zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Fibichova Šárka na 2CD

Zdeněk Fibich: Šárka

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Vydavatelství Radioservis, a.s. připravilo zajímavé 2CD - Zdeněk Fibich ŠÁRKA. Tato opera volně navazuje na děj slavnostní opery Libuše z pera Bedřicha Smetany. Líčí vypuknutí tzv. dívčí války po smrti mytické kněžny, kdy ženy chtěly získat zpět své výsady, které měly za Libušiny vlády.

Na nahrávce účinkují: Václav Bednář (Kníže Přemysl); Beno Blachut (Ctirad); Ladislav Mráz (Vitoraz, žrec); Marta Krásová (Vlasta); Marie Podvalová (Šárka); Milada Jirásková (Libyna); Miloslava Fidlerová (Svatava); Jaroslava Vymazalová (Mlada); Julie Temníková (Radka); Milada Čadikovičová (Častava) a Jaroslava Dobrá (Hosta). Pěvecký sbor Československého rozhlasu, sbormistr: Jiří Pinkas; Symfonický orchestr Československého rozhlasu v Praze, dirigent: Alois Klíma. Nahráno ve studiu Československého rozjlasu, 1950.

Příběh Šárky zpracovává již Kosmas v nejstarší české kronice z 1. čtvrtiny 12. století a později také většina jeho následovníků. Výrazně příběh v 16. stol. rozvedl Václav Hájek z Libočan. Právě u něj se objevuje také základní dějová zápletka Fibichovy opery i s postavami Šárky a Ctirada, ačkoli nedojde k jejich milostnému vzplanutí. Hájkova vyprávění z českých dějin se stala, bez ohledu na jejich častou historickou nedůvěryhodnost, velmi oblíbenými a v Starých pověstech českých /1894/ na ně navázal Alois Jirásek. V 19. století se ke kronikářům přidala řada umělců, především v souvislosti s národním obrozením a s budováním Národního divadla a začali staré báje zpracovávat rozličnými uměleckými formami. Vliv na to měl i podvržený Rukopis královédvorský a Rukopis zelenohorský. Posloužily nejen jako inspirační zdroj pro umělce, ale také jako předmět sporů mnoha historiků a literárních vědců.
Kvalita libreta Anežky Schulzové, žačky Jaroslava Vrchlického, spočívá vedle bohatosti a zvukomalebnosti jazyka, v jazykovém rozrůznění postav, situací a nálad. Rozlišuje mezi hromadnými, dramaticky vypjatými scénami a scénami intimními, kdy mění patetické promluvy za prostá slova. Ruku v ruce s tím jde Fibichova hudba, která působivě vykresluje prostředí děje, atmosféru, charaktery a rozpoložení postav. Je patrné, že básnířka a skladatel na díle úzce spolupracovali a že bylo pozitivně ovlivněno jejich citovým souzněním. Poprvé byla Šárka uvedena 28. prosince 1897 na jevišti Národního divadla.

3.11.2009 00:11:46 Redakce | rubrika - CD boxy

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - CD boxy

Hlaskontrabas Oktet vydává nové „severské” album

Hlaskontrabas Oktet  (Foto: Zuzana Lazarová)

Unikátní hudební formace Hlaskontrabas Oktet, kterou tvoří čtyři zpěvačky a čtyři kontrabasisté pod vedením Pe ...celý článek



Časopis 20 - sekce

DIVADLO

Trochu buřtový, trochu medový večer

Buřty v medu (Foto: Dan Drahotský)

Soubor Kozel ve fraku, který se věnuje tvorbě na poli pantomimy a pohybového divadla, uvádí novou inscenaci Bu celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po celý článek

další články...