zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 48. týden

Jan Spálený

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

13. komnata Vojty Nedvěda
Po smrti svého otce, zpěváka Františka Nedvěda, se musel nejmladší z hudebního rodu Nedvědů vyrovnat nejen s odchodem táty – parťáka v životě i v kapele, – ale hledat také vlastní muzikantskou cestu. Příběhem provází Václav Žmolík. Režie V. Šimůnek (Premiéra). Vojta Nedvěd je mladším synem zpěváka Františka Nedvěda. Řadu let stál jako kytarista a zpěvák na pódiu po boku svého otce Františka i strýce Jana Nedvěda. Od července loňského roku, kdy mu otec nečekaně zemřel, se musel Vojta složitě vyrovnávat s jeho odchodem. Dozrávalo v něm také zásadní rozhodnutí – zkusit se vydat vlastní muzikantskou cestou. V té době ho ale nečekaně zradilo zdraví... Dnes je lídrem bývalé otcovy doprovodné kapely Tie Break. Doprovází ho kytarista a zpěvák Petr Kocman, hráč na baskytaru Milan Plechatý a klavírista a zpěvák Jiří Škorpík. Když loni v červenci František Nedvěd nečekaně zemřel, stál Vojta před rozhodnutím, jak dál. „Nebyl to jen můj táta, který mě vychovával a vedl v životě, ale i muzikantský kolega – deset let jsme spolu hráli a zpívali v jedné kapele, cestovali po Česku i po Slovensku, bydleli společně po hotelích. Kapela Tie Break byla vlastně i naše druhá rodina,“ vzpomíná. Naposledy spolu hráli loni v červenci v Olomouci. Další týden měl otec nastoupit do nemocnice, protože se mu vrátila rakovina. Byl plný odhodlání nemoc znovu porazit. Zanedlouho ale v nemocnici zemřel. Vojtovi při jeho osobní terapii pomáhalo hrát na koncertech, které byly dlouho dopředu nasmlouvané, a o ztrátě táty před lidmi mluvit. Nevyhýbal se rozhovorům s novináři, nebál se jít ani na rozhovor do televize... Loni začátkem srpna, po dvou týdnech od tátovy smrti, dokázal s kapelou znovu vystoupit na pódium a odehrát vzpomínkový koncert. Byl to ale, jak říká, obrovský nápor na psychiku. „Táta na nás shora dohlížel – lidi byli spokojeni, dokonce jsme měli třikrát standing ovation a museli jsme přidávat.“ Dnes Vojta Nedvěd pokračuje za sebe i za tátu dál, značka „Nedvědi“ a „nedvědovky“ je rodinné stříbro, které chce dál rozvíjet a navazovat svou vlastní tvorbou na rodinnou tradici. Společně s textařem Petrem Hrdličkou píše i nové písničky. Vojta pravidelně chodí na tátův hrob na hřbitově v Jílovém, nedaleko Luk pod Medníkem, kde s rodinou – manželkou a dvěma dcerami – bydlí. K tátově poctě chystá na letošní prosinec v divadle Kalich – společně s kapelou – vzpomínkový koncert na Františka Nedvěda.
Vysílání: 30.11., 22.00 hod., ČT1
Opakování: 02.12., ČT1., 04.12., ČT1., 06.12., ČT1

Televizní písničky a songy Miroslava Černého
Balíček karet, Nikdo nejsme akorát, Vždycky jsem to já a další hity z pera moderátora a textaře. Z pořadu Kam zmizel ten starý song (2004). Miroslav Černý (nar. 22. 8. 1937) je známý moderátor koncertů country kapel a textař mnoha písní a hitů nejen v tomto žánru. Po studiích ČVUT se v projektové kanceláři seznámil s P. Bobkem a P. Nárožným. Působil jako moderátor skupin Rangers, Greenhorns, Country Beatu, uváděl také festival Porta. Napsal řadu písňových textů pro populární zpěváky a skupiny – K. Gotta, Olympic, W. Matušku, Rangers, P. Spáleného, M. Tučného, V. Martinovou, H. Zagorovou a další. V pořadu uslyšíte skladbu Balíček karet z roku 1969, v níž autor sám svůj text recituje, k repertoáru skupiny Olympic patří hit Nikdo nejsme akorát, K. Gott zpívá Běž za svou láskou, Moje malá premiéra interpretuje P. Janů, Pár slov, pár kroků, pár gest uslyšíme v podání M. Rottrové a K. Černocha, zazní Jinak to nejde a H. Zagorová, Chtěl bych být medvídkem M. Tučného a Z. Rytíře a další hity... Řazení skladeb vychází z pořadu Kam zmizel ten starý song.
Vysílání: 29.11., 23.05 hod., ČT art

Karel Růžička Quartet
Oceňovaná hudební formace z brněnského Cabaretu des Péchés v rámci festivalu JazzFestBrno. Režie P. Jirásek (Premiéra). Saxofonista Karel Růžička žije přes dvacet let v New Yorku. Na svoji domovinu ale nezanevřel a pravidelně se do Česka vrací. Jeho koncerty vynikají na první dojem nezkrotitelnou energií. Růžička však vždy drží otěže večera pevně ve svých rukou. Karlovi Růžičkovi se podařilo něco, co jen hrstce jeho krajanům před ním. Plně se etabloval na newyorské jazzové scéně. Nic ale není hned. Karel jako mladý talent zazářil v 90. letech minulého století na jazzové scéně v Česku. Do povědomí se dostal už svým debutovým albem You Know What I Mean, úspěch slavila i deska Flight, kterou natočil se svým otcem stejného jména, pianistou. Pak se rozhodl zkusit štěstí v New Yorku, a jelikož mu šel svým talentem a úsilím naproti, neztratil se. Ba právě naopak. Vybudoval si zde hudební kariéru jako vyhledávaný spoluhráč a pedagog. Vystupoval s mnoha muzikanty, jako jsou George Benson, Dean Brown, Mike Stern, Ravi Coltrane, Hiram Bullock a mnoho dalších. Celých 14 let od jeho předchozího sólového alba vychází nyní nový titul a sestava hudebníků, s nimiž Růžička představuje novinku nazvanou „Grace & Gratitude“, je vskutku výjimečná. Koncert se sestává výlučně z Růžičkových vlastních skladeb a přináší jazz prvoligové kategorie v jedinečné interpretaci a v nádherném analogovém zvukovém provedení. Složení kapely Karel Růžička – saxofon, Piotr Wyleżoł – klavír, Tomáš Baroš – kontrabas a Clarence Penn – bicí.
Vysílání: 30.11., 22.05 hod., ČT art

Hudba, která ovlivnila Boba Dylana
Odhalení hudebních kořenů slavného písničkáře a básníka. Americký hudební dokument. V lednu 1961 opouští Bob Dylan rodnou Minnesotu a míří do tehdejšího hlavního centra folkového dění v Greenwich Village v New Yorku. Jeho zájem o hudební legendy ho zavedl i do psychiatrické nemocnice Greystone Park, jen aby viděl Woodyho Guthrieho, který trpěl Huntingtonovou chorobou, jenž ho nakonec zabila. Guthrie ale nebyl jediným idolem mladého muzikanta, zajímal ho třeba i Pete Seeger a další. Dylan se rychle začal proslavovat v kavárnách a klubech, kde mimo své tvorby hrál i vlastní verze písní svých vzorů. A právě tyto chvíle ovlivnily další tvorbu mladého interpreta. Dokument mimo archivních i nových rozhovorů s mnoha umělci obsahuje i originální hudbu, která nasměrovala další hudební vývoj osobitého amerického umělce.
Vysílání: 30.11., 23.10 hod., ČT art
Opakování: 02.12., ČT art., 06.12., ČT art

Doupě hitů (11/12)
Zpěvačka Anna K se v novém hudebním cyklu z pražského klubu Doupě ohlíží za svou tvorbou v průběhu uplynulých dekád. V písničkách se jako host představí kytarista a skladatel Tomáš Vartecký. Režie V. Bělohradský (Premiéra). Do nového tisíciletí vstoupila Anna K jako hvězda. A nejen ze spolupráce s životním i hudebním partnerem Tomášem Varteckým vznikla celá řada písní, které se stále hrají i zpívají. Dnes bude řeč o tom, jak přišly na svět. Nebe hodně změnilo. Anna K. se proslavila, ale záhy se všechno zkomplikovalo. Její život zasáhla rakovina. Jakou roli měla hudba ve vyrovnávání se s nemocí. A jak to ovlivnilo vznik písní a hitů? A které písně to období nejlépe vystihují?
Vysílání: 02.12., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 03.12., ČT art., 07.12., ČT art

Příběhy písní: The Police & Sting
Legendární rocková kapela, silná hudební osobnost a tři nezapomenutelné skladby. Americký hudební dokument (Premiéra). Na konci 70. let vtrhla do Anglie punková revolta, která vyplodila několik legendárních kapel. Své hudební ambice měli i členové kapely The Police, ale svým muzikantským umem mezi punkery nikdy moc nezapadli. I ze strany fanoušků byla odezva zprvu velmi chladná. Změna přišla až poté, co nahráli písničku s ožehavým textem – Roxanne. Kapela se následně vypracovala mezi uznávané rockové hvězdy a dobývala svět dalšími hity. A to i přesto, že ne vždy fanoušci plně pochopili význam textu. Tak jako tomu bylo u jedné z nejslavnějších písniček Every Breath You Take. Tvůrčí napětí mezi členy vedlo k rozpadu kapely. Frontman skupiny Sting se okamžitě pustil do vlastních projektů a další úspěch na sebe nenechal dlouho čekat. Píseň Englishman in New York se fanouškům líbila, a navíc podpořila i mnoho lidí.
Vysílání: 02.12., 22.45 hod., ČT art
Opakování: 03.12., ČT art., 07.12., ČT art

Jan Spálený
Osobní portrét zpěváka, multiinstrumentalisty a skladatele Jana Spáleného, který právě dnes slaví 80. narozeniny (2002). Režie J. Vondrák. Všestranně talentovaný Jan Spálený (*4. 12. 1942) patří k nejvýraznějším představitelům naší jazzové scény. Hudbě se věnuje i jeho mladší bratr – populární zpěvák Petr Spálený. Po maturitě roku 1964 se mu podařilo vstoupit na Pražskou konzervatoř. Postupně se z něj stal multiinstrumentalista, hraje na trombón, tubu, barytonsaxofon a kornet. Během své hudební kariéry vystřídal několik stylů, dixieland, rock'n'roll i pop, ale nejvíce se prosadil v bluesovém žánru. V šedesátých letech s kapelou Hipps a bratrem byli členy divadla Apollo. Bluesovou muziku od roku 1984 rozvíjí jako člen kapely ASPM čili Amatérské sdružení profesionálních hudebníků. Prosadil se jako zpěvák, skladatel, aranžér, textař i hudební dramaturg. Jeho láskou je letecká modelařina. O tom a mnohém jiném vypráví ve svém hudebním portrétu režiséra Jiřího Vondráka.
Vysílání: 04.12., 21.50 hod., ČT art

21.11.2022 15:11:20 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Koza aneb Kdo je Sylvie? (Divadlo Bez zábradlí)

Články v rubrice - Z éteru

Hudební tipy 12. týden

Richard Müller: čierna labuť, biela vrana

Hej mistře basů
Velkolepý koncert v pražské Lucerně k poctě legendárního kapelníka, skladatele, zpěváka a p ...celý článek


Ceny Anděl Coca-Cola 2023

Honza Dědek a Ivana „Fancy“ Kulhánková

Ceny Anděl Coca-Cola 2023
Jména nových držitelů celkem 16 andělských sošek budou oznámena během slavnostníh ...celý článek


Slavná rocková opera Jesus Christ Superstar

Jesus Christ Superstar

Jesus Christ Superstar
Slavná rocková opera A. L. Webbera. Americký film (1973). V hlavních rolích: T. Neel ...celý článek



Časopis 13 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Pete Doherty hostem festivalu Dny evropského filmu

Pete Doherty

Pete Doherty míří na festival Dny evropského filmu (DEF). Zahraje naživo po projekci dokumentu Peter Doherty: celý článek

další články...