zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Berlínské koncerty

Koncert k pádu Berlínské zdi

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Berlínské gala s Janine Jansenovou
Světoznámá nizozemská houslistka hraje Bruchův houslový koncert g moll, Berlínští filharmonikové přednesou pod taktovkou Lahava Shaniho předehru k Straussově operetě Netopýr, svitu ze Stravinského baletu Pták ohnivák, Ravelovy a Chačaturjanovy taneční skladby. Režie Henning Kasten (Premiéra). Nizozemská houslistka Janine Jansenová se narodila v roce 1978 v Utrechtu. Otec i oba bratři jsou také hudebníci, matka je operní pěvkyně. Sólovou hudební kariéru zahájila roku 1997 v amsterdamské síni Concertgebouw. S Rotterdamskou filharmonií účinkovala na japonském turné 2000. Následující rok vystoupila jako sólistka s Národním mládežnickým orchestrem Skotska a přednesla Brahmsův houslový Koncert pro housle a orchestr D dur (op. 77). Následující sezónu se představila s Londýnskými filharmoniky pod taktovkou Vladimira Ashkenazyho. Roku 2005 otevřela festival BBC Proms.
V berlínském amfiteátru Waldbühne (Lesní scéna) vystoupila před zaplněným hledištěm s Berlínskými filharmoniky a na losangeleském koncertu zahrála v koncertním sále Walta Disneyho po boku Filharmoniků Los Angeles. S Newyorskou filharmonií vedenou Lorinem Maazelem koncertovala v Avery Fisher Hall, s Filadelfským orchestrem stejně jako s komorním souborem Orpheus účinkovala v newyorské Carnegie Hall.
Vysílání: 19.9., 20.15 hod., ČT art

Koncert k pádu Berlínské zdi
Klavírista a dirigent Daniel Barenboim uvedl krátce po odstranění železné opony pro občany bývalé NDR koncert Berlínských filharmoniků z Beethovenova díla. Hovoří A. Wedow, G. Teutsch, R. Watzel, B. Forck a další. Režie Eric Schulz (V německém znění s titulky). Berlínská zeď padla 9. listopadu 1989. Tím skončilo desítky let trvající poválečné rozdělení Evropy a celého světa. Byl to počin jak politického, tak i emočního významu. O tři dny později ho oslavili Berlínští filharmonikové koncertem, který sám o sobě je dnes považován za historickou událost. Vlastně je pro občany bývalé NDR dirigoval od sólového nástroje Daniel Barenboim v Beethovenově prvním klavírním koncertu, poté řídil za dirigentským pultem 7. Symfonii A dur téhož skladatele. Jako přídavek zazněla Mozartova předehra k opeře Cosi fan tutte (Takové jsou všechny), což bylo hudebně dramatické dílo, které v té době Berlínští filharmonikové a dirigent natáčeli. Můžete vidět, jak hluboce zasáhli každého, kdo byl v koncertní síni tehdy přítomen. Hudebníci se maximálně soustředili a podali hudebně znamenitý výkon. Na své dojmy vzpomínají s odstupem třiceti let. Více než kdokoliv jiný si Berlínští filharmonikové po řadu let uvědomovali nesmyslné rozdělení města. Když byla v roce 1961 vztyčena Berlínská zeď, budova Berlínské filharmonie se právě dostavovala a byla od ní vzdálena jen pár kroků. Náhle se hudebníci ocitli přímo na hranici mezi Východem a Západem. Tento televizní film Erica Schulze není pouze nádhernou výpovědí z dob sjednocování Německa, ale také zachyceným okamžikem, kdy se Berlínští filharmonikové stali orchestrem celého města.
Vysílání: 19.9., 01.40 hod., ČT art
Opakování: 20.9., ČT art., 25.9., ČT art

12.9.2022 10:09:43 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hra, která se zvrtla (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Super Diva – Síla osudu

Síla osudu

Super Diva – Síla osudu (11/13)
Operní diva Catarina Molderová se zamýšlí nad původem Verdiho tragick ...celý článek



Časopis 16 - sekce

HUDBA

Na prkna MdB se vrátí oratorium Bastard

Bastard

„Autorská dvojice Merta-Moša je u nás jediná schopná konkurovat zahraničním dílům“, psalo se v roc celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Literární tipy 15. týden

Juliette Binocheová (Děti svého věku)

Roznese tě na kopytech
Jiří Dvořák a Milan Šteindler v televizním filmu podle slavného bestselleru Simony M celý článek

další články...