zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Lenka Filipová výročí

Lenka Filipová

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Věnování
Hudební medailon populární zpěvačky a kytaristky Lenky Filipové, která dnes slaví 70 let (1984). Scénář Z. Rytíř. Kamera J. Lebeda. Režie E. Sedlář. Před čtyřiceti lety vznikl medailon zpěvačky a kytaristky Lenky Filipové a také autorky hudby velké části písniček v tomto pořadu, včetně té titulní – Věnování. Jeho součástí jsou klipy a televizně zpracované písně, zpěvačka hovoří i o své profesi, své lásce ke kytaře a o věnování skladeb blízkým i neznámým lidem. Všechny písně uvedené v medailonu otextoval Zdeněk Rytíř, který je také spoluautorem scénáře pořadu, v němž zazní hity osmdesátých let minulého století – Jednou ano, jednou ne, Až budem to mít, Dopis na polštář, Prý se tomu říká láska, Pár písní mít, ale také Bachovo Preludium d moll.
Zpěvačka, šansoniérka, kytaristka, hudební skladatelka a textařka Lenka Filipová se narodila 14. února 1954 v Praze. Pochází z uměleckého prostředí, od mládí milovala kytaru. Hru na tento nástroj vystudovala u Štěpána Urbana a Milana Zelenky na konzervatoři v Praze. Je vynikající šansoniérkou, interpretovala poezii Vítězslava Nezvala, kterou zhudebnil hudební skladatel a kytarový virtuóz Štěpán Rak. Hostovala i se skupinou Spirituál kvintet. Na počátku 70. let se objevovala na prknech Divadla Semafor ve hrách Miloslava Šimka, hostovala v koncertním programu Karla Gotta, účinkovala se skupinou Flop Karla Zicha. V roce 1976 absolvovala kurzy na Mezinárodní hudební akademii v Paříži. Nejznámějším hitem z té doby je píseň Zamilovaná, tato píseň dala název jejímu prvnímu gramofonovému albu, které vyšlo v roce 1981 u firmy Supraphon. V té době sestavila Filipová vlastní doprovodnou skupinu Domino, v jejím repertoáru začal postupně převažovat střední proud. Publikum vždy dobře přijímalo její písně zpívané ve francouzštině, své koncerty také vždy doplňovala a ozvláštňovala sólovými kytarovými výstupy. Je matkou zpěvačky Lenny, která svou kariéru rozvíjí v jiném žánru, nicméně neméně slibně.
Vysílání: 14.2., 15.50 hod., ČT1

Hudební profil – Lenka Filipová
Nejznámější písničky populární zpěvačky, šansoniérky, kytaristky a skladatelky, která před dvěma dny oslavila 70. narozeniny (1981). Režie J. Adamec. Populární zpěvačka, šansoniérka, kytaristka, hudební skladatelka a textařka Lenka Filipová se narodila 14. února 1954 v Praze. Pochází z uměleckého prostředí. Již od mládí byla předurčena stát se kytaristkou. Hru na tento nástroj vystudovala u Štěpána Urbana a Milana Zelenky na konzervatoři v Praze. Při hře na kytaru si ráda zpívala. Během studií si přivydělávala jako moderátorka i zpěvačka. Byla vynikající šansoniérkou, interpretovala poezii Vítězslava Nezvala, kterou zhudebnil její kamarád, hudební skladatel a kytarový virtuóz Štěpán Rak. Hostovala i se skupinou Spirituál kvintet. Na počátku 70. let se objevila na prknech Divadla Semafor ve hrách Miloslava Šimka, hostovala v koncertním programu Karla Gotta. Účinkovala se skupinou Flop Karla Zicha, vystupovala v pražské Alhambře.
V roce 1976 absolvovala kurzy na Mezinárodní hudební akademii v Paříži. Nejznámějším hitem z té doby je píseň Zamilovaná, která pochází z tvůrčí dílny Francise Cabrela. Tu uslyšíte v přebásnění Zdeňka Rytíře během tohoto recitálu v rámci Televizního klubu mladých. Píseň byla u nás natolik úspěšná, že dala název jejímu prvnímu gramofonovému albu, které vyšlo pod tímto názvem v roce 1981 u firmy Supraphon. V té době sestavila Filipová vlastní doprovodnou skupinu Domino, v jejím repertoáru začal postupně převažovat střední proud. Publikum vždy poměrně dobře přijímalo její písně zpívané ve francouzštině, své koncerty také vždy doplňovala a ozvláštňovala sólovými kytarovými výstupy.
Vysílání: 16.2., 10.15 hod., ČT1

12.2.2024 14:02:10 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 15 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hra, která se zvrtla (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Karel Kryl – 80 let

Karel Kryl

Občan Karel Kryl
Mýtus a legenda, která neunesla podivnou svobodu a blbou náladu. Dokumentem si připomínáme ...celý článek


Mezinárodní den Romů

Ida Kelarová

Paĺikerav – Děkuji
Hudební oslava dnešního Mezinárodního dne Romů z pražského Rudolfina. Letošní konc ...celý článek


Hudební tipy 15. týden

Karel

Karel
Jediný, neopakovatelný, milovaný. Karel Gott pohledem dokumentaristky Olgy Malířové Špátové. Celoveče ...celý článek


Hudební tipy 14. týden

PSH Nekonečný příběh

PSH Nekonečný příběh
Stylizovaná dokumentární show o vzniku, úspěchu i pádech populární rapové formace PSH ...celý článek


Nerez & Lucia a Neřež trio

Nerez & Lucia

Nerez & Lucia a Neřež trio
Koncert dvou vynikajících českých skupin, jejichž protagonisté Vít Sázavský, Luc ...celý článekČasopis 15 - sekce

DIVADLO

NdB představilo plány pro nadcházející sezónu 2024/25

Martin Glaser Milan Šotek na TK NdB

Národní divadlo Brno připravuje na sezonu 2024/2025 nové interpretace klíčových děl baletního, dramatického i celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Česká taneční platforma slaví 30 let

420PEOPLE, Why things go wrong (Foto: Kamil Hauptmann)

Vytrvalost, kontinuita, mezinárodní uznání české taneční scény, to vše charakterizuje 30 let České taneční pla celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Koprodukční dokument o třech mužích

Tátové v rolích matek

Tátové v rolích matek
Co se stane s muži, když se stanou otci? Jak se mění psychicky a fyzicky během těhote celý článek

další články...