zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Carmina Burana ze Zakázaného města

Carmina Burana ze Zakázaného města

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Carmina Burana ze Zakázaného města
Proslulou kantátu Carla Orffa, od jejíž světové premiéry uplynulo v těchto dnech 85 let, zpívají A. Garifullinová, L. Tézier a T. Spence. Dále zazní skladby S. Rachmaninova, L. Tchien-Chua, M. Richtera v podání D. Trifonova, M. Samuelsenové, Vídeňské pěvecké akademie, Šanghajského Jarního dětského sboru, Šanghajského symfonického orchestru pod taktovkou Longa Jüa. Ze Zakázaného města v Pekingu budete sledovat večerní koncert, na kterém v podání Šanghajského symfonického orchestru zazní skladby Liou Tchien-Chua Jarní noc, Maxe Richtera Listopad s houslovým sólem (Mari Samuelsen), Rachmaninovův druhý klavírní koncert (ruský pianista Daniil Trifonov) a kantáta Carla Orffa Carmina Burana, jejíž české přebásnění vytvořila Anna Kareninová.

Carmina Burana byla složená na motivy stejnojmenného souboru středověkých náboženských, satirických, moralistických, milostných, pijáckých básní a písní, které byly sepsány kolem roku 1230 v bavorském klášteře Benediktbeuern, latinsky Buranum. Z více než 200 původních textů, které byly psány v různých jazycích (staroněmecky, latinsky, starofrancouzsky a italsky), vybral německý skladatel Carl Orff (1895–1982) pouze některé a vkomponoval je do scénické kantáty, která byla součástí trilogie zvané Trionfi, jejíž další díly měly názvy Catulli Carmina a Trionfo di Afrodite.
Cyklická skladba o 24 částech Carmina Burana, která byla poprvé uvedena 8. června 1937 ve Frankfurtské opeře v režii Oskara Wälterlina, vyžaduje rozsáhlý vokální a orchestrální aparát. Jsou tam sólové hlasy – soprán (Aida Garufullinová), tenor (Toby Spence) a baryton (Ludovic Tézier), smíšený i dětský sbor a symfonické těleso s rozšířenou sekcí bicích. Pojednává o stále se otáčejícím kole vrtkavé Štěstěny, jarní obnově přírody, obsahuje písně milostné i pijácké, neopomine poživačné obžerství. Jednotlivé části mají názvy: Štěstěna, vládkyně světa, Přišlo jaro, Na palouku, V hospodě, Království lásky, Blazinflor a Helena. V závěru večerního koncertu uslyšíte čínskou lidovou Píseň o květu jasmínu v podání Šanghajského Jarního dětského sboru a dalších účinkujících.
Vysílání: 11.6., 20.15 hod., ČT art

30.5.2022 10:05:59 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Z první řady: Rusalka z Toulouse

Rusalka z Toulouse

A. Dvořák: Rusalka z Toulouse
Lyrická pohádka o třech dějstvích na libreto J. Kvapila v podání souboru Théa ...celý článek


Rok české hudby – Smetana 200

Bedřich Smetana

Ecce Homo Bedřich Smetana
Pohnutý život a geniální dílo velikána české hudby 1824–1884 v dokumentu Ma ...celý článek



Časopis 18 - sekce

DIVADLO

Ježíš je na Tinderu poprvé v Česku

Ježíš je na Tinderu

Městská divadla pražská uvedou v Komedii konceptuální dílo, které zvědavě zkoumá naši paralelní přítomnost ve celý článek

další články...

HUDBA

Naďa - vzpomínkový koncert

Jana Fabiánová (Zdroj: Ságl Production)

Desítky umělců – zpěváků, hudebníků a herců – spolu s mnoha přáteli se sešli v pražské Lucerně, ab celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Filmové tipy 18. týden

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu celý článek

další články...