zvláštní poděkování
Quantcom.cz

To je opera a Piková dáma

To je opera: Turandot

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

To je opera: Turandot
Naděje, krev a jméno Turandot – to byly odpovědi na tři záludné hádanky titulní čínské princezny, které tatarský princ Kalaf promptně rozluštil před shromážděným císařským dvorem. O poslední nedokončené opeře Giacoma Pucciniho vám bude vyprávět režisér a scenárista Ramon Gener. Turandot je nedokončená poslední opera o třech dějstvích italského skladatele Giacoma Pucciniho. Původní libreto napsali Giuseppe Adami a Renato Simoni na základě pohádkové divadelní hry Turandot Carla Gozziho. Puccini nebyl spokojen s libretem, které mu Adami a Simoni předložili a nechal je přepracovat. Tím se jeho dokončení zhruba o rok zpozdilo a Pucciniho zastihla smrt u nedokončeného díla. Poslední dvě scény opery poté dokončil na žádost Pucciniho syna podle skladatelových náčrtků a poznámek jeho žák Franco Alfano. Světová premiéra se konala 25. dubna 1926 v milánské La Scale; dirigoval ji Arturo Toscanini, Pucciniho přítel a dirigent považovaný za špičku svého oboru. Provedl však pouze část zkomponovanou Puccinim; po doznění posledních tónů sklonil taktovku a otočil se k publiku se slovy "Zde opera končí, neboť v tomto místě Mistr zemřel“. Teprve při druhém a dalším provedení byla opera realizována celá, v té podobě, v jaké ji známe dnes.
Základní konflikt je tento:
Na náměstí před čínským císařským palácem přihlíží lid, jak se nový nápadník princ Kalaf hlásí k nebezpečné zkoušce, která při neúspěchu končí popravou. Kdysi vládla v Číně princezna Lou-Ling, pramáti Turandot. Tu unesl chán Tatarů, kteří přepadli její zem. Za ni se mstí Turandot všem, kdo se jí chtějí zmocnit. Princ odvážně rozluští její hádanky. Když princ vidí její odpor, nechce využít svého vítězství. Vzdává se ho a slibuje podstoupit smrt, ale pod podmínkou, že Turandot do rána uhodne jeho jméno. Podaří se jí to?
Vysílání: 16.11., 23.30 hod., ČT art
Opakování: 21.11., ČT art

P. I. Čajkovskij: Piková dáma
Opera o třech dějstvích a sedmi obrazech na libreto Modesta Čajkovského podle předlohy A. S. Puškina. Účinkují: L. Diadkovová, M. Didyk, S. Akseněvová, A. Markov, V. Stoyanov, A. Goryachovová a další. Sbor Nizozemské národní opery a Královský orchestr Concertgebouw řídí Mariss Jansons. Režie S. Herheim. Televizní režie M. Vermeiren (V ruském znění s titulky). Tato mistrovská tříaktová opera Petra Iljiče Čajkovského vznikla na libreto skladatelova bratra Modesta podle Puškinovy novely. Světová premiéra zpěvohry se uskutečnila v Mariinském divadle v Sankt Petěrburgu 19. prosince 1890, světově ji proslavila až pražská inscenace o dva roky později. Kontroverzně vyložený děj holandské inscenace režiséra Stefana Herheima z roku 2016, poukazující hned v úvodu na Čajkovského homosexualitu, se odehrává v Sankt Petěrburgu za doby vlády Kateřiny Veliké. Skladatel diváka provází po celou dobu zpěvoherního příběhu, který hudebně vytváří přímo před jeho očima. Mladý důstojník Heřman (Misha Didyk) miluje Lízu (Světlana Akseněvová), vnučku staré hraběnky (Larissa Diadková), proslulé hazardní hráčky, která si díky tomu vysloužila přezdívku Piková dáma. Hrabě Tomskij (Alexej Markov) vypráví svému příteli Heřmanovi, že hraběnka bývala vyhlášenou krasavicí, které kdysi hrabě a proslulý mág Saint Germain prozradil za noc lásky tajemství tří stále vyhrávajících karet. Heřman žádá hraběnku, aby mu ono tajemství prozradila, neboť se chce oženit a potřebuje zbohatnout. Vyděsí však hraběnku pistolí tak, že stará dáma zemře na srdeční záchvat, aniž by předtím promluvila. Líza pokládá Heřmana za vraha a vykazuje ho z domu. Heřmanovi se poté zjeví hraběnčin duch a prosí ho, aby se s Lízou oženil. Prozrazuje mu rovněž ony tři kouzelné karty – trojka, sedma, eso. Heřmana však posedne touha po výhře tak, že se Líze vůbec nevěnuje a nešťastná dívka se ze zoufalství utopí v Něvě. Protože stále vyhrává, nikdo už nechce s Heřmanem hrát. Krok s ním drží pouze kníže Jeleckij (Vladimír Stoyanov, který zároveň hraje přidanou postavu Čajkovského), Lízin bývalý snoubenec. Heřman vsází všechny peníze na eso, místo něj však vytáhne pikovou dámu. Znovu se objevuje hraběnčin přízrak a Heřman, který ztratil veškerou naději, ukončí sám svůj život.
Vysílání: 20.11., 20.15 hod., ČT art

8.11.2021 16:11:59 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Z první řady: Rusalka z Toulouse

Rusalka z Toulouse

A. Dvořák: Rusalka z Toulouse
Lyrická pohádka o třech dějstvích na libreto J. Kvapila v podání souboru Théa ...celý článek


Rok české hudby – Smetana 200

Bedřich Smetana

Ecce Homo Bedřich Smetana
Pohnutý život a geniální dílo velikána české hudby 1824–1884 v dokumentu Ma ...celý článek



Časopis 17 - sekce

DIVADLO

Štíři z února na jevišti Studia DVA

Miroslav Krobot a Marika Šoposká (Štíři z února)

Autorský divadelní projekt Miroslava Krobota a Mariky Šoposké představilo divadlo Studio DVA poprvé divákům v celý článek

další články...

HUDBA

Hudební tipy 18. týden

Janet Jackson

Ikony Kamila Střihavky
Český rockový bubeník Miloš Meier hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Festival umění a kreativity ve vzdělávání

Festival umění a kreativity ve vzdělávání

Už počtvrté se pedagogové, rodiče, odborná i širší veřejnost či profesionálové z oblasti kultury a umění mohou celý článek

další články...