zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Operní tipy 25. týden

Lukáš Klánský

autor: Archiv umělce   

zvětšit obrázek

Marc Coppey – koncert z Buquoyského paláce v Praze
Koncert z děl W. A. Mozarta, A. Dvořáka a francouzských hudebních mistrů z krásných prostor barokního paláce v srdci Prahy. Účinkují PKF – Prague Philharmonia, Marc Coppey – dirigent a sólo violoncello. Režie A. Rezek (Premiéra). Špičkové hudební těleso PKF – Prague Philharmonia přináší divákům atraktivní komorní program složený z děl Mozarta, Dvořáka, Saint-Saënse, Ravela a Faurého a nechá je nahlédnout do jinak veřejnosti nepřístupného Buquoyského paláce v Praze, v němž sídlí francouzský zastupitelský úřad. Tento palác je jedním z nejvýraznějších příkladů pražského baroka a od roku 1919 je také místem, kde se rozvíjejí česko-francouzské vztahy. V roce 1988 zde tehdejší francouzský prezident Francois Mitterand přivítal Václava Havla a další české disidenty. Kulturní dějiny tohoto historického skvostu v centru Prahy jsou neméně bohaté: přímo v Hudebním salonu, v němž probíhalo natáčení, koncertoval skladatel Maurice Ravel a údajně i sám Wolfgang Amadeus Mozart. Hudba obou těchto skladatelů je samozřejmě zařazena do programu koncertu. Jako sólista a dirigent v jedné osobě se v programu představí francouzský violoncellový virtuóz Marc Coppey, jeden z nejuznávanějších sólistů a komorních hráčů ve svém oboru.
Vysílání: 20.6., 20.15 hod., ČT art

Za Mozartem s Lukášem Klánským (2/3)
Klavírní virtuos a zároveň dirigent hraje i řídí Koncert pro klavír a orchestr A dur, K. 414 salcburského génia ve Fibichově sále Regionálního muzea v Chrudimi (2020). Účinkuje Komorní filharmonie Pardubice. Kamera T. Saic. Režie P. Ulrich (Premiéra). Každý ze tří Mozartových klavírních koncertů (K. 413–415) pochází z počátku 80. let osmnáctého století. Tehdy se skladatel natrvalo usadil ve Vídni a těšil se velké popularitě v nejvyšších společenských kruzích. Koncerty zkomponované v tomto období velkým množstvím autorů plnily funkci nejen uměleckou ale i zábavnou. Mozartova koncertantní díla ovšem stojí vysoko nad současnou produkcí. Jsou melodické, virtuózní, kompozičně vynalézavé, byť zachovávají klasickou třívětou formu – závažnější první věty, ve všech třech případech nádherné pomalé věty a mistrovská završení vět závěrečných. Komorní filharmonie Pardubice uvedla tyto tři koncerty ve Fibichově sále Muzea v Chrudimi tak, jak byly prováděny v Mozartově době – sólista tehdy byl naprosto dominantní a plnil zároveň od klavíru i úkol dirigentský. Tento úkol při novodobém provedení zastává Lukáš Klánský. Narodil se 22. března 1989 v Praze. Patří k nejvýznamnějším a nejžádanějším českým klavíristům mladé generace. Díky oceněním na mnoha mezinárodních soutěžích a úspěšným vystoupením na festivalech v České republice, ale i v Evropě, se stal jak vyhledávaným sólistou, tak komorním hráčem. V roce 2014 získal jako člen Lobkowiczova Tria první cenu na Mezinárodní soutěži Johannese Brahmse v rakouském Portschachu. Pravidelně koncertuje s předními českými umělci, jako například Václav Hudeček, Jana Boušková, Kateřina Javůrková, nebo světově proslulé Pražákovo kvarteto. Jeho interpretační styl formoval kromě jeho stálých pedagogů také světoznámý Garrick Ohlsson, jehož pražského mistrovského kurzu se zúčastnil. Studoval rovněž dirigování ve třídě prof. Miriam Němcové a prof. Hynka Farkače a sborovou tvorbu ve třídě prof. Miroslava Košlera. Díky těmto předpokladům zastává na záznamu Mozartových klavírních koncertů i funkci pohotového dirigenta.
Vysílání: 20.6., 21.10 hod., ČT art

Svátky hudby z Orange
Velkolepá show z Římského divadla v Orange slaví 10 let. Více než dvě desítky sólistů a zpěváků uvedou operní árie i písně populární hudby. Účinkují: N. Radulovic, S. Yoncheva, F. Conrad a další (Premiéra). Velkolepá show z Římského divadla v Orange, které je významnou kulturní památkou v jižní Francii. Hudební program nabídne operní árie i písně populární hudby v podání více než dvou desítek sólistů, zpěváků i hudebníků z mnoha koutů Evropy. Účinkují: Nemanja Radulovic, Sonya Yoncheva, Fabienne Conrad, Luciano Acocella, Faustine De Mones a mnoho dalších.
Vysílání: 25.6., 20.15 hod., ČT art

13.6.2022 21:06:57 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 33 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Gasparáda - mezinárodní divadelní festival J. G. Deburaua

Články v rubrice - Z éteru

Životy psané hudbou - Artur Toscanini

Mladý Toscanini

Mladý Toscanini
Mladičký dirigent pomáhá znovu rozzářit pohaslou hvězdu operního nebe. Tříměsíční epizoda z ...celý článek


Komická opera Cosi fan tutte v podání studentů

Cosi fan tutte (HAMU)

W. A. Mozart: Cosi fan tutte
Komická opera o dvou dějstvích o přelétavosti žen na libreto Lorenza da Ponteh ...celý článek


Carmina Burana ze Zakázaného města

Carmina Burana ze Zakázaného města

Carmina Burana ze Zakázaného města
Proslulou kantátu Carla Orffa, od jejíž světové premiéry uplynulo letos ...celý článekČasopis 33 - sekce

DIVADLO

Kašpaři přesídlí tradičně do Jižních Čech

Romeo a Julie (Spolek Kašpar)

Ať se děje, co se děje, srpen bez Vlksic si už nedokážeme představit a naštěstí ani letos nemusíme! Sedmnáctý celý článek

další články...

HUDBA

Adam Pavlovčin vydává nejen debutový singl

Adonxs (Zdroj: Warner Music)

Vyhrál loňskou sérii soutěže Česko Slovenská Super Star jako Adam Pavlovčin a je vděčný za každý hlas. S první celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Duchařská veselohra režiséra Zdeňka Podskalského

Bílá paní

Bílá paní
Duchařská veselohra režiséra Zdeňka Podskalského podle povídky Karla Michala Jak Pupenec ke štěst celý článek

další články...