící se zemí v sedmdesátých letech a už tak nespoutaný hudební žánr se stává ještě tvrdší. Americký cyklus. Sedmdesátá léta se na předměstích amerických měst nesla v pocitu vzteku a odcizení. Vzniklo tak ideální prostředí pro punkové kapely. Skupiny jako The Germs, Bad Brains, Black Flag nebo DOA ve své tvorbě ještě přidaly na razanci a posunuly ji až do extrémních poloh. Přichází nová odnož punku pojmenovaná hardcore a šíří se do celé země. Nedostatek peněz, násilí, policejní obtěžování tak formovaly novou generaci příznivců punku. Na své začátky a zkušenosti z tehdejších let vzpomínají Joan Jett, Henry Rollins, Flea z Red Hot Chilli Peppers, Daryl Jenifer z Bad Brains, Harley Flanagan z Cro Mags nebo Jello Biafra z Dead Kennedys.
Vysílání: 17.5., 00.00 hod., ČT art
Opakování: 18.5., ČT art

Bigbít (34/42)
Unikátní dokumentární cyklus o historii české a slovenské rockové hudby se vrací na obrazovky. Film Hudba 85. Kapely OZW, Garáž, Dybbuk, Krásné nové stroje, Nahoru po schodišti dolů band a Máma Bubo (1999). Režie V. Křístek. Polovina osmdesátých let minulého století znamenala boom novovlnných, punkových a podobných rockových kapel. Vznikl neoficiální hudební dokument muzikantů, fanoušků a nadšenců s názvem Hudba 85. Zachytil řadu amatérských skupin – OZW, Nahoru dolů po schodišti band, Máma Bubo aj. při jejich koncertech, ale zaznamenal i první pokusy o nový žánr – klip, který se rodil vlastně mimoděk z potřeby doprovodit hudební záznam obrazem. Mladá rocková hudba žila hlavně na okrajích měst, skupiny koncertovaly v Praze v kulturním domě Opatov na Jižním městě aj. klubech. Rock se objevoval i na oblastech viz skupina Krásné nové stroje a jejich jevištní vystoupení. Vznikla dívčí skupina Dybbuk. Mejla Hlavsa se přidal ke kapele Garáž a mohl konečně opět koncertovat. Organizátoři koncertu Nico v Praze vyprávějí o zákazech...
Vysílání: 18.5., 22.05 hod., ČT art

Bohemia Jazz Fest – John Scofield Quartet
Festivalový koncert jednoho z nejlepších jazzových kytaristů planety na Staroměstském náměstí v Praze (2017). Kamera J. Myslík. Režie A. Rezek. Tradice hudebního festivalu Bohemia JazzFest začala v roce 2005 a jejím iniciátorem je Rudy Linka. Koncerty se odehrávají během léta na různých místech v republice, v Praze je to na Staroměstském náměstí. V roce 2017 zde vystoupil i slavný americký kytarista John Scofield se svou kapelou. Legenda světového jazzu se před zaplněným náměstím představila v doprovodu svého Uberjam bandu ve složení Avi Bortnick – doprovodná kytara a samplery, Andy Hess – baskytara a Dennis Chambers – bicí.
John Scofield (*26. 12. 1951) je americký jazzový kytarista a hudební skladatel. Studoval na Berklee College of Music v Bostonu a profesionálně začínal v první polovině sedmdesátých let, v éře jazzrocku, kdy hrál například s Gary Burtonem, Billy Cobhamem nebo Charlesem Mingusem. V osmdesátých letech koncertoval s trumpetistou Milesem Davisem, rovněž spolupracoval s mnoha dalšími hudebníky, mezi nejvýznamnější patří Miroslav Vitouš, Jack DeJohnette nebo Herbie Hancock. John Scofield vystoupil poprvé v Praze v Lucerně v rámci Mezinárodního jazzového festivalu v roce 1986. Po více než třiceti letech se vrátil, aby okouzlil své posluchače svou kytarovou hrou na Staroměstském náměstí. Česká televize pro milovníky jazzu tento neobyčejný hudební zážitek v roce 2017 zachytila.
Vysílání: 18.5., 23.05 hod., ČT art

Olympic – procházka historií (7/10) - Retro 7 – roky 1986-1987
Unikátní seriál koncertních provedení všech alb oblíbené skupiny, tentokráte Kanagom a Bigbít. Režie J. Voborný. V letech 2011 až 2012 uspořádala skupina Olympic sérii deseti koncertů, na kterých si připomněla klíčová alba ze své dlouholeté existence. Počátky se datují v roce 1968 prvním a hned velmi úspěšným albem Želva. Pak následují další – Pták Rosomák, Prázdniny na Zemi, Laboratoř... až po 17. album Sopka. Kapela koncerty odehrála v tehdejší sestavě Petr Janda, Milan Broum, Jiří Valenta a Milan Peroutka a na několika koncertech se objevili i hosté Pavel Chrastina, Ladislav Klein, Jiří Korn a další. Vznikl tak unikátní projekt, který připomněl některé i méně hrané skladby, ale vždy zazněly i obecně známé hity z toho kterého období.
Vysílání: 20.5., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 21.5., ČT art

James Brown: Live At Montreux
Strhující vystoupení krále soulu na festivalu v Montreux v roce 1981 obsahující jeho největší hity (Premiéra). James Brown měl několik přezdívek – „Soul Brother No.1“, „The Godfather Of Soul“ nebo „Mr. Dynamite“ – a všechny jasně dokazují, jak velkou osobností byl. Jeho vliv na americkou hudbu je nepopiratelný. Byl hnací silou rozvoje soulové hudby na počátku šedesátých let a funku na počátku let sedmdesátých. Jeho hity dobývaly hitparády v zemích celého světa. Umění Jamese Browna ale vždy nejvíce vyniklo při živých vystoupeních. Nejinak tomu bylo na prestižním festivalu v Montreux v roce 1981, které ho zastihlo v jeho nejlepší formě. Rychlý sled největších hitů, jako „Sex Machin“, „I Got You (I Feel Good)“, nebo „It's A Man's Man's Man's World“, nenechal nikoho na pochybách, že se opravdu jedná o krále soulu a funky.
Vysílání: 20.5., 20.45 hod., ČT art
Opakování: 21.5., ČT art., 25.5., ČT art

Slavná alba: Amy Winehouse – Back to Black
Ucelený a jedinečný pohled na vznik nejslavnější desky nezaměnitelné britské zpěvačky. Britský hudební dokument. Během pouhých sedmadvaceti let svého života vydala britská zpěvačka Amy Winehouse jen dvě studiová alba. To druhé, s názvem „Back To Black“, mělo celosvětový úspěch. Písničky jako „Rehab“, „Me & Mr. Jones“ nebo „Love Is a Losing Game“ oslovily miliony fanoušků.
Díky dosud nezveřejněným záznamům zpěvačky ve studiu nebo unikátním rozhovorům s producenty Markem Ronsonem a Salaamem Remim získáme unikátní pohled Amy Winehouse. Poznáme ji jako zpěvačku, skladatelku i ženu řešící své vztahy pomocí umění.
Vysílání: 20.5., 21.45 hod., ČT art
Opakování: 24.5., ČT art

Trempové trempům
Na koncertě Porty v Ústí nad Labem při oslavě trampingu v Čechách (1998). Účinkují: V. Martinová, J. Vrbová, Kapitán Kid, V. Kiďák Tomáško, M. Ryvola, W. Daněk, Pacifik a další. Kamera F. Okrouhlík. Režie R. Vodrážka. Koncert z Trampské porty 98 v Ústí nad Labem připomněl 80. výročí trampingu v Čechách a byl proložený rozhovory Věry Martinové s pamětníkem J. Merry Červenkou. Zahrály kapely a sólisté – pravé legendy trampské hudby u nás: Kapitán Kid (Jaroslav Velinský), Miki Ryvola, Vojtěch Kiďák Tomáško, Antonín Linhart a skupina Pacifik, Wabi Daněk. A diváci Porty, stejně jako nyní ti televizní, si mohou společně zazpívat široký repertoár počínaje Niagarou, přes Bednu od whisky po Rosu na kolejích...
Náš tramping je výrazně společenský jev, typický a charakteristický pro české městské aglomerace po vzniku samostatného Československa v roce 1918. Označuje neorganizované hnutí, jehož jádrem byli převážně teenageři. Tramping jim umožňoval realizovat své představy o životě, naplnit touhu po romantice, dobrodružství, vztazích založených na přátelství a na jednoduchém, přírodním způsobu života. Trampové postupně objevovali tehdy ještě neosídlenou přírodu zejména v jižním okolí Prahy, především v povodí řek Vltavy a Sázavy, později i u Berounky či v hlubokých lesích na Brdech. Zde také vznikly první osady po vzoru amerických při osídlování divokého Západu. A trampské písničky k hnutí neodmyslitelně patřily...
Vysílání: 22.5., 22.40 hod., ČT art

9.5.2022 10:05:38 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Milá Evičko, milý Luďku (Činoherní klub)

Články v rubrice - Z éteru

Hudební tipy 12. týden

Richard Müller: čierna labuť, biela vrana

Hej mistře basů
Velkolepý koncert v pražské Lucerně k poctě legendárního kapelníka, skladatele, zpěváka a p ...celý článek


Slavná rocková opera Jesus Christ Superstar

Jesus Christ Superstar

Jesus Christ Superstar
Slavná rocková opera A. L. Webbera. Americký film (1973). V hlavních rolích: T. Neel ...celý článek


Ceny Anděl Coca-Cola 2023

Honza Dědek a Ivana „Fancy“ Kulhánková

Ceny Anděl Coca-Cola 2023
Jména nových držitelů celkem 16 andělských sošek budou oznámena během slavnostníh ...celý článek



Časopis 13 - sekce

DIVADLO

VČD zve na setkání s nejmladší hereckou generací

Štěpán Pospíšil na zahájení letošní divadelní sezóny

Východočeské divadlo od roku 2018 uvádí cyklus diskusních pořadů Bez kostýmu aneb Povídání z herecké šatny, kt celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Leni Riefenstahlová – konec mýtu

Leni Riefenstahlová

Leni Riefenstahlová – konec mýtu
Nejkontroverznější filmařka všech dob dala svůj velký talent k dispo celý článek

další články...