Hudební tipy 37. týden
autor: Česká televize
zvětšit obrázekPijácká romance pro Waldemara Matušku
Poetické lidové písničky zpívá a všechny role hraje známý a populární zpěvák (1967). Scénář J. Dietl. Kamera J. Kraus. Režie I. Paukert. Do hospody na rohu ulice dorazí v pozdních večerních hodinách postupně tři zoufalci – stárnoucí učitel dějepisu, šofér, jemuž je nevěrná manželka a voják, který je na začátku základní vojenské služby a musí se ženit. Překvapivě do jejich příběhů zasáhne hostinský, jenž se také nemá čím chlubit, a tak se toto mužské kvarteto, v němž hraje všechny role Waldemar Matuška, vzájemně utěšuje lidovými písničkami. Postupně uslyšíte v zpěvákově znamenité interpretaci: Na koníčka si vyskočím, Tajná láska, Zdálo se mně má panenko..., Už mně koně vyvádějí v hudební úpravě Václava Hybše. Banjista, zpěvák a herec, jeden z nejpopulárnějších československých zpěváků 60. až 80. let 20. století, Waldemar Matuška (*2. 7. 1932 –†30. 5. 2009) se narodil v Košicích, avšak dětství prožíval v Praze. Jeho matka Mia Malinová byla zpěvačkou Vídeňských operetních divadel. Vyučil se sklářem v Poděbradech a zároveň se snažil vystupovat s různými kapelami. Svou profesionální kariéru začínal v divadélku Reduta, kde se seznámil s J. Suchým a J. Šlitrem, hrál se skupinou Mambo kvintet. V roce 1960 nahrál svou první píseň Suvenýr a poté se stal zpěvákem a hercem divadla Semafor, kde byl po řadu let jednou z jeho největších hvězd. Dvakrát vyhrál Matuška Zlatého slavíka, mj. hned v prvním ročníku v roce 1962, několikrát byl druhý. Pěvec zemřel 30. května 2009 na Floridě na zápal plic a následné selhání srdce. Je pochován na pražském Vyšehradě.
Vysílání: 11.9., 15.40 hod., ČT1
Opakování: (14.9., ČT art.
Na plovárně s Johnem Jorgensonem
Rozhovor Marka Ebena s oceňovaným americkým kytaristou. Režie J. Hojtaš. John Jorgenson se narodil 6. července 1956 v Madisonu ve státě Wisconsin. Nejvíce ho proslavilo hraní na kytaru v kapelách Desert Rose Band a The Hellecasters. Jorgenson ale také ovládá hru na mandolínu, mandocello, dobro, pedal steel, klavír, kontrabas, klarinet, fagot a saxofon. Získal pověst prvotřídního hudebníka, o čemž svědčí jeho spolupráce s Earlem Scruggsem, Bonnie Raitt, Eltonem Johnem, Lucianem Pavarottim, Bobem Dylanem a mnoha dalšími. Je držitelem ceny Grammy, získal cenu Kytarista roku od Academy of Country Music a byl zařazen do stovky nejvlivnějších kytaristů v časopise Guitarist Magazine.
Vysílání: 11.9., 21.40 hod., ČT art
Opakování: 15.9., ČT2
Doupě Michala Hrůzy
Populární zpěvák s Kapelou Hrůzy v nové sérii hudebních pořadů z pražského klubu Doupě. Režie V. Bělohradský. Jeho první kapela po maturitě se jmenovala Brambory. Úspěch poprvé ochutnal coby frontman skupiny Ready Kirken. A už téměř dvacet let dokazuje, že zajímavý coby skladatel, zpěvák a frontman dokáže být i na sólové dráze. Krom vlastních alb napsal řadu úspěšných písní i pro své kolegy a kolegyně z branže. Podepsaný je také pod několika filmovými a seriálovými hity. Zůstává přitom ryzím rockovým písničkářem, jehož největší síla tkví ve schopnosti vypointovat chytrou a přitom chytlavou skladbu se silnou melodií. Ty, které jsou pro něj a jeho kariéru důležité, právě Michal Hrůza zahraje v klubu Doupě.
Vysílání: 13.9., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 17.9., ČT art
Norah Jones v Basileji
Jedna z nejosobitějších současných amerických zpěvaček, která ve své tvorbě odráží všechny velké žánry americké hudby. Cenami ověnčená americká zpěvačka a skladatelka Norah Jones na listopadovém koncertě v roce 2016 v Basileji potvrdila pověst umělkyně, která umí pracovat s mnoha hudebními žánry. Své desky sice vydává u jazzového labelu Blue Note, nebojí se ale výletů do country či rockové hudby. Ve Švýcarsku zahrála své největší hity i tehdy aktuální materiál z alba „Day Breaks“. Norah Jones, která odehrála většinu koncertu na pianu, se ale chopila i elektrické kytary. Doprovodili ji Pete Remm na klávesy, Jason Roberts na kytaru, Josh Lattanzi na baskytaru a Greg Wieczorek na bicí.
Vysílání: 13.9., 20.55 hod., ČT art
Opakování: 14.9., ČT art
Genesis: The Last Domino?
Phil Collins, Tony Banks a Mike Rutherford se po 14 letech odloučení rozhodli připravit závěrečnou tour legendární kapely. Britský hudební dokument. Britská rocková kapela Genesis se po dlouhé odmlce rozhodla uspořádat v letech 2021 a 2022 v Evropě a Severní Americe závěrečné turné „The Last Domino?“. Navzdory komplikacím a nejistotám spojeným s globální pandemií Covid a bez potvrzených termínů se kapela rozhodla vynaložit čas a peníze, aby byla připravena, až se svět vrátí do normálu. Dokument sleduje tvůrčí a emocionální procesy během náročných příprav doplněné o rozhovory s kapelou a živá vystoupení z velkolepé show.
Vysílání: 13.9., 22.10 hod., ČT art
Opakování: 15.9., ČT art., 17.9., ČT art
Jak se dělá pop: Efekt Boyz II Men
Příběh americké vokální skupiny, která vydláždila cestu fenoménu chlapeckých kapel v 90. letech minulého století. Kanadský hudební cyklus. Poslední dekádu 20. století zdobily dívčí pokoje hlavně plakátky chlapeckých kapel. Průkopníkem tohoto fenoménu byla vokální skupina Boyz II Men. Její členové Nathan Morris, Wanyá Morris, Shawn Stockman zavedou diváky do svých skromných začátků ve Filadelfii a přiblíží svůj vzestup na vrchol R&B i popových hitparád. Celosvětový úspěch skupiny inspiroval mnoho dalších a paradoxně úspěch jejich následovníků vedl k ústupu kapely Boyz II Men ze světel ramp. Postřehy k příběhu kapely přidají i americký zpěvák a skladatel Babyface, Nick Lachey z 98 Degrees nebo Michael Bivins z New Edition.
Vysílání: 13.9., 23.35 hod., ČT art
Opakování: 16.9., ČT art., 19.9., ČT art
PopStory
Aneb od vinylu k iPodu – Tváře a hlasy. O vývoji československé pop music, jejích zákonitostech, paradoxech i nečekaných souvislostech (2016). Scénář R. Diestler a A. Opekar. Režie J. Skalický. První díl dokumentárního cyklu, který se pokusil mapovat historii české a dříve československé pop music od 50. let 20. století do nultých let století současného. Neděje se tak ovšem obvyklým, encyklopedickým způsobem, ale prostřednictvím neotřelého pohledu na děje, osobnosti a události této kulturní oblasti tak, jak je vnímali řadoví posluchači – prostřednictvím rozhlasu, televize a také trhu s hudebními nosiči. V kontextu dobových reálií – ať již politických, společenských, kulturních či ekonomických – chce tento projekt osvětlit fenomén hudebních hvězd a hitů, jejich šíření éterem a na hudebním trhu a připomenout zásadní či naopak kuriózní události historie československého popu. Režisér Jakub Skalický o svém dokumentu říká: „S respondenty se bavíme svobodně, bez loktů ale i bez servítků. Ne v předklonu. Věcně. O penězích, vazbách, vzdoru i přizpůsobení. Zpovídaní se chovají různě. Někteří prochází sebereflexí, jiní mlží, další vytěsňují. „Měl jsem rodinu, to víte“, „U mě nebylo co cenzurovat“, „Hrdina jsem nebyl, chtěl jsem prostě dělat muziku“. Odpovědi povědomého druhu, které známe z domácího prostředí, od obyčejných lidí. Všech těch, kteří žili normální životy v nenormální době. Pop music evidentně nebyla výjimkou. I tady se dělaly kompromisy, dobrá či špatná rozhodnutí.“
Vysílání: 15.9., 20.15 hod., ČT art
Legendy folku a country 1/13
Country a trampská píseň 1965–1975. Rozhovory, unikátní archivní ukázky i ze soukromých sbírek, nejznámější písničky a vzpomínání známých osobností (2000). Připravil J. Vondrák. Dokumentární cyklus České televize představuje vývoj a nejvýznamnější osobnosti československé folkové a country hudby šedesátých a sedmdesátých let minulého století. Pořad je sestaven z unikátních archivních materiálů, výpovědí pamětníků, hudebníků a odborníků v oblasti country a folkové hudby. V prvním dílu uslyšíte písně Houpy hou textaře Karla Růžičky a skladatele Bedřicha Nikodéma, Ohé, šakal tudy někde pobíhá, Růže z Texasu (přebásněný traditional Ivo Fischerem), Osado, osado, Řeka hučí a řadu dalších známých melodií, které si rádi zazpíváme u táboráku. Vzpomínají Jaroslav Čvančara, Ivan Mládek, Jan Vyčítal, Miroslav Černý, Jiří Brabec, Michal Jupp Konečný, Tony Linhart a další známé osobnosti i pamětníci.
Vysílání: 15.9., 22.50 hod., ČT art
TIP!
Časopis 41 - rubriky
Články v rubrice - Z éteru
Robert Duvall jako country zpěvák
Něžné milosti
Své úsilí o slávu vzdal, teď musí zabojovat o vlastní důstojnost. Robert Duvall jako country ...celý článek
Hudební tipy 42. týden
Jazz Sanatorium Luďka Hulana
Nedávno uplynulo 95 let do narození skvělého jazzového kontrabasisty, připomeň ...celý článek
Hudební tipy 41. týden
Vyvěste fangle
Písničky Jiřího Šlitra a Jiřího Suchého v podání předních herců pražských divadel (1990). Úč ...celý článek
Časopis 41 - sekce
DIVADLO
Píseň věnovaná milencům rozezní Redutu
Činohra Národního divadla Brno zahajuje novou sezónu inscenací Like Lovers Do (Paměti Medúzy), jejíž česká pre celý článek
OPERA/ TANEC
Klavírista Francesco Piemontesi se představí v Rudolfinu
Cyklus recitálů Světová klavírní tvorba v 90. sezóně FOK zahájí výtečný švýcarsko-italský klavírista Francesco celý článek
LITERATURA/UMĚNÍ
Das Filmfest nabídne přes dvacet německy mluvených filmů
Drama lásky Franze Kafky a Dory Diamant, příběh největšího manipulátora všech dob Josepha Goebbelse, dokumentá celý článek