zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Josef Suk držitel Ceny Antonína Dvořáka

Josef Suk (Zdroj: www.bertramka.cz)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Mezinárodní hudební festival Dvořákova Praha slavnostně udílel v rezidenci Primátora hl. m. Prahy Cenu Antonína Dvořáka. Letos poprvé byla udílena Cena Antonína Dvořáka za mimořádné zásluhy, přínos a propagaci české hudby doma i v zahraničí. Festival bude cenu udílet každoročně nejen umělcům, ale i vědcům a dalším osobnostem.

Prvním nositelem ceny se stal houslista Josef Suk, který letos oslavil osmdesátiny a významným způsobem přispěl k šíření české hudby. „Se jménem Josefa Suka je spojena vývojová linie českého interpretačního umění posledních padesáti let.Stal se jedním z nejvýznamnějších interpretů šířících českou hudbu do celého světa a je mi ctí, že letošní cena putuje do rukou mistra Josefa Suka“, říká Vladimír Darjanin, intendant festivalu Dvořákova Praha. Kubistická skulptura violoncella byla zhotovena společností Moser, podle návrhu Jiřího Pelcla. Držitel ceny obdržel i šek v hodnotě 5000 euro.

Sukův přínos k českému kulturnímu životu v uplynulých 60 letech je zcela výjimečný. Proslavil se po celém světě nejen jako fenomenální houslista a violista, ale rovněž jako zakladatel, hráč či vedoucí významných těles. Narodil 8. srpna roku 1929 v Praze. Hudbě se věnoval od dětství, kdy se hře na housle učil u Jaroslava Kociana a později studoval houslovou hru na pražské konzervatoři a na AMU. Po absolutoriu působil v první polovině 50. let jako zástupce koncertního mistra činoherního orchestru Národního divadla, poté jako sólový a komorní hráč.

V roce 1952 společně s klavíristou Jiřím Hubičkou a violoncellistou Alexandrem Večtomovem založil Sukovo trio. Od roku 1961 do roku 1990 byl sólistou České filharmonie. Zvláštní náklonnost má i k dalšímu hudebnímu nástroji viole, na kterou hrával jeho pradědeček, Antonín Dvořák. Od roku 1981, kdy se stal uměleckým vedoucím Sukova komorního orchestru, se věnuje soustavně i dirigování. V průběhu své kariéry natočil snímky pro domácí gramofonové firmy Supraphon, Panton, Lotos i pro firmy světové jako jsou DECCA, EMI, Columbia Erato, Agricola, Koch, Nipon. Jeho snímky získaly řadu cen, například šestkrát pařížskou cenu Grand Prix du Disque de l´Academie Charles Cross, roku 1972 Edisonovu cenu, roku 1974 cenu Wiener Flötenuhr a další. Byl pedagogem houslové hry na vídeňské Universität für Musik und darstellende Kunst, členem porot mezinárodních interpretačních soutěží. Působí také v nadacích (Dvořákova nadace pro mladé interprety Praha), je prezidentem a předsedou umělecké rady Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro.

30.8.2009 12:08:34 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 19 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Zprávy

FOK zveřejnil program jubilejní 90. sezóny

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK zahájí 90. sezónu provedením monumentální Symfonie tisíců Gustava Mahlera ...celý článek



Časopis 19 - sekce

HUDBA

Bastard: křížení lásky a zla

Esther Mertová a Dušan Vitázek (Bastard)

Městské divadlo Brno uvádí na Hudební scéně nové nastudování společného díla Zdenka Merty a Stanislava Moši BA celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po celý článek

další články...