zvláštní poděkování
Volný.cz

Ivo Kahánek a Jakub Hrůša získali Cenu Anděl

Jakub Hrůša a Ivo Kahánek

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Držiteli Ceny Anděl Coca-Cola 2019 v kategorii Klasika se za společnou nahrávku klavírních koncertů Dvořáka a Martinů stali klavírista Ivo Kahánek a dirigent Jakub Hrůša, kteří CD nahráli v umělecké spolupráci s Bamberskými symfoniky.
Cena Anděl doplňuje pomyslnou galerii všech ostatních ocenění: tuzemských i zahraničních, včetně nejprestižnější mezinárodní ceny BBC Music Magazine. CD už má podle kritiků prakticky zajištěné místo v historii zásadních nahrávek svého oboru.

„Této ceny si obzvláště vážím zejména proto, že o ní hlasují kolegové muzikanti a odborní hudební kritici, tedy lidé, kteří vám vidí do karet úplně nejvíc,“ říká klavírista Ivo Kahánek: „Konkurence v podobě spolunominovaných uskupení Pavel Haas Quartet nebo Benewitz Quartet má světové parametry a vyhrát mohl kdokoli.“
„V prestižním prostředí Bamberských symfoniků, jednoho z nejlepších evropských orchestrů, si od začátku svého tamního působení zakládám na tom, že tam zvu ty nejšpičkovější české umělce,“ upozorňuje šéfdirigent tohoto tělesa Jakub Hrůša, který je také hlavním hostujícím dirigentem České filharmonie a Philharmonia Orchestra v Londýně: „Projekt s Ivo Kahánkem se ve všech myslitelných ohledech stal absolutním highlightem. Těší mě nesmírně, že to teď díky našemu CD opakovaně vidí i poroty ocenění a fanoušci hudby vůbec, a to nejen té klasické.“

Ocenění je vždy motivací jít dál, ukázat světu, že české kulturní bohatství je jedinečné. Proto už nyní se svým uměleckým kolegou Jakubem Hrůšou vymýšlejí další projekty. Ivo Kahánka v nejbližší době čeká vystoupení na festivalu Smetanova Litomyšl nebo na festivalu v Českém Krumlově. Oba umělce, i když každého zvlášť, uslyšíme například na Dvořákově Praze. Jakuba Hrůšu čeká kromě jiného například „vídeňská rezidence“, tedy čtyři hostování v rakouské metropoli s třemi místními orchestry. Vrcholem sezony by pro něj mělo být provedení Rusalky v newyorské Metropolitní opeře na jaře příštího roku v hvězdném obsazení.

Po obrovském úspěchu nahrávky klavírních koncertů Dvořáka a Martinů zvažují i další nahrávací projekt. „V hledáčku máme určitě českou hudbu, protože považujeme za naši národní povinnost dále rozšiřovat povědomí o ní. Důležité je pro takovéto nápady najít i partnery z řad sponzorů, pro které může být velice zajímavé propojit se s uměleckým dílem v prvotřídním balení,“ říká Ivo Kahánek.
Ivo Kahánek sám bývá pro svůj citlivý, elegantní a zpěvný projev dokonce často označován za českého Chopina a mnohými také za nejlepšího českého klavíristu současnosti. Je absolutním vítězem soutěže Pražského jara 2004, za sebou má mnoho úspěšných vystoupení: s BBC Symphony Orchestra na BBC Proms, v londýnské Wigmore Hall s Pavel Haas Quartet nebo s Berlínskou filharmonií pod vedením Sira Simona Rattla. V září 2015 byl hlavním protagonistou a kurátorem komorní řady festivalu Dvořákova Praha. V roce 2019 absolvoval mj. koncertní cesty do Německa, Portugalska, Mexika, Švýcarska, Polska a dalších zemí. V České republice vystupuje pravidelně např. na mezinárodních festivalech Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Dvořákova Praha a dalších. V roce 2019 se představil v několika koncertech České filharmonie pod vedením nového šéfdirigenta Semjona Byčkova.
Vánoční číslo BBC Music Magazine 2019, nejprodávanějšího světového časopisu se zaměřením na klasickou hudbu, již ocenilo nahrávku klavírních koncertů Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů v interpretaci Ivo Kahánka a Bamberských symfoniků s jejich šéfdirigentem Jakubem Hrůšou hodnocením „Nahrávka měsíce“ (Recording of the Month). V kategorii „Concerto“ posléze získalo ocenění BBC Music Magazine „Nejlepší nahrávka roku“.
Ceny Anděl uděluje každoročně od roku 1991 hudební akademie, která je složena z odborníků – kritiků, producentů a dalších osobností české hudební scény. Od roku 1995 je vyhlašuje ČNS IFPI a od roku 1997 jsou symbolizovány soškou anděla se šalmají od sochaře Jaroslava Róny. Kategorie Klasika byla zavedena teprve nedávno, prvním vítězem se v roce 2019 stala Česká filharmonie.

22.6.2020 17:06:52 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 33 - rubriky

Archiv čísel

reklama

OLDstars

Články v rubrice - Zprávy

ZUŠ Open chystá akce základních uměleckých škol na podzim

ZUŠ Open 2019

Základní umělecké školy v celé republice každým rokem chystají pestrý program pro happening ve veřejném prosto ...celý článekČasopis 33 - sekce

DIVADLO

Mime Fest 2020

Rajče a okurka: V lednici (Divadelní klub Theatre Club)

9. ročník tradičního festivalu pantomimy, který se uskuteční od 16. - 19. září 2020, bude zaměřený na českou a celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Filmové tipy 34. týden

Utop se, nebo plav

Utop se, nebo plav
V životě lúzrem, ve vodě hvězdou! Francouzsko-belgická hořká komedie nejen o tom, jak dl celý článek

další články...