zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 17. týden

Jarní hvězdy České filharmonie živě

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Na plovárně s Vladislavem Borovkou
Rozhovor Marka Ebena s hobojistou České filharmonie. Režie J. Hojtaš (Premiéra). Vladislav Borovka (*1976), rodák z jihočeských Netolic, začal s hrou na hoboj v tamní LŠU u Jana Nováčka. Posléze vystudoval Pražskou konzervatoř u Bedřicha Vobořila a v roce 1994 se stal členem Pražské komorní filharmonie. Absolvoval čtvrtletní stáž v Japonsku a v roce 2001 završil studia na HAMU. O čtyři roky později se stal členem Českého noneta. Jako pedagog učí na Pražské konzervatoři.
Vysílání: 28.4., 21.10 hod., ČT art
Opakování: 02.5., ČT2

Jarní hvězdy České filharmonie živě IV
Česká filharmonie a klavírní virtuos Kirill Gerstein uvedou v přímém přenosu posledního večera jarní série pod taktovkou Semjona Byčkova Koncert pro klavír a orchestr a moll R. Schumanna. Dále zazní 2. symfonie P. I. Čajkovského. Moderuje M. Eben. Režie M. Beyer. Série Jarní hvězdy České filharmonie živě vyvrcholí čtvrtým koncertem z pražského Rudolfina. V první polovině zazní v podání sólisty Kirilla Gersteina a pod taktovkou šéfdirigenta Semjona Byčkova Koncert pro klavír a orchestr a moll, op. 54 německého romantického skladatele Roberta Schumanna. Rusko-americký pianista Kirill Gerstein je všestranným umělcem, který se kromě špičkové interpretace klasického klavírního repertoáru nevyhýbá ani jazzu či mezižánrovým skladbám. S Českou filharmonií a Semjonem Byčkovem spolupracuje pravidelně jako sólista na koncertech i nahrávacích projektech. Druhá půlka večera bude zasvěcena romantismu, zazní Symfonie č. 2 c moll, op. 17 "Maloruská" Petra Iljiče Čajkovského. V koncertních řadách symfonických orchestrů zůstává tato symfonie často ve stínu Čajkovského symfonií č. 4–6. Pozornost publika si však bezesporu zaslouží: přívlastek „Maloruská“ je odvozen od místa, kde skladatel u příbuzných trávil léto roku 1872 a kde symfonii zkomponoval – tomuto ukrajinskému území, jež bylo součástí ruského impéria, se říkalo „Malorusko“. Čajkovskij na ukrajinském venkově slýchával lidové písně a skladba je výrazně ovlivněna východoslovanským folklórem.
Vysílání: 29.4., 20.15 hod., ČT art

Evropský koncert 2021
Tradiční prvomájový koncert Berlínské filharmonie, tentokrát za výjimečných okolností koronavirové epidemie přímo z Berlína. Český komentář J. Vejvoda (Premiéra). Vždy prvního května uvádí Berlínská filharmonie koncert na některém ze zcela rozdílných míst evropského kontinentu, mezi která dosud patřila například Royal Albert Hall v Londýně, Mariinské divadlo v Petrohradě, ale i Smetanova síň Obecního domu v Praze, kde se v roce 1991 uskutečnil tento koncert vůbec poprvé. Letos se bohužel už podruhé opakuje výjimečná situace, způsobená epidemií koronaviru, která si vyžádala výjimečné řešení. Členové Berlínské filharmonie vystoupí pod taktovkou dirigenta Kirilla Petrenka opět v Berlíně, tentokrát v architektonicky unikátním foyer vlastní budovy. Specifickému prostoru bude přizpůsoben i repertoár koncertu, složený především z děl 20. století. Mimo jiné zazní Fanfára k příležitosti otevření filharmonie německého skladatele Borise Blachera, raná skladba Krzysztofa Pendereckého Emanace nebo kompozice amerického minimalisty Johna Adamse Krátká jízda v rychlém stroji, či Nezodpovězená otázka Charlese Ivese.
Vysílání: 01.5., 20.15 hod., ČT art

19.4.2021 15:04:07 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Super Diva – Síla osudu

Síla osudu

Super Diva – Síla osudu (11/13)
Operní diva Catarina Molderová se zamýšlí nad původem Verdiho tragick ...celý článek



Časopis 16 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Příběhy filmových legend: Meryl Streepová

Meryl Streepová

Meryl Streepová – tajemná a proměnlivá
Fenomenální chameleón, skromná hvězda bez skandálů. Francouzsk celý článek

další články...