zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Lenka Dusilová 20 let sólo

Lenka Dusilová

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Lenka Dusilová 20 let sólo
Mimořádná zpěvačka a autorka otevírá svoji další hudební etapu jako frontwoman kapely Lenka Dusilová Band. Záznam premiérového koncertu nového uskupení oceňované umělkyně nabídne starší i nejnovější skladby z jejího bohatého repertoáru. Připravili: P. Všelichová, J. Berka, T. Simper a M. Dohnal (Premiéra). Výjimečná osobnost české hudební scény, originální skladatelka, multiinstrumentalistka a nezaměnitelná zpěvačka má za sebou dvě desetiletí úctyhodné sólové dráhy. Za tu dobu prošla Lenka Dusilová i její tvorba mnoha proměnami.

Divoká rockerka z počátků 90. let (kapely Sluníčko, Lucie, Pusa) se po úspěchu prvního eponymního sólového alba Lenka Dusilová (2000), za které získala poprvé ocenění Zpěvačka roku, odvážně vydává nejistou, nevydlážděnou cestou interpretky svých vlastních autorských písní (sólová alba Spatřit světlo světa (2002), Mezi světy (2005)). I v dalších letech směřuje stále více a hlouběji k unikátnímu osobnímu hudebnímu vyjádření, ve kterém po svém zpracovává podněty z nejrůznějších stylů a žánrů a vlastních prožitků (alba Eternal Seekers (2008), Baromantika (2011), V hodině smrti (2014)). Prakticky každý její nový tvůrčí počin jí vynesl obdiv a uznání posluchačů, muzikantských kolegů i odborníků. Je mimo jiné devítinásobnou držitelkou výročních hudebních cen Anděl. Tři prestižní sošky získala i za své zatím poslední album Řeka (2020), na němž završila a hudebně ztvárnila své bolestné mnohaleté pátrání po rodinných kořenech v temnotách dávných časů.
V posledních letech bylo možno Lenku Dusilovou vídat na pódiích výhradně sólo a experimentující – s kytarami, looperem, samplerem, syntezátorem a hlasem jako nástrojem. Koncert, který se uskutečnil v prosinci 2022 v pražské Akropoli a jehož hodinový záznam uvede ČT Art 2. června 2023 k 20 letům klikaté sólové dráhy Lenky Dusilové, je ale z docela jiného soudku.
Zpěvačka se zde svému publiku poprvé představuje v čele nově sestavené kapely Lenka Dusilová BAND a otevírá tím další kapitolu své pestré kariéry. Její koncertní prolog slibuje – jak je u této k sobě i ke svému muzikantskému okolí mimořádně náročné umělkyně zvykem – divácky a posluchačsky silný, neobyčejný zážitek. Skupina složená z o generaci mladších muzikantů dává nadčasovému repertoáru své lídryně novou jiskru, energii a současný zvuk. Vedle nejnovějších písní z alba Řeka (2020) zazní starší skladby z desek Mezi světy (2005), Baromantika (2011) a V hodině smrti (2014) a premiérově také čerstvá novinka Tmání (2022), kterou Lenka napsala pro stejnojmenný film. Emotivní atmosféru koncertu citlivě dotvářejí vizuální projekce známé VJky Lindy Arbanové a světelný design Tasyji Nafiginy.
Lenka Dusilová zůstává příkladem odvážného a novátorského hledání vlastního hudebního vyjádření, nepřešlapuje na místě, neopakuje se. S každým novým projektem uvádí své posluchačstvo do jiné hudební komnaty. Ta nejnovější má na dveřích vizitku Lenka Dusilová Band.
Vysílání: 02.6., 20.45 hod., ČT art
Opakování: 03.6., ČT art

22.5.2023 11:05:13 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 40 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Tři sestry (NdB)

Články v rubrice - Z éteru

Příběhy světové hudby – Cher

Cher

Příběhy písní: Cher
Žena mnoha talentů a tři velké hity, které ji pomohly na cestě mezi celosvětově uznávan ...celý článek


B-Side Band a Judith Hill

B-Side Band a Judith Hill

B-Side Band a Judith Hill
Hvězdný koncert slavného tělesa B-Side band s americkou pěveckou hvězdou Judith H ...celý článek


13. komnata Zdeňka Bartáka

13. komnata

13. komnata Zdeňka Bartáka
Autor hudby k filmům i televizním seriálům a k mnoha písním, které zpívali mj. K ...celý článek


Hudební tipy 40. týden

Jak se kalila hudba: Lidský nástroj

Jak se kalila hudba: Lidský nástroj
Hledání dokonalé vokální nahrávky. Umění versus technologie. Britsko-am ...celý článek


Hudební tipy 41. týden

V zajetí elektřiny

Jak se kalila hudba: V zajetí elektřiny
Příběhy nahrávání popu a rocku. Roger Waters, Jeff Beck, Hans Zimme ...celý článekČasopis 40 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Životy slavných - Władyslaw Strzemiński

Mžitky

Mžitky
Slavný malíř Władyslaw Strzemiński jako jedna z mnoha obětí komunistické zvůle. Polský film (2016). celý článek

další články...